Ентропија

нарушување на универзумот

Кога зборуваме за термодинамика, на ентропија. Ентропијата на системот е вид на мерка на енергија која не е достапна во термодинамички или затворен систем, за која исто така често се смета како мерка за нарушување на системот. Тоа е својство на состојбата на системот што варира директно со каква било промена, сè додека е реверзибилно во топлината на системот или обратно со температурата на истиот.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за ентропијата и ќе ви дадеме неколку примери во секојдневниот живот.

Дефиниција на ентропија

ентропија и вода

Знаеме дека тоа е мерка на енергијата што не е достапна во затворен термодинамички систем. Еден начин да се користи ентропија е да се измери нарушувањето на системот. Тоа е да се каже, хаосот во рамките на системот се должи преку ентропија. Нормално, како што температурата се зголемува или намалува, тоа е кога има големи промени во молекулите и атомите што го сочинуваат системот.

Ако ја дефинираме ентропијата со поедноставни изрази, можеме да кажеме дека тоа е деградација на материјата и енергијата во универзумот до крајна состојба на инертна униформност.

клучните карактеристики

ентропија

Toе видиме кои се главните карактеристики што ги опфаќа ентропијата. Има три главни карактеристики. Една од нив е дека ентропијата на системот се зголемува кога се снабдува топлина во системот, без оглед на температурата, исто така, и на една како последица. Тоа е, во кој било систем во кој воведуваме топлина, се зголемува ентропијата на системот.

Кога воведуваме топлина во екосистем, без разлика дали температурата се менува или не, ентропијата се намалува кога оваа топлина ќе се одбие. Во сите процеси што се адијабатски, вредноста на ентропијата останува постојана со текот на времето. Како да се измери ентропијата, мора да се направи многу внимателно. И, тоа е дека, кога се мери, мора да се донесат произволни одлуки и некои од нив да се избегнат. На пример, единица за грануларност, земајќи ја она што се нарекува стапка на ентропија, но некои други ограничувања се несовладливи.

Да дадеме пример за подобро да го разјасниме ова. Ако треба да направиме избор за тоа како да опишеме одредени настани што се случуваат бидејќи ентропијата не е непроменлива, истиот предмет може да се опише на ист начин. Ова е поголемо ограничување од вообичаеното ограничување и општо е признаено дека за да се измери ентропијата, мора да се знае доменот на проблемот што треба да се третира.

Сепак, можеме да ја дефинираме ентропијата како исклучително едноставна функција. Има само еден вклучен логаритам и бројот на работи што имаат одредени својства на интерес.

Карактеристики на ентропија

графика

Beginе започнеме да опишуваме кои се најзначајните својства на ентропијата во нашето секојдневно искуство. Може да се претстави како нешто што нема тежина и што може да тече во сè во нашиот свет. Тоа е својство што има врска со количината на материја во телото, што се однесува на регион на просторот и во основа може да се третира како супстанца. На овој начин ентропијата може да се дистрибуира преку област на материја, да се акумулира обратно или директно. Исто така, може да се извлече, декомпресира или пренесе на друг објект. На овој начин, можеме да го поврземе со нашата сопствена енергија.

Знаеме дека ентропијата значително ја менува состојбата на објектот. Кога материјалот е низок во количина, тој се перцепира како ладен. Ако материјалниот мит содржи се повеќе и повеќе количина на ентропија може да се сфати како дури и жешка. Од оваа причина знаеме дека таа игра фундаментална улога во сите термички аспекти и може да се смета како причина за овие ефекти. Без оваа мерка нема температура или топлина. Нормално, има тенденција да се шири низ хомогено тело и автоматски се уништува повеќе или помалку брзо и подеднакво низ целиот волумен.

Во овој процес, можеме да видиме дека ентропијата тече од најжешкото до најстуденото тело. Постојат супстанции кои се добри спроводници како што се сребро, бакар, дијамант и алуминиум и други кои се лоши спроводници и го прават тоа да тече побавно како дрво, пластика или воздух. Додека во секојдневниот живот користиме добри спроводници за да го пренесеме, ние користиме лоши проводници како изолатори.

Голема количина на ентропија се произведува во грејната калем на електраната. Тие исто така се појавуваат во пламенот на горилникот за масло и на површините за триење на системот за диск сопирачки. Друго место каде се генерира голема количина е во мускулите на спортист кој е во континуирано движење. Истото е и во мозокот. Кога размислуваме, се произведува голема количина на ентропија.

Температура и природа

Практично знаеме дека производството се јавува во секоја ситуација во природата. Во секоја ситуација во која има промена, тука е вклучена ентропија. Нај изненадувачката карактеристика што ја има е тоа што се јавува практично во сите процеси што се случуваат во животот, без разлика дали се во мали или големи количини. Во моментов не е познат механизам со кој, откако ќе се произведе количината на ентропија, таа не може да се уништи. Вкупната постоечка количина може само да се зголеми и никогаш да не се намали.

Секој процес што генерира ентропија не може да ја врати оваа енергија бидејќи станува збор за неповратен систем. Ова не значи дека телото може повторно да ја достигне својата почетна состојба, само што оваа количина на топлина го напушта вашето тело. Тврдењето дека се зголемува, но не се намалува тоа е она што е содржано во вториот закон за термодинамика. Ако нема место за депонирање на ентропијата, не е можно телото да се врати во почетната состојба.

Како што можете да видите, тоа е прилично тешка карактеристика да се опише, но е многу корисно од ден на ден. Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за оваа тема.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.