Геолошки агенси

надворешни геолошки агенси

Како што видовме во други статии како на пр внатрешната структура на Земјата, нашата планета постојано се менува. Постојат низа процеси и внатрешни и надворешни што прават Земјата постојано да се трансформира. Во овој случај ќе разговараме за геолошки агенси. Внатрешните геолошки агенси се оние кои ја модифицираат внатрешната структура на планетата, како и се одговорни за движењата на тектонски плочи.

Во овој пост ќе се фокусираме на надворешните геолошки агенси и нивното влијание врз моделот на Земјината кора. Дали сакате да дознаете повеќе и да ги прилагодите вашите белешки со дополнително знаење? Во оваа статија ќе го најдете сето тоа.

Земјини трансформации

модифицирани предели

За разлика од она што се случува со внатрешните геолошки агенси, надворешните не создаваат вдлабнатини, планински масиви или вулкани. Тие се оние кои ја израмнуваат земјата и ги модифицираат формите што ги има.

Главните надворешни геолошки агенси тие се ерозија, транспорт и седиментација. Времето е исто така многу важен геолошки агенс бидејќи тие се феномени што се случуваат во атмосферата и влијаат на пределот. Исто така, ќе ги видиме видовите на постоечки временски услови.

Формите што земјите ги стекнуваат преку овие процеси се многу разновидни. Не е дека ќе се формира или деформира планина, туку нејзин релјеф и состав. На пример, ерозијата на крајот ги израмнува планинските врвови по милиони години континуирана акција. На пример, индикатор за староста на една планина е надморската височина на нејзиниот врв. Ако има зашилена форма, таа е млада и ако е веќе израмнета, ерозијата продолжува да дејствува со милиони години.

Надворешните геолошки агенси можат да бидат физички и хемиски. Првите се задолжени за модифицирање на обликот, додека вторите го менуваат хемискиот состав на местата каде што дејствуваат. Клучен пример е хемиското атмосферско дејство низ кое поминуваат карпите со текот на времето.

Пејзажите се резултат на интеракција на сите геолошки процеси, покрај дејството на флората и фауната. Да не заборавиме дека пејзажот е составен од дејството на многу живи суштества кои исто така се во постојан развој и имаат одредено влијание врз животната средина. И, се разбира, човечкото суштество е уште еден многу условувачки фактор во разновидноста на пејзажите денес.

Времето

Физички атмосферски влијанија

физички атмосферски влијанија

Физички временски услови е процес што ги крши или модифицира карпите во зависност од неговото дејствување и условите на животната средина. Тие се способни да ги распарчат и распаѓаат. Тие исто така дејствуваат на минерали. Најчести причини за физичко време се дождот, мразот, одмрзнувањето, ветерот и постојаните промени на температурата помеѓу денот и ноќта.

Се смета дека овие промени не се фактори на условување во модификацијата на карпите и нивните форми, но тие се. Особено на места каде што топлинската амплитуда е голема (како на пример во пустините) физичкото атмосферско влијание предизвикано од температурни промени е многу поголемо.

Постојат три вида на атмосферски влијанија. Првиот е оној што го споменавме за температурните промени. Со текот на годините, овие континуирани промени предизвикуваат кршење на материјалите. Исто така, често се јавува во области кои имаат клима со мала влажност и големи температурни варијации.

Вториот вид е биогени атмосферски влијанија. Ова е предизвикано од дејството на микроорганизмите и организмите како мов, лишаи, алги и други мекотели кои влијаат на површините на карпите. Оваа акција постојано ги ослабува и ги прави поранливи на други дејства.

Хемиски атмосферски влијанија

хемиски атмосферски влијанија

Она што ни преостанува е хемиско атмосферски влијанија. Ова е она што се случува особено во влажна клима и предизвикува хемиски реакции што се случуваат помеѓу гасовите во атмосферата и минералите присутни во карпите. Во овој случај, она што се случува е распаѓање на овие честички. Водата и присуството на гасови како кислород и водород стануваат предизвикувачи на хемиски реакции што предизвикуваат атмосферски влијанија.

Една од главните реакции што се случуваат во овој случај е оксидација. Тоа е комбинација на кислород од воздухот растворен во вода со минерали од карпи. Ова е кога се формираат оксиди и хидроксиди.

Ерозија и транспорт

ерозија на почвата

Ерозијата е процес што се јавува кога дождот, ветерот и протоците на вода континуирано дејствуваат на карпите и талогот. Тие предизвикуваат фрагментација и деформација на карпите И тоа е процес во тек. Како што карпите се еродираат, тие губат волумен, а нивниот изглед и структура се деформираат.

Превозот е процес што произлегува од дејството на ерозијата. Седиментите и фрагментите поделени од дејството на ерозија во карпите се транспортираат од ветрот, поројните води, глечерите итн. Не треба да се одделуваат седименти од земјата за да се транспортираат. Тие можат да се транспортираат на три начини:

  • Индексирање, во кои лазат по површината на земјата.
  • Суспензија. Тука одат суспендираните седименти и во водата и во воздухот. На пример, мали честички или лисја и во водни струи и во налети на ветер.
  • Разредена. Тие се дел од составот на вода или воздух.

Седиментација

таложење

Тоа е последниот надворешен геолошки агенс што ни недостасува. Тоа одговара на таложење на цврсти честички кои биле транспортирани со ерозија. Овие честички се нарекуваат седименти. Областите со најголемо количество талог Тие се устието на реките и на места како мориња и океани.

Еднаш таложените седименти, пак, се отстрануваат од други геолошки агенси, како што се ерозија и атмосферски влијанија. Ако овие седименти се здобијат со голема големина и набивање со текот на годините, тие се формираат седиментни карпи.

Така работи геолошката динамика на нашата планета.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.