Како е создадена Земјата

формирање на земјата

Сигурно некогаш сте се запрашале како е создадена земјата. Ако сте католик, тие ќе ви кажат дека Бог ја создал Земјата и сите живи суштества што ја населуваат. Науката, од друга страна, долги години истражувала за можното потекло на Земјата и како таа се развила сите овие милиони години. Во овој случај, мора да земете предвид геолошко време, бидејќи скалата на еволуција на Земјата бега до човечката скала.

Во оваа статија ќе објасниме во длабочина како е создадена Земјата и како таа еволуирала до денес.

Земјина формација

како е создадена земјата

Потеклото од кое потекнува нашата планета маглина протосоларен тип. Потекнува пред 4600 милијарди години. Во тоа време на создавањето, сите планети биле во состојба на прашина со мала густина. Тоа е, тие едвај сè уште беа формирани и немаа ниту атмосфера ниту живот (во случајот на Земјата). Единственото нешто што го овозможи создавањето живот на Земјата е совршеното растојание од Сонцето.

За постоењето на облак од гас што предизвика судир со честичките прашина по кои одеше потоа сончевиот систем беше генерирана талкање околу голема експлозија. Овие честички се кондензираа во она што денес го знаеме како регион на Млечниот Пат наречен Орелска маглина или столбови на создавањето. Овие три облаци од прашина и гас се тие што помагаат да се генерираат нови starsвезди кога ќе се срушат поради гравитацијата.

Масата на честичките прашина се кондензира и се создаде Сонцето. Во исто време кога се формираа и останатите планети кои го сочинуваат Сончевиот систем, се стори и нашата сакана планета.

Така се создава Земјата

формирање на нашата планета

Гигантски волумен на гас како планети Јупитер y Сатурн бевме на почетокот. Како одминуваше времето, стануваше цврста состојба со ладење на кората. Ова создавање на земјината кора предизвикуваше поинакво внатрешните слоеви на Земјатаа, бидејќи јадрото не е цврсто. Остатокот од кората ја земаше моменталната динамика што ја знаеме како Тектонски плочи.

Јадрото на Земјата е составено од течни руди и руди на никел стопени заедно со магма. Вулканите кои биле формирани во тоа време биле активни и тие испуштале лава заедно со големо количество гасови и ја формирале атмосферата. Неговиот состав е изменет со текот на годините до неговиот сегашен состав. Вулканите биле клучни елементи во формирањето на Земјата и нејзината кора.

Формирање на атмосферата на Земјата

формирање на земјината атмосфера

Атмосферата не е нешто што се формирало ненадејно или преку ноќ. Постојат многу емисии од вулкани кои се емитираат во текот на илјадници години за да можат да го формираат составот што го имаме денес и според кој можеме да живееме.

Основата на раната атмосфера беше составена од водород и хелиум (двата најзастапни гасови во вселената). Во втората фаза од нејзиниот развој, кога голем број метеорити ја погодија Земјата, вулканската активност беше дополнително нагласена.

Гасовите што произлегуваат од овие ерупции се познати како секундарна атмосфера. Овие гасови беа претежно водена пареа и јаглерод диоксид. Вулканите испуштаа големи количини на сулфурни гасови, па атмосферата беше токсична и никој не можеше да ја преживее. Кога сите овие гасови во атмосферата се кондензираа, за прв пат се произведе дожд. Тоа е кога, од водата, започнаа да се појавуваат првите фотосинтетски бактерии. Бактериите кои вршат фотосинтеза беа во можност да додадат кислород во силно токсичната атмосфера.

Благодарение на растворениот кислород во морињата и океаните, може да се создаде морски живот. После неколку години еволуција и генетски крстови, морскиот живот се развил толку многу што завршил во странство за да предизвика живот на копно. Во последната фаза на формирање на атмосферата, нејзиниот состав е веќе како што е денес 78% азот и 21% кислород.

Метеорски дожд

метеорски дожд

Земјата во тоа време беше бомбардирана од бројни метеорити кои предизвикаа формирање на вода во течна состојба и атмосфера. Оттука потекнува и теоријата дека научниците ја нарекуваат Теорија на хаос. И, тоа е дека од уништување, систем со голема ентропија може да генерира живот и да се придвижи до точката на рамнотежа што ја имаме во моментов.

На првите дождови што се случија, најдлабоките делови од кората се формираа како резултат на кршливоста што ја имаше во тоа време пред тежината на водата. Така е создадена хидросферата.

Комбинацијата на сите фактори на формирање на Земјата овозможи животот да се развива каков што го знаеме. Голем дел од нашиот развој се должи на атмосферата. Токму таа нè штити од штетното ултравиолетово зрачење на сонцето, падот на метеоритите и соларните бури што ќе ги уништат сите сигнали и комуникациски системи на светот.

Планетите што ги опкружуваат starsвездите и нивното формирање продолжуваат да се расправаат низ целиот свет. Сепак, процесот вклучен во изградбата на планета сè уште не е целосно јасен. Проблемот е во тоа што, како што споменав на почетокот на статијата, тука преовладува геолошкото време, а не на човечката скала. Затоа, формирањето на планета не е нешто што можеме да го проучуваме или да го набудуваме нејзиниот процес. Ние мора да се потпреме на научни докази и теории.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за тоа како е создадена Земјата. Верувањето на секој во врска со нивната обука е бесплатно, тука едноставно ја даваме научната верзија бидејќи станува збор за научен блог.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.