Индекс НАО. Позитивни и негативни фази

Комо веќе воведовме претходно, јачината на НАО е опишана со индексот НАО. Индексот НАО е разлика помеѓу притисокот на ниво на море помеѓу две станици лоцирани во близина на центрите на Низините на Исланд и Хајлендс на Азорските Острови. Стикишолмур (Исланд) се користи како северна станица, додека Понта Делгада (Азори), Лисабон (Португалија) и Гибралтар се користат како јужна станица.

 

La позитивна фаза на индексот НАО  претставува некои притисоци повисоки од вообичаеното во централните суптропски издигнувања и подлабоки од ниските притисоци во Атлантикот. Зголемувањето на температурната разлика резултира со почести и поинтензивни зимски бури што го преминуваат Атлантскиот океан, како и движење на север. Како резултат на ова, топли и влажни зими се јавуваат во Европа, а суви и ладни зими во Канада и Гренланд. Во овој случај, источните САД доживуваат благи и влажни зимски услови. На пример, високите стапки на зима / пролет во 1989, 1990 и 1995 година беа предизвикани од нето поместување на воздухот од Арктикот и Исланд до суптропскиот појас близу Азорските Острови и Пиринејскиот Полуостров и западните ветрови се засилија над северниот атлантски океан. Другите засилени ветрови од Запад предизвикуваат повеќе влажен и потопол воздух над европскиот континент и раѓаат поблаги морски зими.

 

НАО ПОЗИТИВНО

 

 

La негативна фаза на индексот НАО покаже а слаб суптропски центар за висок притисок, како и слаб исландски центар за низок притисок. Намалениот градиент на притисок резултира со послаб, помал проток на проток по повеќе патека запад-исток. Тие носат влажен воздух до Медитеранот и во отсуство на интензивен проток од запад кон исток, ладниот сибирски воздух може да се спушти на многу ниски географски широчини, затоа почести врнежи од снег може да се појават во јужна Европа.  Сепак, на Гренланд има потопли зимски температури. Ниските стапки на зима / пролет во 1917, 1936, 1963 и 1969 година имаа помек западен ветер над Северниот Атлантски Океан што одговара на постудени од вообичаените европски зими.

 

НАО НЕГАТИВНО

 

Fuente: ЧЕКАЈТЕ


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Sergio dijo

    благодарам, многу интересно!