Февруарски изреки

Одмрзнување

Февруари, вториот и најкраткиот месец во годината. Тоа е исто така едно од најинтересните од метеоролошка гледна точка, бидејќи на ист начин може да има убаво ведро небо како силно невреме. Топло и ладно. Екстремни протагонисти од четири недели кои ќе ги обојат пејзажите и градовите со разновидни бои.

Но, што вели популарната мудрост за времето овој месец? Да го знаеме. Ајде да го прегледаме изреки во февруари кои се зачувани до денес.

Да стане ноќ

Февруари има многу лоша репутација; Не е изненадувачки што температурите се обично ниски во многу делови на земјата, што принудува повеќе од еден од нас да се заштитиме со поларна облека, па дури и со палто. Времето во овој месец нè потсетува дека сме сè уште во средина на зимата и дека, без разлика дали повеќе ни се допаѓа или помалку, пролетта има уште малку да дојде.

Изреки

 • Во февруари времето беше многу неизвесно: Тоа е вистина. Можеби ќе го видите ведро небо веднаш штом ќе станете, но како што напредува денот, обично станува облачно.
 • Февруари е обратен од јануари: Често се вели дека ако на пример во јануари падна многу дожд, во февруари нема да врне толку многу.
 • Федерико краткиот, еден ден полош од другиот: Која причина е тој! Без разлика дали сте ладни или не, за ниту еден месец не мора да се заштитите исто како во февруари. Никогаш не знаете кога би можеле да завршите со настинка, и со временските промени што се случуваат овој месец ... подобро е да не ризикувате.
 • Февруари лошо време и добро време: Пикник може да звучи како одлична идеја, но дознавате кога времето одеднаш се менува.
 • Во февруари, бадемовото дрво веќе го има цветот: Во текот на овој месец, бадемовото дрво обично цвета, дури и порано ако е блага зима, која, иако може да изгледа поинаку, не е знак дека се ближи пролетта.
 • Февруари, предавнички: сезоната на цвеќиња е сè уште далеку, бидејќи времето за месец февруари не е лесно да се предвиди. Големи мразови сè уште можат да се појават во многу делови на земјата, така што нема друг избор освен да ги прегледате предвидувањата повеќе од еднаш во текот на денот.
 • Февруарскиот цвет не оди во садот со овошје: зошто? Бидејќи обично замрзнува пред некој инсект да го опраши. Од оваа причина, земјоделците не сакаат нивните дрвја да цветаат овој месец, бидејќи знаат дека во повеќето случаи растенијата ја трошат енергијата за да произведат цвеќе залудно.
 • Снег во февруари добро ако е рано: ако падне снег на почетокот на месецот, земјоделските култури нема да претрпат штета како што можеа во втората половина на февруари.
 • Сонцето во февруари ретко трае цел ден: Прекрасните сончеви денови од февруари честопати може да се сметаат на прстите од едната рака. Небото е ретко чисто.
 • Дојдете дождлив февруари дури и ако излезе лут: Дождот е многу неопходен за растенијата да растат и да вроди со плод, па ако падне дожд во февруари, кога ќе почнат да излегуваат од хибернација, тие ќе можат да растат и да се развиваат без проблеми.
 • Фебрерило ел мохо со дваесет и осум дена; помалку луд би бил ако имате помалку денови: има многу луѓе кои не сакаат ништо овој месец, како што се гледа во изреките.
 • Февруари е измамен месец: друга фраза од популарната мудрост што ни покажува колку е непријатен овој месец.
 • За февруари, чувајте огревно дрво во полето за најавување: И покрај сите промени што се случуваат, се смета за ладен месец. Месец кој треба да се почитува за да се избегнат здравствени проблеми, особено ако имаме слаб имунолошки систем.
 • Февруари, седум слоја и капа: Исто така вреди да се носи капа или капа за да се заштитиме од сонцето.
 • Месецот февруари е измислен од сопственикот: за тоа се дискутира.
 • Во февруари, кучето бара сенка: постојат моменти, па дури и денови, кога сонцето може да биде силно. Во тие моменти ќе ги видиме нашите домашни животни поставени под сенката на високите растенија или под масите.
 • Февруари, мачки во топлина: ако времето е благо, мачките можат да одат во топлина во февруари. Значи, ако имате и сакате да го избегнете, се препорачува да го кастрирате.
 • До февруари, мечката излегува од неговата мечка: мечките се животни кои презимуваат во дувло, хибернираат. Но, во месец февруари се будат и одат во потрага по храна.
 • Февруари, краток месец и долги денови: Тоа е месец со најмалку денови, но исто така е и месец во кој почнува да се цени зголемувањето на дневните часови.

Цвет на бадем

Дали знаете други изреки за месец февруари?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.