ВИДЕО: НАСА ни покажува каква беше сезоната на урагани во 2017 година

Ураган сателитски поглед

2017 година беше година која многумина од нас ќе ја паметат по различните рекорди што беа соборени, како и количината на материјална и човечка штета што се случи. Без сомнение, феномените што најмногу redвездаа оваа година и кои сме за напуштање се тропски циклони, чија сезона во Атлантикот ќе остане во историјата бидејќи се формирани десет тропски бури по ред што го направија во категоријата урагани.

Но, имаше и други настани што не можеме да ги заборавиме: како пожари во Калифорнија, или како ветерот носел песок од пустината Сахара до Америка.

Нашата планета е свет во кој, може да се каже, дека сè е поврзано. Ние често не размислуваме за тоа, но она што се случува на едно место може да влијае на остатокот од светот. Атлантските урагани се формираат во близина на африканскиот континент; сепак, тие влијаат на Америка.

Оваа година, 2017 година, имаше неколку кои предизвикаа голема штета, како што е Irma y Марија, која достигна највисока категорија на скалата Сафир-Симпсон. Тропските острови како Доминика, на Карибите, беа целосно уништени. Во Европа, поточно во Ирска, во текот на втората недела од октомври пристигна ураганот Офелија, најсилниот во последните 30 години.

Како настанале овие појави? Да го покажам тоа, Центарот Годард на НАСА објави видео на кое се гледа. Во него, податоците добиени од сателити во текот на годината беа комбинирани со математички модели на компјутер за симулација.

Резултатот е ова неверојатно кратко видео каде можете да видите како се создадоа главните урагани, каде се движеа и како конечно ослабнаа. Покрај тоа, исто така ќе можете да видите како ветровите носеа мали честички прашина, морска сол (во сина боја), песок од пустината Сахара до Америка (во кафеава боја) и чад од пожарите произведени во Пацификот (во сиво).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.