Климата на високи планини

Еверест

El клима на високи планини Се карактеризира со тоа што има многу студени зими со долго траење, при што се забележуваат температури под нулата кои го ставаат на тест секој што сака да се искачи или живее во неа. Летото е исто така кул и кратко, така што навистина нема топла сезона, барем, не како што тоа го знаеме ние што живееме на мала надморска височина.

Но, кои се карактеристиките на оваа клима? Кој или кој може да живее со овие услови? Thisе зборуваме за ова и повеќе подолу.

Карактеристики на високата планинска клима

Планина

Високата планинска клима се појавува на надморска височина над 1200м. Има термичка осцилација, односно разлика помеѓу максималната и минималната температура од 10,5ºС. Неговите климатски услови се многу различни од климата во областа, што се должи на фактот дека температурата паѓа со висина. Поради ова, термичкиот градиент е негативен, од 0,5ºС до 1ºС на секои 100 метри. Ова значи дека особено на ветровитниот наклон, т.е. во оној каде ветерот најмногу удира, и релативната влажност и дождовите произведени од зголемувањето на колона воздух при исполнување на планината, познати како орографски дождови, зголемување. Од страната на лигата тие исто така можат да се зголемат, но не многу, бидејќи воздухот веќе е практично сув при спуштање и се зголемува атмосферскиот притисок. За таа цел се нарекува Foëhn Wind или Föehn Effect, а во Шпанија можеме да го најдеме на Пиринејскиот полуостров, поточно на Пиринеите, Централниот систем и на Балтичките планински масиви.

Покрај тоа, мора да се додаде дека во високите планини, инсолацијата е поголема отколку во низините. Но, и покрај тоа што имаат специфичен режим на ветер, воздушните маси и фронтовите што влијаат на климата во областа, исто така влијаат врз нив. Врнежи од дожд тука тие се многу оскудни во форма на дожд во текот на пролетта и летото, и во форма на снег во есен и зима.

Кој живее во високите планини?

Иако се чини неверојатно, има многу животни и растенија кои живеат на планините.

Флора

Fagus sylvatica

Флората е класифицирана во клириери, или климатски серии што биле повикувани порано, и е тоа што разликите во температурата и влажноста на различна надморска височина или „подови“ прават секој од нив да види специфичен вид на растителни суштества што ги населуваат падините на планините. Но, ова не значи дека тие се независни „подови“, бидејќи тие всушност им пречат на другите.

Постојат два вида клисерии:

 • Надморска височина: кои се должат на варијации на температурата поврзана со надморската височина.
 • Географска ширина: кои се должат на варијации на температурата во врска со растојанието на кое се наоѓа правата од екваторот.

За да се класифицираат растенијата на планините, се користи надморска клисерија, која, пак, може да се разликува 5 зони или подови:

 • Самити: во највисоките области, ќе најдеме мали растенија, кои секогаш се чуваат близу до земјата, како што се лишаи и мов. Во поблагите области тревите можат да растат, формирајќи треви.
 • Четинари: има многу четинари кои се прилагодиле на живеење во висока планинска клима, со температури под нулата. Во Шпанија наоѓаме, на пример, шпанска ела и црн бор.
 • Прочистете: спуштајќи се малку повеќе, имаме смреки и смреки, кои се четинари на кои им требаат малку повисоки температури.
 • Лиснато: Во овој дел од планината можеме да видиме како растат многу листопадни дрвја, како што се бука, даб или костен, но исто така и некои зимзелени, како што се дабовите од бранда, кои се прилагодени да живеат во области каде што има малку врнежи од дожд. Можеме да видиме и борови дрвја, но само таму каде што исчезна.
 • Растенија на кои им требаат повисоки температури: во долниот дел на планината, растат дабови плута, рогови од рогови, борови од Алепо, дабови холм.

фауна

Сарио во Пикос де Европа

Ако има растенија, има и животни, секако не многу. Но, сите тие се родени преживеани, кои успеаја да се прилагодат на екстремните временски услови на извонреден начин. Во Шпанија наоѓаме неколку кои живеат речиси без проблеми на високите планини. На пример, меѓу водоземците, го наоѓаме пирејски трит О вермилион жаба. Исто така има и повремена змија, како што е аспер вајпер, кој патем има токсичен отров, па затоа за безбедност е подобро да не се допира до некоја змија ако не знаете што правите.

Постојат топлокрвни животни, како оние сарио што можете да ги видите на горната слика. Ова прекрасно животно го менува палтото во зима за да може да издржи ниски температури. И, се разбира, има и глодари, како оние снег вол, ти гледаш. Птици како алпски јарев О Птармиган Тие живеат цела година на високите планини, се хранат со сè што ќе најдат, од мали инсекти до семе.

Високата планинска клима има неколку многу интересни карактеристики, не мислите ли?

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.