Геохронологија

Поставување на карпите

Бидејќи човечкото суштество започна да развива технологија и интерес за познавање на оваа планета, се прават обиди да се знае како е формирана Земјата. За да знаете како е формирана нашата планета и каква еволуција имала, треба хронолошки да го развиете целото знаење и акциите на облекување. Оттука се раѓа гранка на геологија наречена геохронологија. Геохронологијата е една од гранките на науката која се обидува да го проучи формирањето и развојот на планетата Земја на хронолошки начин.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики на геохронологијата и која е нејзината важност.

Што проучува геохронологијата

Геохронологија и суперпозиција на слоеви

Геохронологијата е наука која има за цел да може да утврди возраста и хронолошкиот редослед на геолошките настани што се случиле во историјата на Земјата. Со цел да се знае формирањето на геолошките елементи што ја сочинуваат нашата планета, се препознава редоследот по кој се случиле различните настани. Секој настан од формирањето на нашата планета предизвика формирање на релјефот каков што го познаваме денес. Функцијата на геохронологијата е да ги испита и нареди сите овие геолошки настани.

Покрај тоа, тој е одговорен за воспоставување геохронолошки единици. Тие се дискретни, континуирани и последователни единици на времето што обезбедуваат временска скала што ја опфаќа целата историја на Земјата. Може да се изучува со анализа на геолошко време и преку геохронометрија. Оваа гранка е задолжена да знае апсолутна возраст секогаш со одреден степен на несигурност. Постојат бројни различни методи кои се користат за да се знае овој пат и кои вклучуваат мултидисциплинарни науки.

Исто така, се прави обид да се нарачаат стратиграфските единици составени од вистински карпести тела. Важноста е да се разграничат сите интервали што се случиле со текот на времето, иако има постојан материјален запис за истото горење како и сите фази. Хроностратиграфските единици имаат геолошки временски еквивалент:

 • Геолошко време: еон, ера, период, епоха, возраст, крон.
 • Геохронологија: еонотем, ератема, систем, серија, под, хронозона.

За ова може да се каже дека се мерни единици од секој тип.

Гранки на геохронологија

геохронологија

За луѓето со енергија може да се каже дека се различни од биостратиграфијата, исто така. Биостратиграфијата е одговорна за релативниот хронолошки редослед на седиментни карпи. Ова може да се постигне со проучување на содржината на фосили што се наоѓаат во карпите. На овој начин, можете навремено да знаете и да воспоставите различни последователни биозони. Овие биозони се регулирани со принципот на суперпозиција на слоеви и принципот на фауна сукцесија. Овие принципи се дадени во теоријата на Континентален лебдат.

Разликата е во тоа што биостратиграфијата не обезбедува апсолутна старост на карпа. Едноставно, тој е одговорен за поставување во временски интервал во кој се познати сите асоцијации на фосилите што постоеле.

Како да се проучи возраста на Земјата

Страти

Со цел да се знае и проучи возраста на геолошките процеси што се случиле на нашата планета низ историјата, се користат различни методи кои се опфатени во геохронологијата. Toе анализираме некои од нив.

Методи засновани на соленоста на океаните

Еден од првите обиди што беше направен квантитативно за да се добијат староста беше направен врз основа на соленоста на океаните. Главната идеја беше да се пресмета времето што му требаше на сархот да се акумулира во океаните почнувајќи од првично свежа вода. Раните океани биле формирани со кондензација од исконската атмосфера и воопшто немале сол. Солта се растворала од карпите од потоците и две реки и се пренесувала до морето каде била концентрирана.

Ова нè известува дека е доволно да се пресметаат количините на растворени соли што ги носат реките, количината на сол во морето и да се намали времето потребно за акумулација на споменатата сол. Овој метод не беше еден од главните бидејќи пресметките не беа доволни поради достапноста на малку податоци.

Методи засновани на брзина на седиментација

Идејата што ќе ја користат другите автори е да се пресмета времето потребно за формирање на седиментни карпи на земјината кора. За ова, беа проценети времињата потребни за таложење на седиментите во песочниците. Потоа се обиде да се утврди максималниот наследник што карпата се формирала во секој геолошки временски период. Проценките на авторите беа многу променливи. Имаше стратиграфски колони кои може да варираат совршено од 25 до 112 км. За брзината на седиментација имало и многу варијабилни вредности со различните локации и видови карпи.

Методи засновани на стратиграфија и палеонтологија

Благодарение на појавата на униформниот тренд, тоа беше аванс кој е доста важен бидејќи вклучуваше нов научен менталитет. Оваа идеја е она што вклучува дека во геологијата времето е практично неограничено. Благодарение на ова, малку по малку беа собрани различни податоци што го продолжуваа времето потребно за да може сè да се даде во геолошките појави. Така, можно е да се одврзат сите библиски толкувања и да се подобри научниот метод.

Сите геолози кои го следеа униформниот менталитет имаа долготрајна слатка од геолошките времиња. Ова е од суштинско значење кога станува збор за разбирање дека геолошките процеси се случуваат во геолошка временска скала. Сепак, Библијата предупреди на катастрофализам во кој земјата за кратко време ја трансформираше околината.

Методи засновани на ладење на Земјата и сонцето

Овие методи беа термодинамички. На проблемот со староста на Земјата му се пристапи преку сјајот на сонцето. Се сметаше дека сончевата светлина доаѓа од топлината што се создаваше при гравитационата контракција на нејзината огромна маса. Идејата за оваа теорија дека честичките имаат тенденција да паѓаат кон центарот и дека потенцијалната енергија се ослободува при тој пад и се претвора во топлина. Со овие идеи тие проценија помеѓу 20 и 40 милиони години.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за геохронологијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Сантијаго Пулидо dijo

  Одлична статија, многу комплетна, уште еден следбеник на германски, многу ми помогнавте за мојата внатрешна геодинамичка работа