Што е влажност и како се мери?

Капки вода на стакло

Влажноста е количина на водена пареа која се наоѓа во атмосферата. Тој игра многу важна улога во формирањето на облаци; всушност, ако нема водена пареа, тие не би можеле да се формираат.

Се разликуваат неколку видови, кои се неопходни за да се знае дали сакате да имате повеќе знаење за климата на одредена област или за времето на одреден ден. Ајде да знаеме повеќе за неа.

Што е влажност?

Дожд на прозорецот

Тоа е една од оние точки за разговор што обично се појавуваат кога наскоро ќе врне или веќе го сторил тоа, или во текот на летото ако живееме или сме на остров или близу брегот. Сепак, тоа се јавува и во зима, особено во архипелаговите: колку е поголем степенот на релативна влажност, се чини е постудено. Всушност, можам да ви кажам дека во мојата област честопати слушате многу кажано дека, без оглед колку се облекувате, се чувствувате многу, многу студено (а минималната температура е само -1ºС! Смешно, нели?).

Но, што е тоа точно? Исто така. Тоа не е повеќе од количината на водена пареа во воздухот. Познато е и како амбиентална влажност.

Постојат неколку видови: храна, почва, но во метеорологијата нè интересира само еден, а тоа е воздухот.

Што е влажност на воздухот?

Тоа е количината на водена пареа што ја содржи воздухот. Многу е потребно да се процени топлинската удобност на живо суштество. Покрај тоа, корисно е бидејќи служи за проценка на капацитетот на воздухот за испарување на влагата од кожата; И како да не е доволно, благодарение на влажноста на растенијата можат да се развиваат без проблеми.

Водата на пареа има помала густина од воздухот, така што влажниот воздух, односно воздухот што е мешавина од воздух и водена пареа, е помалку густ од сувиот. Овие супстанции, кога се загреваат, ја губат густината и се креваат кон атмосферата, каде што температурата се намалува околу 0,6ºС на секои 100 метри, така што во зависност од температурата, тој воздух ќе има повеќе или помалку водена пареа.

Така, ако стигнат до ладни области, се формираат облаци, без разлика дали се појавуваат капки вода или ледени кристали, кои некогаш се соединуваат, тежат толку многу што ги привлекува земјата од силата на гравитацијата на Земјата, па кои паѓаат во форма на дожд или снег.

Хигрометар

Влажноста се изразува на апсолутен начин со помош на апсолутна влажност, конкретно или на релативен начин со релативна влажност.

 • Апсолутно: Тоа е количина на водена пареа пронајдена по единица волумен на воздух во околина. Водената пареа обично се мери во грамови и волуменот на воздухот во кубни метри. Мерејќи го, можете да кажете колку има пареа во воздухот. Се изразува во g / m3.
 • Специфични: Тоа е количината на влага по тежина што е потребна за да се засити еден килограм сув воздух, или, што е исто: грамите водена пареа што содржи 1 кг сув воздух. Се изразува во g / kg.
 • Релативна: Тоа е врската помеѓу количината на вистинска водена пареа и она што би требало да содржи за да се засити на иста температура. Се изразува во проценти.

Како што се мери?

Мерачот на влага е хигрометар, инструмент што се користи во метеорологијата за мерење на степенот на влажност на воздухот во атмосферата. Резултатите се изразени во проценти и постојат два вида:

 • Аналогно: се издвојуваат по тоа што се многу точни, бидејќи скоро веднаш откриваат промени во влажноста на животната средина. Но, од време на време тие треба да бидат калибрирани, така што тие обично не продаваат многу.
 • дигитални: дигиталните се исто така точни, иако нешто помалку. Не им треба никакво одржување, а исто така се подготвени за употреба веднаш откако ќе ги купите.

Влажност и студ на ветер

Термичката сензација, односно реакцијата на нашето тело на временските услови, варира во зависност од температурата, како е небото, надморска височина над која се наоѓаме, ветерот, колку далеку тоа е морето, а исто така и на релативната влажност. На пример, дури и ако небото е чисто, ако термометарот покажува 20ºС, а влажноста е 5%, ќе имаме сензација од 16ºС. Напротив, ако има реална температура од 33ºС и влажност од 80%, сензацијата ќе биде 44ºС.

Како што гледаме, колку е поголем процентот, толку повеќе топлина ќе имаме; а колку е пониско, поради што често кога одиме на ново место нè погодува температурата означена со термометарот.

И со ова завршуваме. Се надеваме дека научивте многу за оваа интересна и секојдневна тема како влажност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хосе Грегорио Камарго dijo

  Одличен пост, сакам да научам повеќе.

 2.   Пола Андреа dijo

  Благодарам, одамна се прашував како влагата влијае на различните клими.

  1.    Моника санчез dijo

   Ви благодариме, Пола Андреа, за коментарот. Драго ни е што ви послужи Поздрав.