Водоземци, големи губитници на климатските промени

водоземци1

Иако климатските промени претставуваат вистинска закана за целата флора и фауна на планетата, постојат видови кои се погодени многу повеќе од другите. Еден од видовите што ќе страда најмногу разорни ефекти од глобалното затоплување ќе бидат сите водоземци на планетата.

Најголемата загуба ќе се случи низ цела Шпанија, каде што многу видови ќе исчезнат поради високите температури и процесот на аридификација што ќе ги претрпат разни области на полуостровот. Специфични, делот на Источна Андалузија Тоа ќе биде голема жртва бидејќи е област особено чувствителна на промените на температурата.

Водоземците што во моментов ја населуваат Земјата се видови кои биле во можност да ги преживеат климатските промени што се случуваат стотици години. Сепак, сериозноста и забрзувањето на тековните климатски промени тоа предизвикува многу видови водоземци брзо да исчезнат. Водоземците се едни од видовите кои се најмногу погодени од ненадејни промени во климата, затоа тие се многу поранливи отколкудруги животински видови.

rana

За жал, некои од ефектите на климатските промени населението од водоземци почнува да страда од нив. На овој начин, високите температури што се случија во последниве години предизвикаа ларви не можат да ја завршат нивната метаморфоза предизвикувајќи значително намалување на популацијата на водоземци. Покрај овие очигледни и реални проблеми што го загрозуваат овој вид, глобалното затоплување кое го трпи планетата предизвикува живеалиштето во кое се развиваат водоземци е многу изменета и контаминирана што има негативно влијание врз животот на самите водоземци.

Како што можете да видите, климатските промени Вистински проблем е што страда целата Земја и затоа решенијата за овој проблем мора брзо да се спроведат.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.