Глобалното затоплување може да ги намали цицачите

Зголемени температури како резултат на климатските промени

Никој не го очекуваше тоа, но токму тоа е заклучокот на студијата објавена во списанието „Наука напредувања“: глобалното затоплување може да ја намали големината на цицачите, како што веќе се случи пред околу 56 милиони години, околу 10 милиони години откако исчезнаа диносаурусите.

Во тоа време, Земјината температура се зголеми меѓу 5 и 8 степени Целзиусови за 10.000 XNUMX години, и остана воздигнат 170.000 години пред да се врати во нормала.

Пример за „џуџестување“ е пронајден во Сифрипус, кој бил првиот еднаков. Ова животно се намали за најмалку 30% за време на првите 130.000 години на затоплување. Бидејќи температурата на планетата Земја се нормализира, големината на неговото тело порасна за 76%. Но, тој не е единствениот.

Истражувачите го покажаа тоа овој образец се одржува дури и во настани каде затоплувањето не е толку големо, како оној што планетата го доживува денес. Затоа истражувачот Абигејл Д’Амброзија од Универзитетот во Newу Хемпшир рече дека „за жал, денес е одличен експеримент“. Прашањето е, зошто?

Сифрип, првиот еднаков

Слика - Даниел Биерли

Во областите каде што климата е потопла, цицачите имаат тенденција да бидат помали отколку во поладни. Д’Амброзија го објаснува тоа кога температурите се високи, помалата големина е поефикасна за телото, бидејќи може подобро да се олади.

Иако постојат и други причини зошто животните можат да станат мали, како што е недостаток на храна или вода, температурата е причина што влијае на сите живи суштества. Така, според студијата, во иднина би можело да биде дека многу од видовите што ги познаваме денес ќе бидат помали отколку што се денес.

Можете да ја прочитате целосната студија овде (Тоа е на англиски јазик).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.