Девонска фауна

Карактеристики на фауната на Девони

El Девонски период формираше една од петте поделби што ги имаше палеозојската ера. Овој период имаше големи измени на геолошко и биодиверзитетско ниво на целата планета. Траеше околу 56 милиони години и можеа да се развијат разни групи животни, особено оние во морското живеалиште. Исто така, имаше промени во живеалиштата на копнени животни, каде што се појавија и големи растенија и први копнени животни. На Девонска фауна Се знаеше дека е најискористички досега. Иако се смета дека овој период има епизода на истребување каде повеќе од 80% од видовите исчезнаа.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за фауната Девони.

Развој на фауната во Девони

Колонизација на земјиштето

Овој период беше совршен за развој на животот. И, тоа е дека температурите беа попријатни во ова време и дозволија добар развој на фауната и флората. Сите мориња што постојат во овој период имале висок животен стандард. И, во океаните може да се развијат оние најпримитивни видови како сунѓери. Почнаа да се појавуваат видови силикозен сунѓер и цветајќи на коралните гребени, тие беа во можност да развијат различни адаптации. Силициумските сунѓери имаат поголема отпорност на условите во животната средина и присуството на предатори.

Коралните гребени и бентосни алги, исто така, одиграа фундаментална улога во развојот на морфологијата на океаните.. Голем гребен се протегал во тоа време од растојание од илјадници километри што го ограничувал целиот континент. Девонската фауна имала една од најголемите промени во водните екосистеми кога се појавиле нектонски животни. Многу од овие нови животински видови биле предатори.

Кога има нов развој на видот или прилагодување на околината, се врши притисок врз трофичкиот ланец. Тоа е, ако има нови предатори кои го ловат својот плен, тоа промовира ново однесување кај видовите кои треба да бегаат и живи да избегаат од овие ситуации. Ова се претвора во период на еволуција и прилагодување кон новите услови што генерира диверзификација на гените на животните и растенијата.

Во водните екосистеми, исто така, покажуваме развој на диверзификација на мекотелите што предизвикува појава на првите амоноиди. Овие амоноиди потекнуваат од еволуцијата на наутилоидите за време на фауната на Долна Девонска. Наутилоидите опстојуваа иако со помала разновидност и изобилство.

Водна фауна Девони

Водна фауна Девони

Во живеалиштата на слатководните вода, бивалвите започнаа да се размножуваат и да напаѓаат. Во тоа време трилобитите почнаа да се намалуваат малку по малку, иако сè уште се појавуваа нови форми на живот. Имаше неколку големи трилобити. Од друга страна, имавме еуриптеридни членконоги, кои продолжија да бидат прилично важна група предатори.

За време на оваа експанзија, водената фауна Девони експериментирала во растот на рибите. Особено тоа беа плакодерми и ајкули, и остеихтијци и саркоптеричари, од кои потекнувале копнени 'рбетници, како што се актинопетергиите. Оваа последна група се оние кои моментално преовладуваат во морињата. Постојат научници кои ја знаат Девонската фауна како старост на рибите. Тоа е затоа што има многу разновидни и добро сочувани фосили на остатоци од овие риби, многу од нив во слатководните езерски резервоари.

Во тоа време, сожителите веќе датираат. Среде девониската фауна, плакодермите започнаа да ги надминуваат остракодерите. Овие што ги прават Ichthyostega и Acanthostega произлегле од саркоптеригиската лоза. Овие два рода се поврзани со преминот на рибите во тетраподи. Оваа историска транзиција е направена за време на транзицијата помеѓу Девонската фауна и Јаглероден период.

Едно од најголемите сомнежи што постојат во врска со овие риби е дека тие биле слатководна или морска вода. Ова сомнение произлегува од фактот дека многу слатководни риби се пронајдени во наслаги на стари црвени песочници. Оваа област е копнена и е формирана со затворање на океанот Јапетус. Ова е главната причина за сомнежи и овие риби биле слатка вода или морска вода. Првите записи што се дадени за овие риби се добиваат преку морски средства, иако повеќето од нив тие се силуријанска слатководна риба. Од таму, се појавија различни групи риби.

Колонизација на земјиштето

Девонска фауна

Друга главна карактеристика што ја издвојува Девонската фауна е колонизацијата на земјата. Во текот на Силурски период членконогите веројатно ја нападнале земјата. Сепак, првите податоци доаѓаат од формирањето на Долна Девонска Рајни Черт од Шкотска. Оваа информација содржи цела заедница на растенија и членконоги кои дадоа одлични информации за примитивната екологија на првите копнени средини.

Постојат бројни растителни видови кои им помогнале на членконогите, вклучително и скорпии, грини и крилести инсекти, да развијат и да имаат соодветен екосистем. Членконоги со морски и слатководни води мораше да прерасне во копнени системи благодарение на развојот на дишењето на воздухот. Сепак, тешко е да се утврди со податоците од фосилните записи дека има поправилно набројување за редоследот на пристигнување на грини, скорпии и стоногалки во копнениот екосистем. Сите овие членконоги денес имаат извонредно разновидни потомци и тие се прилагодени на многу разновидни услови на животната средина благодарение на развојот на васкуларните растенија.

Пред појавата на 'рбетници, целиот примитивен свет бил населен со членконоги. Постои одредена полемика која продолжува да се шири низ научниот свет и се занимава со моментот кога 'рбетниците излегле надвор од водата и причините што ги натерале да го сторат тоа. Мора да се признае дека е тешко да се помисли дека животно кое има морски екосистем завршува со развој на адаптации во средина во која не живеела и нема потреба да живее.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за фауната Девони.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.