Циркус од глечер

глечерски циркус

Како што знаеме, глечери Тие се големи, густи и масивни маси на мраз, кои се формираат долж површината на земјата, како резултат на акумулација, набивање и кристализација на снегот по повеќе години преципитирано. Денес ќе разговараме за интересен дел од глечерите. Тоа е за глечерски циркус. Важноста на глечерите станува се порелевантна во контекст на климатските промени во кои се наоѓаме.

Во оваа статија ќе објасниме што е глацијален циркус и колку е важен.

Динамика на глечер

Делови од глечер

За да разбереме што е глацијален цирк, прво мора да знаеме како е формиран глечерот. Кога количината на вода што испарува во текот на летото е надмината од годишните врнежи од снег, дејството почнува да се топи. За да се формира глечер, треба да има позитивен биланс на количината на снег што се таложи на површината на земјата, наспроти количината на снег што се топи или испарува.

Во светот има голема разновидност на глечери. Помеѓу секој вид на глечер, може да се разликуваат различни форми. На пример, Постојат глечери со долина, лажат, форми на ледено поле, итн. Климатските услови што ги откриваме се исто така одредувачки фактори кога станува збор за гледање на обликот на глечер. Овие услови можат да бидат тропски, умерени или поларни. Топлинските услови влијаат на количината на снег што се акумулира или топи. Во зависност од просечните температури што ги наоѓаме во глацијалната област, може да имаме поголема акумулација на снег и поголема набиеност отколку ако температурите флуктуираат повеќе.

Во моментов, 10% од површината на нашата планета е покриена со глечери. Во античките геолошки епохи бил покриен со 30%. Може да се каже дека тоа е географската карактеристика што акумулира најголемо количество свежа вода во светот. Оттука произлегува опасноста од нејзиното непосредно работење или, според тоа, од покачување на нивото на морето.

84% од целата површина на глечерите е на Антарктикот, додека остатокот е поделен на Гренланд и други замрзнати области на планетата.

Што е глацијален циркус

Комплетен глечерски циркус

Сега кога се сетивме како работи динамиката на еден глечер, можеме целосно да влеземе во глацијалниот циркус. Глечерски циркус е циркуски глечер еден вид карпест слив со полукружна форма Тоа е предизвикано од постојаното лизгање или триење или мраз со пакт или во зоната на акумулација или хранење. Зона на акумулација на глечер е делот каде количината на снег што се таложи е многу поголема од таа што се топи. Од друга страна, имаме зона на абразија каде стапката на топење е поголема од стапката на акумулација.

Глацијалниот цирк обично е во форма на амфитеатар или стол со поизразени страни или со вертикални гребени што го опкружуваат. Глацијалниот цирк обично има два дела кои лесно можат да се разликуваат. Имаме дел што е поделен со пукнатина наречена римаја што е попречно или хоризонтално: тука го наоѓаме долниот дел, каде што се собира повеќе снег и мраз. Горниот дел, пак, има многу поголеми падини и мразот е многу покомпресиран поради пониската температура.

Може да најдеме и зона на аблација во глацијален цирк. Оваа област е онаа каде што се појавува процес на топење, разработка и одвојување на ледените маси при влегување во морето.

Карактеристики на глечерот цирк

Топење

Иако постои голема разновидност на глацијални цирки, за сите нив се карактеризираат со некои морфолошки одлики што ни овозможуваат да ги разликуваме приливите за прием на планинските потоци. Меѓу главните карактеристики ги имаме горните wallsидови. Тие се наоѓаат над бергершрунд на стариот глечер. Овие wallsидови не беа ограничени или уништени со абразија на глечерот. Неговите падини се многу стрмни, а површината е неправилна се должи на падот на ледените блокови што ќе се придржуваат до карпата.

Од друга страна, го имаме дното на глацијалниот цирк. Има многу помал наклон отколку што имаат wallsидовите. Можеме да најдеме во оваа позадина разни калливи карпи кои биле еродирани од динамиката на небото. Понекогаш, можеме да најдеме и моренски жици кои се паралелни во правец на наклонот. Дното на циркусот може да биде во форма на слив или хоризонтално. Понатаму, Во зависност од нивната форма, тие можат да имаат една или повеќе глацијални лагуни.

Во циркусите кои се во форма на амфитеатар, пресекот има пресек во форма на буквата У. Под долниот раб на циркусот можеме да видиме како се нагласува наклонот означувајќи го почетокот на ледничката долина.

Иако не се чини, Бери е од големо значење во глацијалниот цирк. Тоа е хоризонтална пукнатина што се формира во мразот на крилата на глацијалниот цирк. Оваа пукнатина е одговорна за одвојување на фиксниот мраз што е прикачен на карпите на планината од мразот што се движи на самиот глечер.

Бери ја отвора и изложува карпата што е на висина на почетокот на летото. Ова се должи на високите температури и почетокот на топењето на мразот. Карпата е изложена на дневни и ноќни промени во температурата. Овие повторени циклуси на замрзнување и топење, под дејство на мраз, предизвикуваат постепено распаѓање на карпата и предизвикуваат паѓање на горните карпи. Вака карпите добиваат неправилни и скоро вертикални исечени форми.

Овие циклуси на замрзнување-одмрзнување се нарушени од климатските промени. Делот што се топи се зголемува многу повеќе од количината на врнежи во форма на снег што може да се акумулира за да го информира глечерот.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за глацијалниот циркус.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.