Внатрешни планети

Кога се повикуваме на сите планети кои кружат околу Сонцето и кои ја сочинуваат Земјата соларен систем, ги делиме на внатрешни планети и надворешните планети. Внатрешните планети се оние што се наоѓаат во најблискиот дел од сонцето. Од друга страна, екстериерите се оние што се подалеку. Меѓу групата внатрешни планети го имаме следново: Земја, Марс, Венера y Жива. Во групата надворешни планети го имаме следново: Сатурн, Јупитер, Нептун y Уран.

Во оваа статија ќе се фокусираме на проучување на сите карактеристики на внатрешните планети.

Карактеристики на внатрешните планети

Сончев систем

Како што споменавме на почетокот на статијата, станува збор за оние планети кои се наоѓаат во поблискиот дел од сонцето. Покрај споделувањето на оваа локација во однос на сонцето, групата внатрешни планети имаат и други заеднички карактеристики. Меѓу овие карактеристики наоѓаме слична големина, состав на нејзината атмосфера или состав на нејзиното јадро.

Toе анализираме кои се различните карактеристики на внатрешните планети. Како прво, тие имаат големина многу помала ако ја споредиме со големината на надворешните планети. Тие се познати под името на карпести планети, бидејќи нивната површина е составена од силикати. Овие силикати се минерали кои формираат карпи. Бидејќи се формирани од овие високи концентрации на минерали, може да се каже дека овие карпести планети имаат голема густина. Вредностите на густината варираат помеѓу 3 и 5 g / cm³.

Друга карактеристика на внатрешните планети е нивната ротација на оската. За разлика од другите планети, ротацијата на нејзината оска е многу бавна. На планетите Марс и Земјата им е потребно 24 часа да се свртат на себе, додека онаа на Венера е 243 дена, а онаа на Меркур е 58 дена. Односно, за да можат Венера и Меркур да се свртат околу својата оска, мора да поминат сите тие денови.

Внатрешните планети се познати и под името на телуровски планети. Ова е затоа што јадрото на овие планети е составено од земја и карпа. Единствените што имаат атмосфера се Марс, Венера и Земјата. Овие планети се карактеризираат со емитување помалку енергија отколку што добиваат од сонцето. Друго име по кое се познати овие планети е по името на помали планети. Ова име доаѓа од неговата големина во споредба со гигантските пропорции на последните планети во Сончевиот систем.

Тие имаат некои заеднички карактеристики, како што се слична структура и состав, централно делно јадро и различни слоеви кои варираат во пропорција од една на друга планета.

Внатрешни планети

Жива

Тој е прв во списокот на внатрешните планети. Ова е затоа што е најблиската планета во целиот Сончев систем. Се наоѓа на растојание од околу 0.39 астрономски единици од сонцето. Да се ​​биде толку близу до сонцето и да се добие голема количина енергија, му недостасува атмосфера. Ова ја прави температурата на површината на оваа планета премногу висока во текот на денот и прениска во текот на ноќта. Може да се забележат температури од 430 степени во текот на денот и -180 степени во текот на ноќта. Како што може да очекувате, со овој опсег на температурна припадност, фактот дека има живот на оваа планета е скоро несомнен.

Една од карактеристиките што ја има Меркур е дека има најголема густина во внатрешните планети. Неговото јадро е направено од железо со висока густина и неговото јадро зафаќа голем дел од целата маса на планетата. Нема сателит што се врти околу него а еден од аспектите што го прави интересен е количината на кратери и дупки што ја имаат нејзината површина. Овие кратери се формирани поради количината на предмети што се судираат со него бидејќи тој нема заштита бидејќи нема атмосфера. Една од најголемите дупки што се формирани е со дијаметар приближно 1600 километри и е наречена Платина калории. Бидејќи не е точно познато, се смета дека може да биде вулканска рамнина.

Венера

Тоа е втора планета во групата на најблиските до сонцето. Се наоѓа на растојание од 0.72 астрономски единици од сонцето. Неговата густина и приближниот дијаметар се близу до оние на Земјата. За разлика од Меркур, Венера навистина има атмосфера. Составен е главно од јаглерод диоксид, азот и во пропорции други гасови како водород сулфид.

Може да се забележи постојан и упорен облак. Овие карактеристики се должат на нејзината атмосфера бидејќи е планета многу жешко со температури над 460 степени. Неговиот атмосферски притисок е околу вредностите помеѓу 93 до 200 hPa. Се смета дека порано можело да има течна вода, но таа идеја е отфрлена денес. Една од куриозитетите што ја има оваа планета е дека нејзиното преведувачко движење е пократко од движењето.

Земјата

Орбита на внатрешните планети

Малку е да се каже за оваа планета што веќе не ја знаеме. Сепак, ќе направиме преглед на карактеристиките. Сместено е 1 астрономска единица од сонцето. Има сателит познат како Месечина. Корицата на површината на земјата е составена од 76% вода. Има магнетно поле со забележителен интензитет. Таа е единствената планета каде животот е познат како саморепродуктивен, адаптивен, метаболички капацитет и способен да земе енергија од околината што го опкружува.

Има атмосфера составена од азот во поголеми пропорции и кислород. Во помали пропорции наоѓаме други гасови како јаглерод диоксид, водена пареа, аргон и честички од прашина во суспензија. Ротацијата е еквивалентна на време за 24 часа и преводот трае околу 365 дена.

Марс

Таа е последната од групата внатрешни планети. Тие се на растојание од 1.52 астрономски единици од сонцето. Има црвеникава боја и затоа се нарекува црвена планета. Времетраењето на ротацијата е 24 часа и 40 минути, додека преводот околу сонцето го извршува за 687 дена. Гледаме дека оваа атмосфера е составена од јаглерод диоксид главно, а во помали пропорции вода, јаглерод моноксид, кислород, азот и аргон.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за внатрешните планети и нивните главни карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.