Ератостен

Ератостен

Низ историјата имало неколку луѓе кои имаат многу напредно знаење на нашата планета. Еден од овие мажи беше Ератостен. Роден е во Кирена во 276 година п.н.е. Тоа беше во можност да се пресмета големината на Земјата благодарение на неговите студии за астрономија и неговиот голем дедуктивен капацитет. И покрај многу малата технологија во тоа време, луѓето како Ератостен направија огромни чекори во разбирањето на нашата планета.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме биографијата и експлоатациите на Ератостен.

Неговите принципи

Армиларна сфера на Ератостен

Мораме да имаме предвид дека во ова време немаше скоро никаква технологија за набудување, па астрономијата тешко беше во почетна фаза. Затоа, препознавањето што го има Ератостен е доста високо. На почетокот студирал во Александрија и Атина. Стана ученици на Аристон од Хиос, Калимах и Лисанија од Кирена. Тој бил и голем пријател на добро познатиот Архимед.

Прекарот беше Бета и Пентатлос. Овие прекари значеле упатување на еден вид спортист кој е способен да биде дел од неколку специјалитети и кој, поради ова, не е способен да биде одличен во ниту еден од нив и е секогаш втор. Ова го прави доста груб прекар за него. И покрај тој прекар, тој можеше да ги искористи неговите основи за подоцна многу интересни научни наоди.

Тој работел практично целиот свој живот во библиотеката во Александрија. Според некои луѓе, тој го изгубил видот на 80-годишна возраст и си дозволил да гладува. Тој е творец на армиларната сфера, инструмент за астрономско набудување кој сè уште се користел во XNUMX век. Ова може да открие колку сте биле способни во времето кога сте живееле. Тоа беше благодарение на ариларната сфера што тој можеше да ја знае кососта на еклиптиката.

Тој беше во можност да го пресмета интервалот помеѓу тропските предели и овие бројки подоцна ги користеше Птолемеј во некои од неговите студии како што е геоцентрична теорија. Тој, исто така, набудуваше затемнувања и можеше да пресмета дека растојанието од Земјата до Сонцето е 804.000.000 долги времиња. Ако стадионот измереше 185 метри, ова даде 148.752.000 километри, бројка многу близу до астрономската единица.

Истражување за набудување

Растојанија од Ератостен

Помеѓу неговите истраги, тој помина многу време правејќи набудувања и обезбедувајќи пресметки на далечина. Друга информација што тој беше во можност да ја обезбеди е дека растојанието од Земјата до Месечината е 780.000 XNUMX стадиони. Засега се знае дека ова е скоро три пати поголемо. Сепак, имајќи ја предвид технологијата што постоела во тоа време, не може да се каже дека станува збор за научен напредок.

Благодарение на набудувањата што ги направи со армиларната сфера, тој беше во можност да го пресмета дијаметарот на Сонцето. Тој рече дека тој е 27 пати поголем од Земјата, иако денес се знае дека е 109 пати повеќе.

За време на своите години на учење, тој студирал прости броеви. За да ја пресмета големината на Земјата, тој мораше да измисли модел на тригонометрија каде што ги примени поимите географска ширина и должина. Овие експерименти и пресметки беа користени порано, само не на толку близок начин.

Бидејќи работел во библиотеката, тој можел да прочита папирус на кој пишувало дека е 21 јуни Летна краткоденица. Ова значеше дека на пладне Сонцето ќе биде поблиску до зенитот од кој било друг ден во годината. Ова може лесно да се демонстрира со возење стап вертикално во земјата и гледање дека не фрла никаква сенка. Се разбира, ова се случи само над Сиене, Египет (каде се наоѓа копнениот екватор и каде сончевите зраци пристигнуваат целосно нормално на денот на летната краткоденица).

Ако овој експеримент во сенка е направен во Александрија (се наоѓа 800 км северно од Сиене) можеше да се види како стапот фрли многу кратка сенка. Ова значеше дека во тој град, пладневното сонце беше на околу 7 степени јужно од зенитот.

Пресметка на растојанија од Ератостен

Пресметки и откритија на ератостен

Растојанијата помеѓу двата града може да се земат од приколките што тргувале меѓу тие градови. Можно е тој да ги има овие податоци од илјадници папируси во библиотеката во Александрија. Постојат некои гласини кои велат дека тој морал да користи полк војници за да ги изброи чекорите што ги направиле меѓу двата града и дека така ги пресметувал растојанијата.

Ако видиме дека Ератостен го користел египетскиот стадион, што е околу 52,4 см, ова би го направило дијаметарот на земјата 39.614,4 километри. Ова овозможува да се пресмета со грешка помала од 1%. Овие бројки подоцна биле нешто изменети од Посидониус 150 години подоцна. Бројката излезе нешто пониска и е онаа што ја користеше Птоломеј и на која се потпре Кристофер Колумбо за да може да ја покаже корисноста и вистинитоста на неговите патувања.

Друго откритие на Ератостен е да се пресмета растојанието од Земјата до Сонцето и од Земјата до Месечината. Птоломеј е оној кој вели дека Ератостен можел прецизно да го измери наклонот на Земјината оска. Тој беше во можност да собере прилично веродостојни и точни податоци од 23º51'15 година “.

Други придонеси

Александрија

Сите резултати што ги откриваше на студиите ги оставаа во неговата книга наречена „На мерењата на Земјата“. Во моментов оваа книга е изгубена. Други автори како на пр Клеомед, Теон од Смирна и Страбон ги рефлектираа во своите дела деталите за овие пресметки. Благодарение на овие автори за фактот што можеме да ги имаме потребните информации за Ератостен и неговите податоци.

Со сето она што го видовме, не може да се тврди за големиот придонес што Ератостен го даде во науката. Покрај овие, тој исто така изврши многу други дела, вклучувајќи го и дизајнот на календар за скок и каталог со 675 starsвезди и нивната номенклатура. Тој, исто така, можеше прецизно да ја извлече патеката од Нил до Картум, вклучувајќи и некои притоки. На кратко, воопшто не беше достоен за прекарот Бета што го имаше и помалку за неговото значење.

Се надевам дека оваа информација ќе ви помогне да дознаете повеќе за Ератостен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.