Како да преживеете торнадо

Торнадо Ф5

Торнадите се импресивни временски феномени, но исто така можат да бидат и многу деструктивни. Иако ШпанијаВо моментов се забележани само оние од EF0, EF1, EF2 и некои EF3, не можеме да заборавиме дека ризикот е секогаш тука.

Па да знаеме како да преживее торнадо.

Во странство

Невозможно е да се знае навремено каде ќе се формира следното торнадо. Затоа, лесно може да не изненади кога сме во странство. Што треба да сториме во овој случај?

 • Ако возиме, она што ќе го сториме е да се обидеме да најдеме засолниште во близина. Ако не можеме да го најдеме, ќе се погрижиме да го вклучиме безбедносниот појас - нешто што, се сеќаваме, е задолжително - и ќе се наведнеме така што телото ќе ни биде што е можно пониско, и ќе ги ставиме рацете на главата.
 • Ако одиме, мора да најдеме подземно засолниште, како што е ров.
 • Ако пловиме, ќе се движиме нормално на правецот на водните ракави. Ако видиме дека ќе се судри со бродот, ќе се фрлиме во морето бидејќи ќе избегнеме повреди.

Во зграда

Ако не изненади во зграда или во нашиот дом, мора да одиме во просторија во која нема прозорци што е можно поблиску до центарот на куќата. Ако има подрум, толку подобро. Squе сквотираме на земја и ќе ги покриеме главата со рацете и рацете.

Каде НЕ да одам?

Постојат одредени области што можат да бидат многу опасни и во никој случај не треба да одите кога ќе се појави торнадо, а тоа се:

 • RVs
 • Куќи од дрво
 • Високи згради
 • Згради со рамни, широки покриви, како што се кафулиња или спортски сали
 • Отворени простории со многу прозорци

торнадо

Кога ќе помине, внимателно ќе излеземе од засолништето и ќе повикаме служби за итни случаи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.