Монтирајте готвач

глечери

Денес ќе разговараме за највисоката планина лоцирана во Нов Зеланд и која има висина од 3770 метри надморска височина. Тоа е за Монтирајте готвач. Тоа е врв што припаѓа на Новозеландските Алпи и е составен од низа планини кои го преминуваат целиот западен брег на јужниот остров Нов Зеланд. Покрај тоа што е одлична туристичка дестинација, таа е многу популарна област за најдобрите планинари од целиот свет. Тоа беше надворешната локација на некои многу познати филмски сцени како Lord Of The Rings.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за планината Кук и нејзините карактеристики.

клучните карактеристики

готви готви

Сместено е во рамките на националниот парк Аораки-Маунт Кук. Овој парк беше инаугуриран во 1954 година и беше признат како светско наследство од страна на УНЕСКО. Овој парк е дом на повеќе од 140 врвови високи над 2.000 метри и околу 72 глечери кои зафаќаат половина од целата територија. Целата територија на овој парк е 700 квадратни километри.

Пристапот до оваа област се врши редовно по патот Монт Кук. Овој пат е произведен во 2010 година по голема студија за влијание врз животната средина. Сите овие новозеландски Алпи се формирани како резултат на тектонскиот притисок што предизвика судир на пацифичката плоча и австралиската индо-австралиска. Овие две тектонски плочи имале конвергентен раб што одговара на целото западно крајбрежје на островот. Процесот на тектонска субдукција на плочата продолжува да достигнува до планината Кук во просек 7 mm годишно. Иако брзината на движење е занемарлива за луѓето, на геолошко ниво таа е релевантна

Целата оваа област е погодена од силни ерозии кои ги обликуваат и обликуваат планините. На планината Кук гледаме тешки временски услови како резултат на континуираното дејство на моќните ветрови со западна компонента наречена бурни ветрови. Овие ветрови дуваат долж 45 степени јужна географска ширина.

Клима на планината Кук

монтирај врв на готвачот

Како што споменавме претходно, оваа планина има неповолна клима со малку екстремни услови. Овие екстремни услови се најатрактивни за сите планинари кои сакаат да ги надминат предизвиците. И тоа е дека океанските ветрови се познати под името на Четириесетти громогласен и тие предизвикуваат голем ефект на Фон во оваа област. Благодарение на овој ефект, се создаваат многу високи нивоа на врнежи од дожд, кои се околу 7.600 мм годишно. Благодарение на овие високи нивоа на врнежи, тропските шуми можат да се развијат на крајбрежјето што се хранат од глечерите.

Откривање на планината Кук

планинарење

Оваа планина е откриена од Европејците. Главниот Европеец мора да го почитува Абел Тасман на 11 јануари 1643 година. Тоа се случи за време на неговото исконско истражување на Пацификот и ова име го постави на планината од страна на капетанот Johnон Лорт Стоукс во 1851 година за да му оддаде почит на капетанот Jamesејмс Кук, кој беше првиот да истражуваат за прв пат повеќето од островите на Нов Зеланд во 1771 година. Имајте на ум дека овој човек не ја набудувал планината за време на неговите истражувања.

Поради митолошката важност на планината Аораки Кук беше првото од оние имиња формирани таму каде што маорското име го следи англискиот јазик. Една од причините зошто оваа планина е добро позната е од побарувачката за планинари уште од самиот почеток. Првиот европски обид да се достигне врвот на планината Кук го направија ирскиот пречесен Вилијам С. Грин, швајцарскиот хотелиер Емил Бос и швајцарскиот водич Улрих Кауфман во април 1883 година од страна на глечерите на 2 март 1882 година од страна на глечерите Тасман и Линда , Хју Логан, творец на водичот на планината Кук мисли дека тие останале на помалку од 50 метри од врвот.

Првата несреќа каде еден планинар загина на овој врв се случи во 1914 година на 22 февруари. Во оваа прилика 3 алпинисти однесе од лавина од глечерот Линда.

Флора и фауна

Како што може да се очекува во овој тип на место каде што условите во животната средина се неповолни од количината на флора и фауна. Ако земеме предвид дека додека се искачуваме на надморска височина, се спуштаме на ниво на биодиверзитет, планината Кук има поголем дел од биодиверзитетот под границата на арборелната вегетација. И тоа е дека на вегетацијата и се потребни соодветни услови на животната средина за да може да се развие, а со тоа и фауната што ја има компанијата.

Бидејќи се стремиме на надморска височина, условите во животната средина стануваат неповолни и негативни за развојот на овие живи суштества. Нивото на сончево зрачење, температурата, нискиот притисок, наклонот и геологијата на теренот се помалку погодни за развој на вегетацијата. Ако вегетацијата не може прво да го развие нивото на трофичниот ланец, кои се примарни потрошувачи или тревојади животни. Очигледно, без овие примарни потрошувачи, секундарните потрошувачи и предаторите не можат да преживеат. Со построги услови на животната средина, синџирот на исхрана не може да се развие и има сè помалку биодиверзитет.

Затоа, поголемиот дел од националниот парк е над границата на арборелната вегетација. Флората е составена главно од алпски растенија Ранукулус Лајал, најголемиот путер во светот, големите маргаритки и разни билки. Видовите птици што се наоѓаат се Кеа и Пипит, меѓу другите. Можете исто така да ги видите тахрот, црвениот елен и дивокозата.

Паркот е многу популарен кај жителите на Нов Зеланд. Многу луѓе одат таму да пешачат, да скијаат или да ловат. Одделот за конзервација управува со паркот.

Како што можете да видите, планината Кук е место со голема туристичка привлечност бидејќи природата и предизвикот за планинарите е неспоредлив. Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за планината Кук и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.