Вулкан Теиде

Море од облаци на вулканот Теиде

Кога зборуваме за највисоките врвови во Шпанија, секогаш ја споменуваме планината Теиде. Сместено е на островот Тенерифе кој припаѓа на архипелагот на Канарските острови. Тоа не е само највисоката точка во Шпанија, туку и од сите земји во средината на Атлантскиот океан. Тој Вулкан Теиде Се смета за трет највисок вулкан во светот кога се мери од основата на океанската кора. Исто така се смета за една од најголемите атракции во Шпанија бидејќи се наоѓа во рамките на Националниот парк Теиде. УНЕСКО го прогласи за светско наследство.

Од сите овие причини, ќе го посветиме овој напис за да ви кажеме за сите карактеристики, географија, геологија, формирање и iosубопитност на вулканот Теиде.

клучните карактеристики

Геологија на вулканот Теиде

За оригиналните луѓе од овие области, Гуанчес, вулканот Теиде се сметаше за света планина. Денес, тој е еден од најпознатите вулкани во светот. Тоа е стратовулкан или композитен вулкан. Тоа е, таа е формирана во текот на милиони години благодарение на акумулацијата на последователни слоеви на текови на лава. И тоа е дека лавата се акумулира и лади додека тече низ стрмните места. Не само што се акумулира лавата, туку и цврсти материјали. Сето ова ја прави формата на вградената структура сè додека вулканот не се најде во сегашната положба.

Целата структура на вулканот Теиде се наоѓа во рамките на Канадас. Лас Кањадас е вулканска калдера со димензии помеѓу 12 и 20 километри во дијаметар. Вкупната висина на Теиде е 3.718 метри надморска височина. Ако го регистрираме како резултат на разликата во висината над дното на океанот, можеме да видиме дека има висина од 7500 метри.

Вулканот Теиде, заедно со вулканот Пико Виејо, формира единствен стратовулкан. Ова е вулкански комплекс. И едното и другото имале формирање во иста магматска комора. Нормално, кога се опишуваат двата вулкани, тоа се прави одделно. Помеѓу нив, планината Теиде се смета за најактивна. Неговата последна ерупција е забележана во 1909 година. Иако се чини дека поминаа повеќе од 100 години, на скалата на геолошко време ова се смета за активен вулкан.

Во текот на зимските месеци можеме да видиме како снегот се населува на самитот и нуди атрактивен пејзаж за милиони посетители на Националниот парк. Ова ја прави Тенерифе многу релевантна туристичка дестинација во секое време од годината.

Формирање на вулканот Теиде

Вулкан Теиде

Ајде да погледнеме назад во геолошко време за да дојдеме до естетско вулканско потекло. Го избрав целиот остров Тенерифе од океанот следејќи вулкан. Ова се случило за време на миоценската епоха и рано Плиоцен. Во тоа време, се појавиле 3 штитни вулкани што Тоа се масивите Тено, Адеје и Анага. Овие такви штитни вулкани формирале поголем дел од земјата на денешна Тенерифе.

Во различни фази, овие 3 масиви ги прекинале нивните ерупции и започнал нов период на вулканска активност во кој биле формирани нови структури. Централната оска на калдерата е формирана во текот на третата фаза и еволуирала низ целиот миоцен. Вака е формирана калдерата Кањадас како резултат на масивниот одрон на големи и последователни вулкански ерупции и комбинација на двата фактори.

Веќе напреднат во епохата на плеистоценот, можеме да видиме дека комплексот Теиде-Пико Виејо е формиран во внатрешноста на калдерата.

Вулкански ерупции

Тенерифе

Претходно споменавме дека овој вулкан е активен. Последната вулканска ерупција што е забележана се случи во 1909 година. Овие избори траеја 10 дена. Постои Глобална програма за вулканизам на институцијата Смитсонијан што е посветено на проучување на фреквенцијата на ерупции на вулкани. На овој начин, ние треба да се подготвиме за можните катастрофи што можат да ги предизвикаат. Постојат ерупции кои предизвикуваат сериозни штети и мора да се евакуира населението. Во овој случај, оваа програма потврди 42 ерупции од кои 3 од нив не се потврдени.

И тоа е дека отворот е дека вулканот Теиде напредувал доволно пирокластичен материјал од неговото формирање. Сепак, првата вулканска ерупција забележана е во 1492. Оваа ерупција предизвика целиот остров Тенерифе да биде динамизиран подолго време. Единствената ерупција на самитот се случи околу 850 г.

За среќа, нема човечки популации во близина на овој вулкан, така што неговата опасност не е голема. Постојат и други вулкани во светот каде во радиус од 100 километри има повеќе од 766000 луѓе. Во случај да има ерупција на островот Тенерифе не е толку опасна како на другите места.

Куриозитети на вулканот Теиде

Toе ви кажеме неколку куриозитети кои можеби не сте ги знаеле за овој вулкан.

 • Во рамките на националниот парк има повеќе од 1.000 археолошки локалитети. Овие депозити датираат од периодот на Гуанче кои откриваат многу информации за формите на живот што постоеле во тоа време.
 • За да се фалсификува базата на Теиде беа потребни 40.000 XNUMX години. Иако ова време изгледа како долго време, ако зборуваме од геолошка гледна точка, тоа е прилично краток интервал. Затоа, може да се каже дека воздухот е млад вулкан.
 • Земјите околу вулканот се едни од најплодните на целата планета. Ова е затоа што пепелта од вулканите обезбедува голема количина на хранливи материи во почвата.
 • Вулканските ерупции на овој вулкан никогаш не регистрирале човечки жртви. Ова го прави сосема безбедно да се живее во Тенерифе.
 • Облиците што ги има овој вулкан ерупција се доста ретки ако ги споредиме со другите вулкани.

Како што можете да видите, тоа е многу iousубопитен вид вулкан и еден од најпознатите во светот. Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за вулканот Теиде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.