Фауна на еоцен

Фауна на еоцен

La Еоценска епоха бил еден од оние што го формирале палеогенскиот период од Кенозојска ера. За тоа време, имаше големи промени од геолошка и биолошка гледна точка, бидејќи се создадоа големи планински масиви поради судири на континентал. Овие движења на континентите предизвикаа Фауна на еоцен може да се развива и диверзифицира во широк опсег.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики и развој на еоценската фауна.

клучните карактеристики

Еоценската епоха тоа траеше приближно 23 милиони години. Распределена е во 4 возрасти обележани со некои климатски, геолошки и фаунски промени. Се смета за време на промени во кои планетата претрпела некои измени на геолошко ниво, бидејќи супер континентот Пангеа беше предизвикан да се скрши. Така се формираат континентите, како што ги познаваме денес.

Имаше бројни климатски промени од големо значење, бидејќи имаше некои настани што се спротивставија на палеогенот. На пример, го имаме настанот Азола кој предизвика зголемување на глобалната температура на животната средина на таков начин што создаде други услови во кои живите суштества требаше да се прилагодат. Исто така, имаше уште една промена во температурните флуктуации што предизвика намалување на истата. И двата климатски настани донесоа последици врз живите суштества што ја населуваа планетата во ова време.

Птиците биле една од групите што доживеале најголемо разновидување во ова време. Многу од оние што ја населувале планетата биле страшни предатори со значителна големина. Целосната фрагментација на супер континентот Пангеа беше она што предизвика или диверзифицира многу видови животни и растенија.

Toе анализираме како еволуирале и флората и фауната на еоценот.

Флора

Во овој временски период, условите на животната средина на оваа планета овозможија развој на бројни видови растенија и животни. Тоа беше време кога биодиверзитетот изобилуваше благодарение на влажната и топла клима.

Анализирајќи ја флората, откривме дека станува збор за доста забележителна промена. Кога температурите беа топли и влажни на почетокот на еоценот, планетата имаше изобилство на џунгли и шуми. Постојат докази што велат дека Полците имале шума и за тоа време. Зглоб што одржуваше мал недостаток на растенија беа пустинските екосистеми во внатрешноста на континентите.

Растенијата кои најмногу се развиле во ова време биле семејството метасеквоја и купрезоа. Вторите се оние кои спаѓаат во групата гимнастици, во основа се четинари. Тоа е прилично разноврсна група на растенија, бидејќи тие можат да бидат и мали и големи. Неговите лисја се слични на лушпите и се распоредени многу блиску еден до друг. Некои од нив ослободуваат нешто попријатно.

Фауна на еоцен

Птици еоценска фауна

Тука се фокусираме на фауната на еоценот. Можеме да кажеме дека фауната во ова време беше широко диверзифицирана. Групите цицачи и птици беа оние кои најмногу се истакнаа. Toе ги анализираме сите групи.

Безрбетници

Постојано се диверзифицираше особено во морското опкружување. Постојат голем број на мекотели, меѓу кои се издвојуваат гастроподите, бивалвите, ехинодермите и книдарите. Во овој период се развиле и членконогите, а мравките биле најрепрезентативни.

Живина

Птиците биле оние видови кои најмногу се развиле благодарение на поволните услови на животната средина. Некои видови биле жестоки предатори дадени на две групи живи суштества и многу се плашеле во тоа време. Меѓу видовите птици кои најмногу се развиле и биле најобилни се: Phorusrhacidae, Gastornis и пингвините. Toе ги опишеме карактеристиките на секоја од нив:

 • Phorusrhacidae: Тоа е група птици чија главна карактеристика е нејзината голема големина. Некои примероци беа високи и до 3 метри. Може да се потврди благодарение на многубројните фосилни записи што постојат од ова време. Неодамна можеа да се најдат некои черепи од овие животни со цел подобро да се идентификуваат. Друга карактеристика на крилото е можноста за летање. Сепак, тој го надомести тоа многу брзо. Се смета дека достигнале брзина до 50 километри на час. Тие биле агилни предатори на мали животни, вклучувајќи и некои цицачи.
 • Гасторнис: позната е како птица на теророт. Тоа е затоа што изгледаа доста застрашувачки. Меѓу неговите најистакнати карактеристики ја наоѓаме неговата голема големина, со некои примероци до 2 метри и повеќе од 100 килограми тежина. Нивната голема глава и краткото, цврсто тело ги направи прилично страшни. Клунот беше сличен на оној што го имаат папагалите денес. Естетската сила беше импресивна и служеше за фаќање на нивниот плен. Иако не леташе, имаше голема брзина.
 • Пингвини: тоа е група бас што не лета. Оваа група преживеа до денес и се наоѓа на Антарктикот на јужниот пол. Во тоа време се верува дека тие го населувале јужноамериканскиот континент. Ова е познато благодарение на некои фосили кои се пронајдени од таа локација. Имаше некои примероци кои измерија до 1.5, како и други помали.

Фауна на еоценот: влекачи и цицачи

Рептилите постоеле и се развивале темпо. Оние што најмногу постоеле беа големи змии, достигнувајќи повеќе од 10 метри во должина кај некои примероци.

Што се однесува до цицачите, оваа група стануваше се поразновидна, особено копитарите, цетаците и некои големи месојади. Ајде да ја анализираме секоја од нив:

 • Унгулира: неговата главна карактеристика е тоа што може да се движи поткрепено на крајот на прстите. Тука имаме свињи и камили, крави, овци и кози.
 • Цетаци: тие се развиле во морската средина и имало видови како археоцетос. Овие први развиле карактеристики што им овозможувале да се прилагодат на водниот живот.
 • Амбулоцитиди: тие се првите постојни китови на оваа планета. Тие имаат должина поголема од 3 метри и нивната тежина може да биде околу 120 кг. Има сличен изглед како крокодилите иако со подолги екстремитети. Овие екстремитети служеле како перки за движење. Нивната диета беше месојадна.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за еоценската фауна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.