Која е разликата помеѓу грмотевиците, молњите и молњите

Рајо

на невреме Тие се спектакуларни метеоролошки појави, не само поради сјајот што можат да придонесат за ноќното небо, туку и поради неверојатната сила што ја има природата, што ја покажува со присуството на гром, молња и молња.

Тие можат да бидат многу опасни, затоа секогаш се препорачува да ги набудувате од безбедно место, но Можете ли да направите разлика помеѓу молња и молња? А што е гром? Иако може да изгледаат исти, тие се всушност малку различни формации. Така, за да ви помогнеме да ги идентификувате едното и другото, ќе објасниме како тие се разликуваат.

Рајо

Бура молња

Молња е моќно електрично празнење. Има должина од повеќе или помалку 1500 метри, иако тие можат да достигнат многу повеќе. Всушност, еден беше снимен во Тексас на 31 октомври 2001 година, кој се мери ниту повеќе ниту помалку од 190km. Импресивна е брзината со која тие можат да стигнат до земјата: со 200.000 км / ч.

Тие се произведуваат во вертикално развивачки облаци наречени кумулонимбус, кои штом еднаш достигнат средна точка помеѓу тропосферата и стратосферата (наречена тропопауза), позитивните полнежи на споменатите облаци привлекуваат негативни, со што се создаваат зраци. Ова е научно објаснување за тоа како се формира молња.

Блесок на молња

Блесок на молња

Молња е осветлувањето што можеме кога ќе се појави електрична бура. За разлика од молњата, молњата никогаш не ја допира земјата.

Гром

И, конечно, имаме гром, што не е ништо друго звукот што се слуша за време на бура електричен кога гром го загрева воздухот преку кој се движи на повеќе од 28.000ºC. Овој воздух се шири со голема брзина, така што не е потребно многу време да се меша со студениот воздух во околината, предизвикувајќи драстичен пад на температурата, смалување.

Електрична бура

Се надеваме дека ги решивме вашите сомнежи и дека сега можете да разликувате од молња, молња и грмотевици. И запомнете, бурите се неверојатни природни спектакли, но секогаш треба внимателно да уживате во нив 😉.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Лус ребергер dijo

  Степенот Целзиус е мерка за брзина? Од кога?

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Лус.
   Степенот Целзиус е мерка на температурата.
   Честитка.