Вселенски урагани, тивки непријатели на Земјата

Вселенски урагани

Секоја година, и во Пацификот и во Атлантикот, се формираат урагани (или тајфуни, ако сме во Азија) што можат да бидат со мал интензитет, за да ја имаат потребната сила да уништат сè што им се наоѓа на патот. Но, Што би се случило доколку вселенските урагани ја погодат Земјата?

Ова, иако може да биде (и, ние нема да го негираме, треба да биде) едноставно кошмар, нешто што не е реално, за жал, едно истражување го кажува спротивното. Малку е веројатно, да, но веројатно и покрај сè.

Кои се вселенските урагани?

За да разбереме како се формираат, мора да зборуваме за Сонцето или, поточно, за сончевиот ветер. Овој вид ветер доведува до развој на Нестабилност Келвин-Хелмхолц. Исто така наречени бранови Келвин или цирусни бранови Келвин-Хелмхолц, се јавуваат кога проток се јавува во континуирана течност или кога има разлика во брзината преку интерфејсот помеѓу две течности.

Иако се оддалечени повеќе од 500 илјади километри, Катарина Никири, истражувач во Центарот за вселенски и атмосферски истражувања во Флорида, посочи дека може да произведе ултрафреквентни флуктуации во линиите на магнетното поле на Земјата и да комуницира со честички во зракот на зрачење.

Како би влијаеле на Земјата?

Сончев ветер што влијае на атмосферата

Вселенски урагани се вистинска опасност за комуникациските сателити и вселенските мисии. Тие се »еден од главните начини на кои сончевиот ветер носи енергија, маса и моментум во магнетосферата; поради ова, тие влијаат на тоа колку брзо растат брановите Келвин-Хелмхолц и нивната големина.

Нестабилноста предизвикана од плазмата би отскокнала од магнетното поле на Земјата, во можност создаваат опсези на топлинска енергија на околу 67 илјади километри од планетата. Имајќи го ова на ум, од суштинско значење е да се разберат механизмите што влијаат на растот и својствата на овие појави.

Ако сакате да дознаете повеќе, кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.