Годината без лето

тешки ерупции на вулкан

Знаеме дека во климата може да има вонредни настани во зависност од некои специфични услови. Таквата глобална клима може да биде погодена од голема катастрофална ерупција на вулкан. Познатиот година без лето од 1816 година беше совршен материјал за размислување за тоа кои аспекти на планетата можат сериозно да влијаат на климата.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за годината без лето и како некои ситуации влијаат на светската клима.

Година без лето

ниски температури

Поради ерупцијата на планината Тамбора, кој е вулкан лоциран во нејзината Багуа помеѓу 5 и 10 април 1816 година, во атмосферата се испуштија огромни облаци од прашина и пепел. Повеќе од 12.000 луѓе починаа во првите 24 часа, главно предизвикани од пад на пепел и пирокластични текови. После тоа, уште 75.000 луѓе починаа од глад и болести по оваа најголема ерупција во последните 2.000 години.

Бидејќи е една од најголемите ерупции во светот, беа емитирани милиони тони вулканска пепел и 55 милиони тони сулфур диоксид, кои се искачија на висина од 32 километри во атмосферата. И покрај тоа што е дупната ерупција, ветерот имаше силни струи што ги влечеа расфрланите облачни капки на запад. Ова направи се што емитуваше вулканот да ја обиколи Земјата за само две недели.

Два месеци подоцна овие струи стигнаа до Северниот пол и Јужниот пол. Многу фините честички на сулфур стануваат суспендирани во воздухот со години. Во летото на годината по ерупцијата, беше произведен скоро невидлив превез од пепел што ја покри целата планета. Оваа про transирна страна ја рефлектираше сончевата светлина и не дозволуваше зраците да стигнат до површината, намалувајќи ја температурата на целата планета. Покрај тоа, тој предизвика климатски хаос низ целиот свет. Затоа, годината без лето се случи во 1816 година.

Тоа не е било каков вид на божествена одмазда како што се сметаше во тоа време, туку најсериозни ерупции на вулкан. Ова предизвикува ладење на климата за неколку степени со години.

Влијание на една година без лето

годината без лето

Целосното влијание на ладењето на целата планета произлезе од катаклизмата во Тамбора и не започна да се забележува дури една година подоцна. Расфрланите облачни капки во стратосферата ја намалија количината на сончева енергија што стигнува до земјата. Воздухот, земјата, а потоа и океаните ја намалија својата температура. Ова може добро да се проучи од прстените на раст на европските дабови. Ова студио ни кажува дека 1816 година била втора најстудена година на северната хемисфера од 1400 година.

Како што летото и есента се тркалаа, облакот роди спектакуларни црвени, виолетови и портокалови зајдисонца над Лондон. Може да се каже дека небото на некои места имаше оган. Во пролетта 1816 година сè уште ќе има снег во североисточниот дел на Соединетите Држави и Канада. Студот стигна и до Тенеси и времето на смрзнување траеше до јуни. Такви беа ниските температури што на некои места како Newу Хемпшир беше практично невозможно да се ора земјата.

Во овој месец беше прилично студен воздух и паднаа огромни бури во кои многу Птиците беа замрзнати до смрт на улиците само две недели пред летната краткоденица. Многу земјоделски култури на крајот се исушија на нивите поради силните мразови. Многу стада овци загинаа и на студ. Ова е време кога сериозната метеоролошка наука сè уште не постоеше и немаше никаква временска прогноза.

Во отсуство на наука, приврзаниците ги направија сите бури предизвикани од Бог направен симбол на божествениот гнев. Европа исто така доживеа многу ниски температури и постуден и влажен извор од нормалното. Поради високата цена на баронот, во Франција имаше разни нарушувања.

Последици

годината без лето 1816 година

Постојат бројни студии за годината без лето и тие главно се базираат на анализа на прстените на европскиот даб. Овие прстени посочуваат дека оваа година 1816 година беше најстудена од 1400 година. Тензиите врз жителите се зголемија. Силниот студ и сушата ги збриша сено и пченкарни култури на многу места, со типични октомвриски ветрови во август. Во областа на Европа имаше постојани дождови и обилни врнежи од снег, особено во планинските области на Швајцарија. Ова предизвика излевање на реките и потоците.

Селските куќи започнаа итно да работат на зачувување на зеленчукот и сеното се пренесува натопено во чамци. Тоа беше единствениот начин да се заштедат посевите што е можно повеќе. Во Германија, компирот завршил скапан во копнената порта на невремето, уништил поголем дел од посевите. Harvestетките од житни култури исто така беа сојузнички, грозјето не созреваше во лозјата и ги гледав скоро секој ден 5 недели по ред.

Во Париз имаше некои црковни власти кои наредија посебни молитви за 9 дена да се обидат да го молат Бога да стави крај на ова лошо време. Трговците ширум Европа ги зголемија цените, додека сиромаштијата достигна алармантни нивоа, сето тоа во пресрет на лошата реколта. И во Шпанија и во Португалија студот опстојуваше со температури во просек околу 2-3 степени под нормалното.

Тие беа особено обилни врнежи во месец август, бидејќи се мажи генерално суви. Студот и влажноста завршија со оштетување на земјоделските култури низ целата земја. Наб skyудувач на небото забележал дека во целиот месец јули имало само 3 дена без облаци. Студените температури завршија со убивање на овошјето, особено грозјето, затоа што направив само мал дел од жетвата. Ова произведе лоши квалитетни вина. Маслиновите дрвја се исто така чувствителни на студ и топлина и не дадоа квалитетно овошје.

На кратко, тоа беше доста катастрофа предизвикана од голема вулканска ерупција. Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за годината без лето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.