Егзопланети

егзопланети

Кога ќе ги анализираме сите планети на соларен систем гледаме дека ги има и обајцата внатрешни планети како Надворешни планети. Сепак, постојат различни вселенски мисии кои се посветени на потрагата по планети надвор од Сончевиот систем. Планетите што се откриени над границите на зоната на нашето сонце се познати како егзопланети.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за егзопланетите и кои методи се користат за нивно откривање.

Што се егзопланети

што се егзопланети

Постојат бројни проекти кои се обидуваат да бараат егзопланети надвор од Сончевиот систем. Овој термин се однесува на планетите кои се наоѓаат подалеку од Сончевиот систем, иако не постои официјална дефиниција што одговара на специфични карактеристики. Пред повеќе од една деценија, Меѓународната астрономска унија (IAU, на англиски јазик) направи некои разлики за да може добро да се дефинираат поимите на планетата и џуџестата планета. При утврдување на овие нови дефиниции Плутон повеќе не се сметаше за планета и беше опишан како џуџеста планета.

И двата концепта се однесуваат на небесни тела кои кружат околу Сонцето. Заедничката карактеристика што ги опфаќа е дека тие имаат доволно маса за да можат сопствената гравитација да ги надмине силите на крутото тело за да можат да стекнат хидростатичка рамнотежа. Сепак, како што споменавме и претходно, истото не се случува со дефиницијата за егзопланети. Досега нема консензус за заедничките карактеристики со планетите што се откриени надвор од Сончевиот систем.

За полесна употреба, се однесува на егзопланетите како на сите планети надвор од Сончевиот систем. Тоа е, исто така тие се познати под името на вонсончевите планети.

клучните карактеристики

вонсончеви планети

Бидејќи треба да се воспостави консензус за да се дефинираат, соберат и класифицираат овие планети, треба да се утврдат заеднички карактеристики. На овој начин, IAU собра три карактеристики што би требало да ги имаат егзопланетите. Ајде да видиме кои се овие три карактеристики:

 • Тие ќе бидат објект со вистинска маса под ограничувачката маса за нуклеарна фузија на деутериум.
 • Ротирајте околу aвезда или stвезден остаток.
 • Претставете маса и / или големина поголема од онаа што се користи како граница за планета во Сончевиот систем.

Како што се очекуваше, воспоставени се компаративни карактеристики помеѓу планетите што се надвор и внатре во Сончевиот систем. Мора да бараме слични карактеристики бидејќи сите планети обично кружат околу централна centralвезда. На овој начин, „соларните системи“ се создаваат истовремено за да се генерира она што го знаеме како галаксија. Ако погледнеме во речникот на шпанската кралска академија, ќе видиме дека терминот егзопланета не е вклучен.

Првата егзопланета е откриена пред повеќе од четвртина век. И, тоа е дека во 1992 година неколку астрономи открија низа планети кои се вртат околу aвезда позната под името Лих. Оваа starвезда е доста посебна по тоа што емитува зрачење во многу кратки неправилни интервали.. Може да кажете дека оваа starвезда функционираше како да е светилник.

Неколку години по ова, два научни тима ја најдоа првата егзопланета што се врти околу starвезда доста слична на Сонцето. Ова откритие беше доста важно за светот на астрономијата, бидејќи покажа дека планети постојат надвор од границите на нашиот Сончев систем. Покрај тоа, се потврди и постоењето на планети кои би можеле да кружат околу starsвезди слични на нашите. Тоа е, други соларни системи може да постојат.

Оттогаш, со подобрувањето на технологијата, заедницата на ЦИЕntifica успеа да открие илјадници егзопланети во различни мисии во потрага по нови планети. Најпознат е телескопот Кеплер.

Методи за пребарување на егзопланети

k2

Бидејќи овие егзопланети не можат да се откријат физички, постојат различни техники за откривање на оние планети што постојат надвор од Сончевиот систем. Ајде да видиме кои се различните методи:

 • Метод на транзит: тоа е една од најважните техники денес. Целта на овој метод е да се измери осветленоста што доаѓа од везда. Поминување на егзопланета помеѓу кралот на вездите и земјата, така што сјајот што ќе достигне до нас ќе се намалува периодично. Индиректно можеме да заклучиме дека во тој регион има екстрасончева планета. Оваа методологија беше многу успешна и е онаа што се користи најмногу во последниве години.
 • Астрометрија: тоа е една од гранките на астрономијата. Moreе биде повеќе задолжен за анализа на позицијата и правилното движење на вездите. Благодарение на сите студии направени со астрометрија, можно е да се детектираат егзопланети со обид да се измери мало нарушување што theвездите го вршат на orвездите што орбитираат. Сепак, до денес не е пронајдена вонсончева планета со употреба на астрометрија.
 • Следење на радијална брзина: тоа е техника која мери колку брзо moveвездата ќе се движи во малата орбита што е генерирана од привлечноста на егзопланетата. Оваа starвезда ќе се движи кон и далеку од нас сè додека не ја заврши својата орбита. Можеме да ја пресметаме брзината на starвездената страна на линијата на гледање ако имаме набудувач од земјата. Оваа брзина е позната под името радијална брзина. Сите овие мали варијации во брзината предизвикуваат промени во спектарот на gazвездени везди. Тоа е, ако ја следиме радијалната брзина, можеме да откриеме нови егзопланети.
 • Хронометрија на пулсари: првите вонсончеви планети се вртеа околу пулсарот. Овој пулсар е познат како starвездена светлина. Тие емитуваат зрачење во кратки, неправилни интервали како светилник. Ако егзопланета се врти околу aвезда што ги има овие карактеристики, може да влијае на зракот на светлината што стигнува до нашата планета. Овие карактеристики можат да ни послужат како поглед да знаеме за постоењето на нова егзопланета што ќе ротира околу пулсарот.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за егзопланетите и како тие се откриени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.