Дутериум

атомска структура

Денес ќе разговараме за изотоп што се користи за производство на нуклеарна енергија. Тоа е за деутериум. Тој е еден од изотопските видови на водород и е претставен со симболот D или 2H. Дадено е заедничко име тежок водород, бидејќи масата е двојно поголема од протонот. Изотопот не е ништо повеќе од вид што доаѓа од ист хемиски елемент, но има различен број на маса. Деутериумот се користи за разни намени.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви ги кажеме сите карактеристики, структура, својства и употреба на деутериумот.

клучните карактеристики

деутериум

Разликата помеѓу деутериум и водород се должи на разликата во бројот на неутрони што ги има. Поради оваа причина, деутериумот се смета за стабилен изотоп и може да се најде во соединенија формирани од водород со целосно природно потекло. Мора да се земе предвид дека, иако тие се од природно потекло, тие се јавуваат во мал дел. Со оглед на својствата што ги има многу слични на обичниот водород, може да го замени во целост во реакциите во кои учествува. На овој начин, може да се претвори во еквивалентни супстанции.

Од оваа и од други причини, деутериумот има голем број апликации во различни области на науката. Со текот на годините стана еден од најважните елементи за истражување и напредок во технологијата и информациите.

Главната структура на овој изотоп е составена од јадро кое има протон и неутрон. Има атомска тежина од приближно 2,014 грама. Овој изотоп е откриен благодарение на Харолд Ц. Уреј, хемичар од Соединетите држави и неговите соработници Фердинанд Брикведед и орџ Марфи, во 1931 година. Подготовката за средба со деутериумот во својата чиста состојба беше извршена успешно за прв пат во 1933 година. Веќе е во педесеттите години на минатиот век кога започна да се користи солидна фаза што демонстрираше голема стабилност, позната како литиум деутерид. Оваа супстанца може да ги замени деутериумот и тритиумот во голем број хемиски реакции.

Напредокот во науката се јавува кога ќе се најде супстанција што може да ги олесни хемиските реакции за генерирање производи. Во оваа смисла, ако го проучувавте изобилството на овој изотоп за да можете да набудувате одредени работи. Познато е дека процентот на деутериум во водата варира малку во зависност од областа каде што е земен примерокот. Постојат некои студии за спектроскопија кои утврдиле постоење на овој изотоп на други планети во нашата галаксија. Ова може да биде од голема важност за проучување на составот на другите небесни тела.

Структура и потекло на деутериумот

деутериумска ламба

Toе дознаеме неколку факти за деутериумот. Како што споменавме претходно, главната разлика помеѓу изотопите на водород лежи во нивната структура. И, дали водородот, деутериумот и тритиумот имаат различни количини на протони и неутрони, така што тие имаат различни хемиски својства. Исто така, морам да земам предвид дека деутериумот што постои во другите elвездени тела е елиминиран со поголема брзина отколку што е настаната. Ова е една од причините зошто е толку тешко да се проучи присуството на деутериум во elвездените тела.

За други феномени на природата се смета дека формираат мала количина на деутериум, така што неговото производство и денес продолжува да предизвикува значителен интерес. Од процентот што претходно го споменавме за присуството на деутериум во природата, не изнесува 0.02%. Низа научни истражувања открија дека огромното мнозинство на атоми кои биле формирани од деутериум природно потекнувале од експлозијата што го донела потеклото на универзумот познато како Биг Бенг. Овие се една од главните причини зошто се смета дека деутериумот е присутен во големите планети како што е Јупитер.

Најчестиот начин природно да се добие овој изотоп е кога тие се комбинираат со водород. Кога тоа ќе се случи, ќе се комбинира во форма на протеум. Научниците се заинтересирани да ја знаат врската воспоставена помеѓу процентот на деутериум и водород во различни области на науката. Широко се изучува во гранки на науката како што се астрономијата или климатологијата. Во овие гранки има неколку практични алатки за познавање и разбирање на универзумот и нашата атмосфера.

Својства на деутериумот

изотопи во универзумот

Toе знаеме кои се главните својства што ги има овој изотоп кој припаѓа на водородот. Првото нешто што треба да се направи е да се знае што е изотоп лишен од радиоактивни карактеристики. Ова значи дека е прилично стабилен по природа. Може да се користи за замена на водородот во разни хемиски реакции. Со природна голема стабилност, покажува поинакво однесување од обичниот водород. Ова се случува во сите реакции кои имаат биохемиска природа. Потребно е да се знае пред да се замени, дека иако може да се стигне со размена на водород за деутериум во хемиски реакции, мора да се знае дека тие ќе имаат поинакво однесување.

Кога ќе ги замените двата атоми на водород во вода, може да добиете соединение познато како тешка вода. Водородот што е присутен во океанот и кој е во форма на деутериум тој претставува само пропорција од 0,016% во однос на пртиумот. Во универзумот, овој изотоп има тенденција побрзо да се спои за да се појави хелиум. Ако комбинираме деутериум со атомски кислород, гледаме дека станува токсичен вид. И покрај ова, и хемиските својства или многу слични на оние на водородот.

Друго од својствата на овој изотоп е дека кога атомите на деутериумот се подложени на процес на нуклеарна фузија на високи температури, може да се ослободат големи количини на енергија. Тоа е егзодусот, учевте за да можете да ја спроведете нуклеарната фузија на нашата планета. Некои физички својства како што се точка на вриење, топлина на испарување, тројна точка и густина поседуваат поголеми величини од водородот.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за деутериумот и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.