Влијанието на климатските промени врз сушите е помало од очекуваното

 

Езерото кај Државниот парк Свитвотер Крик, Литија Спрингс Г.А. е еден од изворите од кои жителите на Грузија зависат од водата за пиење

Иако изобилува со студии кои гарантираат дека глобалното затоплување ќе доведе до суши потешка, подолга и почеста, сега има и друга истрага што не се согласува со таа теорија. Таа е заедничка спроведена од Универзитетот во Калифорнија во Ирвин и Универзитетот во Вашингтон и која е објавена во научното списание Зборник на трудови на Националната академија на науките (PNAS).

Според авторите, висока концентрација на јаглерод диоксид им овозможува на растенијата да задржат повеќе вода во почвата, за да можат подобро да се прилагодат на високите температури.

Досега, само атмосферските вредности (температура, влажност, врнежи) се сметаа за проценка на сушите, како што е индексот на сериозноста на сушата во Палмер. Со овој индекс се проценува дека повеќе од 70% ќе доживеат суши ако за сто години емисиите на СО2 се помножат со четири од прединдустриската ера. Меѓутоа, ако се вметнат информации за употреба на вода од страна на растенијата, оваа вредност паѓа на 37%, зошто?

Јаглерод диоксидот е од витално значење за растенијата. Без него, тие не можеа да се фотосинтизираат и не можат да растат. За да ја апсорбираат, тие отвораат структури што ги имаат во лисјата наречени стоми, но ова е проблем, бидејќи дозволува влагата да избега. Иако ситуацијата се менува ако оттогаш има многу СО2 во атмосферата стомаците не треба да бидат отворени сè додека, и како последица на тоа, загубата на вода е помала.

Суша во Австралија

Сепак, ако се појават суши во потоплите времиња, тие се фатални. Растенијата стануваат слаби, а со тоа штетниците ги убиваат за само неколку дена. Така, иако има многу помалку суши, тие можат да имаат сериозни последици.

Можете да ја прочитате целосната студија овде (на англиски).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.