Кабањуела

Кабањелас

Денес ќе разговараме за метод на метеоролошко предвидување широко користен во руралните области и тоа станува сè порелевантно. Станува збор за кабањуела. За луѓето кои пораснале во градот, овој концепт е понепознат. Сепак, за оние кои живеат или живееле во земјата, тоа е збор кој е широко користен во првиот месец од годината. И тоа е дека тоа е збир на методи кои помагаат во метеоролошкото предвидување на годината.

Cabañuelas продолжуваат да се користат и денес и стануваат сè поуспешни. Дали сакате да знаете како се формулирани и какво е предвидување за оваа 2018 година?

Потекло на кабањуелите

се повеќе и повеќе сигурни кабањуели

Cabañuelas се користат во јужна Шпанија и во Америка. Неговото потекло потекнува од антички Вавилон. Мексиканската цивилизација го прифаќаше ова знаење преку Маите. Двата календари се состојат од 18 месеци и 20 дена. Во текот на првите 18 дена од јануари, се предвидуваат месеците во годината и преостанатите два дена за други појави. 19-ти јануари се користи за предвидување на летната краткоденица и 20-ти за зимата.

Можеше да се потврди врската помеѓу кабањуелите и првиот ден од август. Од овие денови можеме да ги знаеме климатските појави што ќе се случуваат во текот на целата година. Не сите места каде што се одржуваат кабажуели го следат месецот август како пример. На пример, во Јужна Америка, тие го користат месецот јануари за да го предвидат времето. Од друга страна, хиндусите ги користат средните зимски месеци.

Карактеристики и режим на предвидување

временска прогноза со овој метод

Методот што се користи за да се направи повеќе или помалку точна пресметка може да биде доста сложен. Мора да имате доволно трпеливост и добра меморија ако сакате да го направите правилно.

Започнуваме со објаснување кабањуела на ида. Станува збор за проценка на првите 12 дена од годината. Тие треба да ни ја кажат климата што ќе ја имаме во дванаесет месеци од годината. Тоа е, 1 јануари нема да го означи времето на јануари, XNUMX јануари февруари итн.

Од друга страна, тие се кабањуелите назад. Овие се одржуваат од 13 јануари. Тие се користат за да се предвиди времето на месеците во опаѓачки редослед. Тоа е, 13 јануари би било времето во декември, 15 јануари во октомври итн. Од 25-ти до 30-ти јануари, ќе зборуваме за еквивалентно на времето на секои два месеци. Тоа е, 25 јануари ги претставува месеците јануари и февруари, 26 е еквивалентно на месеците март и април, итн.

Потоа се зема на 31 јануари и се дели на двочасовни интервали по опаѓачки редослед. Од 12 до 2 е месец декември, од 2 до 4 месец ноември итн.

Откако месецот јануари целосно помина, климата на секој од преземените чекори е направена и се прави просек. Овој резултат ќе укаже на климата на месецот за кој станува збор. На пример, за да се предвиди времето за февруари, ќе биде потребно да се земе предвид времето на 2 јануари + времето на 23 јануари + времето на 25 јануари + времето на 31 јануари помеѓу 8 и 10 ноќе .

Кабањелас во август

Август Кабањуелас

Овој метод многумина ќе го сметаат за доста комплициран. Покрај тоа, таа нема научна строгост, бидејќи времето на јануари или август нема никаква врска со остатокот од годината. Станува збор за популарни традиции што се прават уште од античките народи. Кога метеорологијата не беше позната или едвај напредуваше во неа, кабањуеласот беше добар метод за предвидување на времето.

Тоа е интересен метод да се направи, а потоа да се провери, во текот на целата година, степенот на успех што го имате. Тука се и кабањуелите во август. Методот е ист, но се прави во август за да се предвиди следната година. Тие се засноваат на календарот на Сарагоса. Тие се поделени во два периода, од 1 до 13 август во феномените што ќе се случат во првите две недели од јануари до декември и од 13 до 24 август, што ќе се случи во втората половина на годината.

Предвидување на Кабањелас за 2018 година

кабануелас-2017-2018 година

Луѓето кои се посветени на пресметување на времето користејќи го овој метод се нарекуваат кабажуелиста. Во август 2017 година, наставник по средно и хемија од Валверде дел Камино (Хуелва), Хуан Мануел де лос Сантос, ги објасни своите предвидувања за 2018 година.

Кабањуелите предвидоа година на екстремна суша во 2018 година и дека тешко дека ќе има шанси за дожд во текот на првите денови од јануари. Тој предупреди дека ќе биде најлошата година метеоролошки гледано. Тоа беше тотална сува година. Сепак, во текот на месеците што ги имавме во 2018 година, врнежите од дожд беа навистина обилни оваа година. Тие достигнаа такви количини што Шпанија успеа да се опорави од 37% од резервоарите на 72%. Тоа е да се каже, просекот за резервоарите во Шпанија е 72%.

Од друга страна, се јавил друг експерт за кабажеелас Алфонсо Куенка предвиде многу различни резултати. За него, 2018 година ќе беше една од екстремните врнежи од дожд. Па, кој од нив е во право? До кој степен кабањуелите се точни? Ние мора да запомниме дека тие се стари методи и дека немаат никаква научна поддршка. Затоа, нејзината точност зависи од многу фактори.

Дали кабањуелите се точни?

Кабањуела

Во зависност од лицето кое го изведува методот на предвидување, ќе излезе еден или друг резултат. Точно е дека ако го земеме предвидувањето на Алфонсо, тоа би било точно, но ако го избереме предвиденото на Сантос, бр.

Вистината е дека кабањуелите стануваат сè порелевантни бидејќи временските системи се попредвидливи. Ова се должи на климатските промени. Глобалното затоплување ја зголемува фреквенцијата и интензитетот на суши, па затоа не е многу тешко да се предвиди дека годината ќе биде сува.

Кабањелас 2016-2017

За 2016-2017 година нашиот кабажуелиста Алфонсо Куенка го предвиде тоа дождовите би биле многу малку обилни. Само за време на пролетта и Велигденската сезона. Остатокот од годината ќе биде многу сув. Во овој случај, и двете години беа најтопли и најсуви од евиденцијата на врнежите.

Еве го календарот за предвидување за овие две години:

Кабањелас 2016-2017

Се надевам дека ви се допаднаа информациите за кабањуелите и бидете во тек со оние за 2019 година!

Ако сакате да знаете како метеоролозите го предвидуваат времето, кликнете тука:

Поврзана статија:
Како метеоролозите се во можност да го предвидат времето за неколку години?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   ПакоР dijo

    Кога се работи за напис за хомеопатијата?