Гигантската полица за мраз Ларсен Ц на Антарктикот е пред раскинување

Платформа Ларсен Ц.

Слика - Британско истражување на Антарктикот

Ако не одамна ви го кажавме тоа се создаде морничава пукнатина на платформата Ларсен Ц.На континентот на Антарктикот, овој пат ви го пренесуваме она што веројатно ќе биде една од најновите вести за оваа гигантска ледена полица.

Неговата точка на кршење сега е поблиску од кога било: само 13 километри, откако беше проширено на уште 17 километри помеѓу 25 и 31 мај, според набationsудувањата од проектот МИДАС.

Истражувачите Адријан Лакман и Мартин О'Лири посочија на 31 мај во блог од проектот MIDAS дека врвот на пукнатината значително се свртел кон ледениот фронт, што се чини дека покажува дека моментот на прекин е многу близу. Во тој случај, би се формирал најголемата санта мраз во последните децении.

Покрај тоа, се проценува дека може да има површина од 5.000 квадратни километри. За споредба, островот Мајорка (Балеарски Острови, Шпанија) има 3.640 км2, и верувајте ми, јас што живеам на него можам да кажам дека е многу голем. Потребно е еден час и дваесет минути да патувате од јужниот врв на островот, кај светилникот Сес Салинес, до северниот врв (Поленса), што е околу 85 километри.

Така, платформата Ларсен Ц може да изгуби повеќе од 10% од сегашната површина. Но, покрај тоа, истражувачите не исклучуваат дека формирањето на ледениот брег предизвикува распаѓање на мразот од поголеми размери, што се случи во 2002 година со практичното распаѓање на платформата Ларсен Б.

Целиот овој мраз секако би завршил во морето, предизвикувајќи зголемување на нивото. Многу малку, да, но како што се загрева планетата, на крајот на векот човечките суштества што живеат на планетата Земја може да бидат принудени да прават нови мапи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.