Виникунка

бои на планината

Денес ќе разговараме за планина која има огромна убавина и стана една од најдобрите и нови атракции во Перу. Станува збор за планината Виникунка. Познато е и по името на планината од 7 бои и се наоѓа во Перу. Сместен на повеќе од 100 километри од градот Куско, има надморска височина од 5.200 метри надморска височина.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, геологија и формирање на планината Виникунка.

клучните карактеристики

виникунка

Името Виникунка потекнува од виножито. Тоа е планинска формација која е обоена со разни нијанси како резултат на сложената комбинација на различни минерали што ја формираат. Падините и врвот се обоени во разни цели тонови што ги наоѓаме виолетова, жолта, зелена, црвена, розова и други варијации на овие бои. Таа е една од најважните туристички атракции во целата оваа област. Пред неколку години беше целосно опкружен со мраз, па не можеше да уживаш во оваа планина. Од 2016 година, ова место е посетено од стотици туристи и е едно од најпосетуваните места во Куско и Перу.

Поради количината на бои што ги меша, позната е под името на планината од 7-те бои во чест на виножитото. Според различни истражувања, повеќебојните нијанси се должат на големата количина на минерали со кои се формира. Сите овие минерали ја покриваат областа и се целосно природни материи што започна да се формира приближно пред 65 милиони години. Овие минерали се формирале кога водата и дождот ги покриле скоро сите негови падини и врвови. Како одминуваше времето, екстремната клима во оваа област го одмрзнуваше снегот и токму таму се очекуваа сите бои што ги формира оваа планина.

Се наоѓа на Андите во Перу и врвот е со висина од 5.200 метри надморска височина. Целата оваа област припаѓа на градот Питумарка, кои го нарекуваат Серо Колорадо. За да стигнете до оваа планина, треба да поминете околу 100 километри од градот Куско. Потоа треба да направите патување од приближно 2 часа по надолжниот автопат на јужните перуански висорамнини, што е оној што стигнува до Питумарка. Патувањето продолжува по патеката до заедницата Пампа Чири. Ова патување е на 5 километри и може да се направи и пеш и на коњ.

Клима на Виникунка

планина од 7 бои

Климата на оваа област е типична за највисоките области. Затоа, климата е главно студена. Дождот, ветерот и височината може да бидат најголемите пречки за патниците кои сакаат да го посетат ова огромно место. Температурите лесно може да паднат под 0 ° C. Поради оваа причина, најдобро време да ја направите оваа авантура е сушната сезона. Ова време обично се протега од месеците април до октомври. Во тоа време е помалку веројатно дека ќе има врнежи од дожд и пониски температури.

Ако планирате да ја остварите оваа посета во најобичната сезона, препорачливо е да носите пончо што ќе ве заштити од дожд. Оваа клима значи дека флората и фауната ќе бидат сцена на типични животни од високи области, но тотално неверојатна. Меѓу животните што се издвојуваат има лами, алпаки и викуши. Theителите на целата област се задолжени за одгледување коњи што ги нудат како превоз до посетителите. Еден од главните аспекти на флората е тоа што тие живеат дом на голема количина природна трева позната под името ичу.

Патување до Виникунка

планина виникунка

Ако сакате да патувате во Виникунка за да уживате во овие целосно природни бои, но со магичен аспект, мора да направите тешко патување. Овој живописен самит порано беше атрактивен снежен пат познат како Аузангејт. Со текот на годините, оваа планина добива популарност бидејќи глечерите се стопија. Можете да го посетите овој самит преку турнеја како турист.

Постојат различни услуги во зависност од модалитетот и времето што ви се случува. Услугите се обично еден или два дена. Повеќето од овие услуги обично ги имаат превоз, храна, билети и професионален водич кој е задолжен да објасни како потекнува Виникунка и кои се нејзините карактеристики. Во градот Куско има и различни туристички агенции кои ги нудат овие услуги.

Можете да стигнете да патувате сами, но тоа е многу покомплицирано. За да можете да патувате самостојно, мора да земете автобус до Сикуани од градот Куско. Овој автобус обично трае околу два часа и 40 минути. Откако ќе бидете таму, се возите со автобус до градот Катеруно. Откако ќе го завршите ова патување, треба да започнете долга прошетка до планината Виникунка. Цената на билетот за влез е 10 стапа.

Ако одите да пешачите, мора да ја знаете тежината на планината. И, прошетката е приближно 4 часа и, иако не е опасна, бара висок физички напор. Ако не сте во добра физичка состојба и сте навикнати на долги прошетки, ќе имате проблеми со прошетка. Постојат некои делови на значителни падини и по угорница и по удолница. Сепак, екстремното време мора да се смета како една од најголемите потешкотии што создава поголем проблем за пешачење. Времето е многу студено, а ветерот е целосно леден. Надморската височина на областа може да предизвика болест надморска височина позната и како сороче кај различни луѓе. Затоа, се препорачува претходна аклиматизација од неколку дена во градот Куско.

Препораки

Откако ќе поминете неколку дена аклиматизација во градот Куско, мора да носите облека што е топла за да ја прошетате. Ако сте личност која не се смета за добра физичка состојба подобро е да изнајмите коњ. Ниту можете да одите без капа, ќебе, крема за сончање, термо панталони, чевли идеални за трекинг и пончо за дожд. Се сеќаваме дека не само што патувањето е физички тешко, туку ќе имаме хендикеп на времето.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за планината Виникунка и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.