Како да изберете телескоп

водич за тоа како да изберете телескоп

За сите луѓе кои сакаат да го набудуваат ноќното небо, добар телескоп е добра идеја. Овој уред за набудување има различни карактеристики кои мора да се прилагодат на секоја од нив. Постојат илјадници варијабли што треба да се земат предвид и многу модели на пазарите по различни цени. Затоа, тука ќе ве научиме како да се избере телескоп следејќи ги сите карактеристики што мора да ги земете предвид и главната цел за која ќе ја користите.

Во оваа статија ќе ви кажеме како да изберете телескоп во однос на квалитетот и цената што ви требаат.

Како да изберете телескоп според вашиот буџет

како да се избере телескоп

Првото нешто што треба да се разгледа е буџетот. Тоа е најважниот фактор. Useабе е ако имате повеќе знаење за набvationудување на небото, астрономија итн. Ако немате доволно пари да купите висококвалитетен телескоп. Toе се обидеме да ги поделиме различните телескопи што можат да ни помогнат според различните буџети на кои можеме да сметаме.

Телескопи од 200 евра или помалку

Ретко може да најдеме пристоен телескоп под оваа цена. Мора да мислите дека ако купиме таков основен телескоп и откриеме дека сте страствени за астрономијата, веднаш ќе сакате да купите нешто подобро и овие 200 што ќе бидат од мала корист. Наместо тоа, ако заштедите и купите нешто подобро, можете да го искористите тоа многу подолго и да извлечете повеќе од вашата инвестиција.

Имајте на ум дека оваа цена не е доволна за да имате добар комплетен телескоп кој има статив и монтирање. Тие обично имаат прилично слаба оптика или нестабилно поставување. Овие се фундаментални аспекти со цел да се гарантира добро набудување на небото. Препорачуваме добар двоглед, но потребно е многу повеќе време да се започне е да се визуелизираат некои од најважните starsвезди.

Телескопи до 500 евра

Паѓа нешто поразумен буџет. Тоа е буџетски опсег што Тоа може да ни донесе и добри радости и големи разочарувања. Во овие количини не можеме да најдеме прилично добри материјали и многу лоши работи. Ова е причината зошто мора да знаете како да изберете добро. Во овој опсег на цени можеме да најдеме совршени телескопи за почеток во астрономијата кои се прилично стабилни и со голема решетка. Тие обично се лесни за ракување, иако немаат мотор. Тие не се погодни за астрофотографија и се донекаде тешки.

Може да најдеме и прилично пристојни се додека се обложуваме на азимутни подножја и квалитетни телескопи.

Телескопи до 800 евра

Тој е еден од најзгодните буџети за оние кои се нови во астрономијата. Се движиме во ценовен опсег во кој можеме да најдеме неколку опрема со доста квалитетен карактер. Со оглед на растечката разновидност на модели, одлуката ќе зависи повеќе од нашите вкусови, интереси и преференции. Тоа е уште малку ризичен опсег на цени за кои можеме да најдеме многу добра опрема, но други кои не се прилагодуваат на она што го бараме.

Телескопи од 1000 евра

Тука се отвора универзум на можности. Може да најдеме висококвалитетни држачи што ни овозможуваат да имаме неколку телескопи што можеме да ги користиме во една монтажа. Дури и да може да се започне светот на астрофотографијата со поголема удобност.. Може да најдеме и некои телескопи кои можат да се управуваат со мобилниот телефон и кои не оставаат со отворена уста.

Како да изберете телескоп според времето на набудување

набудување на небото

Еден од основните аспекти за да научите како да изберете телескоп е времето што ќе можете да го посветите на набудување на небото. Ако направите кратки и спорадични набудувања, не вреди да вложувате премногу време. Од друга страна, ако минувате долги ноќи на набудување ако е подобро да имате добар телескоп. Да бидете подготвени да поминете неколку часа набудување не е иста работа како да направите некои брзи набудувања од дома во блиско место за да ги видите главните starsвезди.

Да претпоставиме дека посветуваме два часа на ова хоби. Нема смисла да се има телескоп со премногу делови кои имаат екваторијална монтажа или за кои е потребно многу време да се аклиматизираат. Овие телескопи се доста сложени и треба да се стават во станицата бидејќи има многу делови. Затоа, ќе потраеме премногу долго за да ги расклопиме и расклопуваме, бидејќи на крајот нема да уживаме доволно набудување.

Ако набудуваме помалку време, треба да го започнеме тоа време повеќе. Најдобро е да имате рачен телескоп кој има монтирање на алтазимут. Во оваа смисла, брендот Добсон се најголемите добитници во оваа арена.

Како да изберете телескоп врз основа на вашето набудување

видови на набудување

Имајте на ум ако сакате традиционално набудување или дигитална технологија. Постојат оние кои претпочитаат да живеат астрономија на традиционален начин, исто како што тоа го правеа големите астрономи од минатото. Во овој случај, со рачен телескоп и некои небесни листи можеме да поминеме години набудувајќи го небото. Некои луѓе претпочитаат да се потпрат на технологијата и претпочитаат идеја за управување со телескопот од мобилен телефон и прегледување на сликите на компјутерот.

Можеме да најдеме предмети на небото рачно или направете го телескопот да ја заврши целата работа за нас. Проблемот со технологијата е што таа може да биде предавнички елемент. Неговата употреба може да нè направи нешто поудобни и да нè натера да не учиме небо или да не знаеме сами да управуваме со телескоп. Од друга страна, рачен телескоп може да ги отежни работите на почетокот, но мора да се признае дека наоѓањето галаксија на светлосни години сам од себе создава голема пријатна среќа и самоисполнување.

И двете комбинации се прифатени, но тешко е да се комбинираат во ист тим. Haveе мора да избереме едно или друго. Доколку буџетот што го имаме не е преголем, нема да имаме друг избор освен да користиме рачен телескоп. Ако нашиот буџет е поголем, веќе можеме да се определиме за поголема удобност.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа како да изберете телескоп.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.