„Еколошка стапица“ може да го убие африканскиот пингвин

Африкански пингвин

Африканскиот пингвин е фатен во „еколошка стапица“ што може да го доведе во опасност. За да се нахрани и преживее, тој оди во морскиот екосистем Бенгуела, каде што до сега имаше голема концентрација на храна; Сепак, прекумерниот риболов што се спроведува со децении, како и климатските промени ја намалија количината на риба.

Според една студија објавена во списанието Current Biology, овие птици почнуваат да имаат многу проблеми да напредуваат.

Тим истражувачи од универзитетите Екстер (Велика Британија) и Кејп Таун (Јужна Африка), во соработка со научни претставници од владите на Намибија и Јужна Африка, следеа 54 млади африкански пингвини кои доаѓаа од осум распрснати колонии во лента што оди од Луанда (Ангола) на исток од Кејп на добра надеж (Јужна Африка).

Климатските промени и влијанието на човекот врз морскиот екосистем предизвикуваат многу од овие млади птици да не достигнат зрелост: додека прекумерниот риболов го намали населението на сардината, соленоста на водите ги измени трасите на сардините и сарделите, па како што сугерираат моделите на истражувачите, стапките на репродукција се 50% пониски отколку што би биле доколку би можеле да се хранат како што тоа го правеа минатите генерации.

Истражувач мери млад пингвин

Истражувачот Ричард Шерли мери млад африкански пингвин.
Слика - Тимоте Кук

Африканскиот пингвин е животно кое е во опасност од истребување. За да го заштитат, истражувачите предлагаат создавање области каде што не можат да бидат заробени, да се градат оградени области со риболов за да можат пингвините да се хранат или да се зголеми бројот на сардини.

Од своја страна, јужноафриканската влада планира да спроведе ограничувања на риболов, што е веројатно во корист на оваа птица.

Можете да ја прочитате целосната студија овде (на англиски).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.