Црви од црви

Карактеристично за црвите дупки

Кога читате за квантната физика и патувате во време или во други димензии, преку математички пресметки се појавуваат бесконечни теории. Во овој случај, ќе разговараме за дупки од црви. Сигурно сте слушнале за постоењето на други светови или паралелни универзуми кои се случуваат во истата реалност во која ние постоиме. Па, црвја дупка е вратата или тунелот што ги поврзува овие две точки во просторот и времето и ни овозможува да одиме од еден во друг Универзум.

Иако постоењето на вакво нешто никогаш не е докажано, во светот на математиката е можно тие да се појават. Поради оваа причина, овој напис ќе го посветиме на објаснувањето на дупките од црви и како тие би функционирале доколку математиката е точна.

Кои се дупките од црви?

Патување низ времето

Ова име е ставено пред претставата на вратата помеѓу двата паралелни универзуми како да се краеви на јаболко. Така, ние сме црви што го преминуваат за да патуваат низ простор-времето. Може да се каже дека тие се ткаенини на простор-времето што ни овозможуваат да обединиме уште две далечни точки едни од други.

Во теорија, одењето од еден паралелен универзум во друг би било побрзо отколку да го поминеме целиот наш универзум со брзина на светлината. Според теоријата за општа релативност на Ајнштајн, Овие дупки способни да не пренесат во други димензии постојат. Математичките пресметки покажуваат како можеме да најдеме такви портали, но ништо слично на тоа не е видено ниту остварено.

Тие имаат влез и излез на различни точки во просторот и времето. Патот помеѓу двата излеза е оној што го поврзува црвот и тој е во хиперпростор. Овој хиперпростор е ништо друго освен димензија во која гравитацијата и времето предизвикаа нарушување, раѓајќи ја оваа нова димензија.

Оваа теорија произлегува од пристапот што го имале Ајнштајн и Росен кога сакале да истражат што се случува во црната дупка. Друго име за овие дупки е Мост Ајнштајн-Росен.

Постојат два вида црви, во зависност од точката што ја поврзуваат:

 • Интрауниверзум: Ова се оние дупки што поврзуваат две точки далеку од Космосот, но кои припаѓаат на истиот Универзум.
 • Интеруниверзум: Тие се дупките што поврзуваат два различни универзуми. Овие, можеби, се најважните и најпосакуваните за откривање.

Патува во времето

Патување низ црв дупка

Се разбира, кога зборуваме за ваква работа, можноста за патување низ времето е секогаш доведена во прашање. И, тоа е дека сигурно сите сакавме да патуваме во време од разни причини, како што се поправање на грешките во нашето минато, искористување на изгубеното време или едноставно живеење и доживување на друга ера.

Сепак, фактот дека црвите дупки постојат и дека можат да се користат за патување во просторот и времето се многу различни работи. Еден од предизвикувачите за луѓето да веруваат дека тоа е можно е романот „Контакт“ на Карл Саган. Во наведениот роман беше предложено да се изврши патување низ просторот и времето со употреба на црв дупка. Овој роман е чиста научна фантастика и, иако е раскажан на таков начин што изгледа реално, не е.

Првото нешто е што најупатените научници потврдуваат дека времетраењето на дупката од црв е многу кратко. Ова значи дека ако патувавме помеѓу неговите излези преку тој хипер простор, би се зафатиле со неа, бидејќи излезите ќе бидат затворени многу скоро. Исто така се зборува за оној кој успеал да излезе на другиот крај, никогаш не можел да се врати. Ова се случува затоа што дупката за црви не е секогаш создадена на исто место или во исто време, а веројатноста да се најде оној што ќе се врати во истата точка од која се вратил е многу, многу мала.

Парадокси на просторот и времето

Црви од црви

Според теоријата на општа релативност, патувањето низ времето може да се направи, но со некои услови. Првиот е дека можеме да патуваме само во иднината, а не во минатото. Ова има логика што може да доведе до одредени парадокси на просторот и времето. За момент замислете дека патувате во минатото во времето пред вашето раѓање. Различни факти што можете да ги испровоцирате Тие можат да го променат текот на историјата и да предизвикаат никогаш да не сте се родиле. Затоа, да не сте родени, не би можеле да патувате во минатото и никогаш немаше да постоете.

Со едноставниот факт на исчезнување, историјата не би течела по својот тек. Треба да мислите дека, иако не сме сите познати луѓе или дека можеме да правиме големи важни работи во историјата во големи размери (како претседател на владата), ние исто така придонесуваме со нашето зрно песок во историјата. Правиме работи, предизвикуваме настани, придвижуваме луѓе и воспоставуваме врски со други луѓе кои, доколку исчезнат, тие никогаш немало да постојат и ние би предизвикале временски парадокс.

Затоа, ако патуваме кон иднината, текот на настаните нема да се промени, бидејќи тоа е нешто што сè уште не се случило и зависи само од тоа што правиме во „сега“. Овие теории доведуваат и до други форми на Универзуми и димензии посложени отколку што се појавуваат, затоа што воспоставуваме повеќе временски линии.

Умре кршен

Влез и излез од црв

Еден факт што може да не помине кога патуваме во простор-време низ дупки од црви е дека можеме да бидеме уништени до смрт. Овие дупки тие се навистина мали (околу 10 ^ -33 см) и се многу нестабилни. Тоа големо количество гравитациона привлечност предизвикана од двата краја на тунелот би предизвикало негово распаѓање пред некој да може целосно да го искористи.

И покрај ова, ако се обидеме да преминеме од една крајност во друга, би биле смачкани и претворени во прашина бидејќи гравитацијата во овие точки достигнува екстремно ниво. Бидејќи во теорија математичките пресметки го овозможуваат тоа, во иднина би можело да се создаде технологија што ќе издржи на таквите нивоа на гравитација и да патува со голема брзина пред да исчезне дупката.

Се надевам дека оваа информација беше curубопитна и ве забавуваше.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Edwin dijo

  Што би се случило доколку на Марс се создаде дупка што оди во друг универзум