Геоцентрична теорија

Земјински центар на универзумот

Во античко време не можевте да имате толку знаење за универзумот со оглед на ограничената технологија за набудување што беше достапна во тоа време. Со оглед на малку што можеше да се знае за надворешноста на Земјата, се сметаше дека нашата планета е центар на универзумот и дека остатокот од растенијата заедно со Сонцето се вртат околу нас. Ова е познато како геоцентрична теорија а творец бил Птоломеј, грчки астроном кој живеел во 130 година н.е.

Во оваа статија ќе научите сè за геоцентричната теорија и нејзините карактеристики. Исто така, ќе можете да знаете која теорија го сруши.

Земјата како центар на универзумот

Wallид на фиксирани starsвезди

Човечките суштества поминаа илјадници и илјадници години гледајќи во вездите. Концепцијата за универзумот е модифицирана толку многу пати што може да се наброи. На почетокот се сметаше дека Земјата е рамна и е опкружена со Сонцето, Месечината и theвездите.

Со текот на времето се знаеше дека theвездите тие не вртеа и дека некои од нив беа планети како Земјата. Исто така, беше разбрано дека Земјата е кружна и почнаа да се даваат некои објаснувања за движењето на небесните тела.

Теоријата што го објасни движењето на небесните тела како функција на положбата на нашата планета беше геоцентричната теорија. Оваа теорија објасни како Сонцето и месечината заедно со останатите планети се вртеа околу нас на небото. И, исто како што гледате во хоризонтот и гледате нешто рамно што ве тера да мислите дека Земјата е рамна, мислејќи дека Земјата е центар на универзумот, исто така е нешто природно.

За античките луѓе ова е многу разбирливо. Треба само да погледнете во небото за да видите како се движи Сонцето во текот на целиот ден, заедно со starsвездите и Месечината. Без да може да се види нашата планета однадвор, невозможно е да се знае дека Земјата не е центарот на универзумот. За набудувачот на површината, тој беше фиксна точка што гледаше како циркулира остатокот од космосот.

Верувањето во геоцентричната теорија подоцна беше соборено од хелиоцентрична теорија предложено од Никола Коперник.

Карактеристики на геоцентричната теорија

Птоломеј

Тоа е модел кој го обликува универзумот во однос на положбата на Земјата. Меѓу основните изјави на оваа теорија наоѓаме:

 • Земјата е центар на универзумот. Останатите планети се во движење на неа.
 • Земјата е фиксна планета во вселената.
 • Тоа е единствена и посебна планета ако ја споредиме со остатокот од небесните тела. Ова е затоа што не се движи и има уникатни карактеристики.

Во Библијата можете да ја видите изјавата дека Земјата е посебна планета со уникатни карактеристики во првото поглавје од Битие. Останатите планети се создадени на четвртиот ден од создавањето. Поради оваа причина, Бог веќе ја создаде Земјата со остатокот од континентите, ги формираше океаните и ја произведе вегетацијата на површината. После тоа, тој се фокусираше на создавање на остатокот од Сончев систем. Во библијата, идејата дека создавањето на Земјата е многу различно од останатите планети, Млечниот пат, итн. Е потполно јасна.

Досега пропаѓаат сите напори на науката да се обиде да најде живот на друга планета. Додека на нашата планета има многу биодиверзитет и екосистеми со многу живот, на другите планети во вселената се чини дека нема никаков живот. Тие се непријателски опкружувања. Сето ова покажува дека Земјата имала различни услови за создавање од останатите и дека токму поради оваа причина сме во центарот на универзумот.

Иако изгледа контрадикторно, во Библијата никаде не пишува дека Земјата е центар на универзумот, таа само тврди дека е создадена во посебен контекст.

Афирмации на Библијата

Библиска и геоцентрична теорија

Друг доказ за ова во Библијата е дека не се наведува дали универзумот е конечен или бесконечен. Според геоцентричната теорија, универзумот завршува во wallидот на фиксирани starsвезди. Надвор од овој слој на starsвезди нема ништо. Во ниту еден момент нема има кажано или дадено објаснувања за тоа дали Земјата се движи низ просторот во Битие. Целиот овој вид на информации би бил неопходен за да се спротивстави на Библијата за да се знае до кој степен ја потврдува позицијата на Земјата и формирањето на универзумот.

Физичката форма на универзумот е научна тема која привлекува истражувачи доста. Сепак, ова не е библиски важно. со оглед на Во Библијата ништо не е објаснето за физичките аспекти на Земјата и за формирањето на универзумот, не можеме да тврдиме дека постои библиска гледна точка.

Геоцентрична и хелиоцентрична теорија

Геоцентрична и хелиоцентрична теорија

Овие две теории се сосема различни, бидејќи тие се модели кои гледаат на астрономијата со различни модели. Додека геоцентризмот тврди дека Земјата е центар на универзумот, хелиоцентризмот потврдува дека е Сонцето кое има фиксна позиција и остатокот од планетите, вклучително и нашата, ротираат околу него.

Иако Аристотел е поврзан со оваа теорија, Птоломеј е тој што ја напишал во Алмагест. Тука беа составени разни теории за движење на планетите, вклучително и употреба на епицикли кои помогнаа да се опишат орбитите. Овој систем беше изменет и стана покомплексен, бидејќи беше во сила 14 века. Додека Никола Коперник ја создаде хелиоцентричната теорија, тој само ја смени Земјата за Сонцето како центар на универзумот.

Двете теории се погрешни во фактот дека универзумот завршува на wallидот на фиксирани starsвезди. Денес е познато дека универзумот е бесконечен и дека има многу повеќе од нашиот Сончев систем.

Како што можете да видите, поимите за вселената се менуваат со зголемувањето на технологијата. Се надевам дека оваа информација ќе ви помогне да дознаете повеќе за геоцентричната теорија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   yoyo dijo

  здраво ми помогна да учам благодат хехехе

 2.   Никола dijo

  Од голема помош !!!
  🙂

 3.   Цезар Алехандро Торес dijo

  Ви благодарам многу, беше голема помош, убав ден