ВИДЕО: Импресивна грмотевица го осветлува вулканот Попокатепетл

Вулкан Попокатепетл

Природата понекогаш може да не изненади со неверојатни претстави. Емисии на кои не сме навикнати, како што е онаа во која Мексиканците можеа да уживаат на 13 октомври. Како што избувна вулканот Попокатепетл, импресивна грмотевица го запали.

Настанот е снимен од страна на Мексико веб-камери и дисеминирана од нејзината страница Facebook, иако не требаше многу време да се стане вирален на социјалните мрежи, а денес има повеќе од половина милион прегледи.

Вулканот Попокатепелт, кој во моментов е во целосна активност и може да ги доведе во опасност околните градови во наредните денови, поради падот на блескаво фрагменти и пепел, беше, без да се знае, еден од протагонистите на незаборавен природен спектакл. Минатиот 13 октомври, во текот на ноќта, електрична бура се испушти на нејзиниот кратер додека издишуваше пареа од вода и гас.

Според Ценапрад, тие биле идентификувани 141 издишување таа ноќ. 141 што, заедно со светлината на молњата што паѓаше непрекинато, предизвика милиони неколку стотици илјади луѓе да се фатат за еден ваков неверојатен природен настан. Дали ќе бидете еден од нив?

Импресивно, нели? Вулканот Попокатепетл се наоѓа во централниот дел на Мексико, на околу 72 километри југоисточно од главниот град. Има симетрична конусна форма, и повеќегодишни глечери на врвот на планината. Тоа е второ највисоко во земјата, со максимална надморска височина од 5500 метри надморска височина.

Тоа е активен вулкан. Всушност, последната ерупција беше на 18 април 2016 година, кога започна да испушта пепел прво проследено со мали ерупции, а потоа и протерано дожд од блескав материјал кој достигна радиус од 1,6 километри, што генерираше фумарол кој се протегаше на неколку километри, влијаејќи на неколку блиски градови и градови.

Што мислеше за оваа претстава? 🙂


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.