Yellowолто море

жолто море

Северниот дел на источнокинеското море е познат како жолто море. Тоа е широко море кое зафаќало површина од околу 417 км². Сместено е помеѓу континентална Кина и Корејскиот полуостров. Името потекнува од песочните честички кои и даваат на водата боја многу слична на жолтата. Тоа е жолтата река задолжена да го храни ова море и да му ја даде оваа боја. Yellowолтата река е позната како Хуанг тој. Локално е познато и во Јужна Кореја како Западно Море.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики, формирање и потекло на Yellowолтото Море и неговата река.

клучните карактеристики

жолта делта на реката

Theолтото Море е прилично плитко море кое има само максимална длабочина од 105 метри. Има огромен залив што го формира дното на морето и се нарекува Бохајско Море. Овој залив е местото каде што се испразнува Yellowолтата Река. Riverолтата река е главниот извор на морска вода. Оваа река се испразни откако ја помина провинцијата Шандонг и нејзиниот главен град inanинан, како и реката Хаи што минува низ Пекинг и Тјанџин.

Името на ова море не потекнува од реката, туку од количината на честички од кварцен песок што ги влече до водените маси и му дава одредена посебна боја. Ова е причината зошто го носи името theолто море. Тоа е море богато со морски алги, цефалоподи и ракови. Главно можеме да најдеме видови алги од зелено-сината група кои се јавуваат главно во летната сезона и кои исто така придонесуваат за бојата на водата. Бидејќи е толку плитка, бојата на нејзините алги ја одредува бојата што ја има од општ вид.

Нафта во Yellowолтото Море

Во 2007 година беше откриено од Кинеската корпорација за нафта и гас, CNPC. И тоа е дека е откриено многу важно нафтено поле од скоро милијарда тони. Ова откритие се наоѓа и на крајбрежјето и на континенталната гребен на Yellowолтото Море. Сместено е во провинцијата Хебеи и има област што се протега на 1570 квадратни километри. Две третини од целата оваа количина нафта се наоѓа на морската платформа.

Speciesивотинските и растителните видови се зголемуваат како што се приближуваме кон југот на морето. Ова е местото каде што наоѓаме и голем број поголеми риби. Во текот на последната деценија, Северна Кореја спроведуваше различни маневри со нуклеарно оружје на брегот на Yellowолтото Море. Поради оваа причина, тој е санкциониран од ООН, иако се чини дека не и беше важно на оваа комунистичка земја.

Главна притока на theолтото Море

притока на жолтото море

Знаеме дека ова море се храни од Yellowолтата река. Тоа е прилично долго тело со свежа вода што често се смета за лулка на кинеската цивилизација. Тоа е втора најдолга река во цела Кина, да биде трета најдолга река во Азија и шеста најдолга во целиот свет. Познато е под ова име за количината на талог што го транспортирала до theолтото Море и му дава оваа боја.

Врска во планините Бајан Хар на платото на Тибет на надморска височина до 4.800 метри. Тече неправилно во источен правец низ околу 9 кинески провинции се додека не се излее во theолтото Море. На ова место генерира делта со значителна големина што го прави добро познат.

Вкупната должина на реката е 5,464 километри, а нејзиниот хидрографски слив зафаќа површина од приближно 750,000-752,000 км2. Обично испушта проток во морето од 2.571 кубни километри во секунда. Таков е неговиот дренажен слив, кој е трет по големина во Кина. Неколку пократки реки придонесуваат континуирано со вода во оваа река. Ако го анализираме целиот курс, ќе видиме дека тој има 3 дела: горен, среден и понизок курс.

Првиот дел од неговиот тек започнува во планините до округот Тогот, преку повеќе од 3,400 километри. Тука е местото каде што нејзината падина е нешто поостра и каде започнува нејзиното раѓање. Средниот тек се протега од округот до hengенгжу, во провинцијата Хенан. Тоа е во овој дел каде струјата зафаќа повеќе од 90 проценти од талогот. Седиментите се остатоци од песок и карпи кои се поместуваат и транспортираат и со поправка и со флотација и растворање. Конечно, долниот тек започнува од hengенгжу и завршува на море. Веќе во овој дел на морето е местото каде што е натоварено со најголемо количество талог.

Обука и биодиверзитет

жолта река

Реката добива жолтеникаво-кафеава нијанса бидејќи тече во друштво на тони цврсти честички кои ја имаат оваа боја. Дел од почвата на тибетското плато каде што започнува реката е многу ранлив на ерозија со дејство на ветерот и ситниот песок се мие во реката. Ако реката е натоварена со честички со оваа боја, тие се транспортираат и седиментни завршуваат во Yellowолтото Море.

Тоа е река не многу богата со биодиверзитет, така што ниту морето не е многу богато. Морето, бидејќи е толку плитко, не е во состојба да засолни голема количина флора и фауна. Некои од најпознатите животни се лажицата Јангце и некои видови крап. Се проценува дека вкупно може да се најдат околу 150 видови риби, но бројот денес е многу помал. Во сливот има бројни видови цицачи како што се леопардот и еленскиот сик.

Меѓу најпознатите птици ги имаме Големиот Бустер, кинеската Серета и Европскиот орел. Реката се користи за производство на хидроелектрична енергија и го направи целиот овој дел да напредува. Истото важи и за аквакултурата и одгледувањето риби и некои морски животни. Тоа е една од најважните економски активности освен екстракција на нафта.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за theолтото Море и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.