Вештачки сателити

Кога зборуваме за природни сателити, не се осврнуваме на оние небесни тела што се наоѓаат во орбитата над друго небесно тело со поголема големина. Меѓутоа, кога се повикуваме вештачки сателити зборуваме за кој било неприроден објект што кружи околу небесно тело. Овие објекти обично имаат одредена цел, како што е подобро разбирање на универзумот. Тие се родени како резултат на човечката технологија и се користат за добивање информации за небесното тело што го проучува. Повеќето вештачки сателити кружат околу планетата Земја. Тие се од големо значење за развојот на човечката технологија и денес не би можеле да живееме без нив.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за вештачките сателити.

клучните карактеристики

Вештачки сателити

За разлика од она што се случува со природните сателити како што е месечината, вештачки сателити се вештачки изработени. Овие се движат околу објект што е поголем од нив бидејќи ги привлекува силата на гравитацијата. Тие обично се многу софистицирани машини кои имаат револуционерна технологија. Тие се испраќаат во вселената со цел да се добие голема количина на информации за нашата планета. Можеме да кажеме дека остатоците или остатоците од другите машини, леталата управувани од астронаути, орбиталните станици и меѓупланетарните сонди не се сметаат за вештачки сателити.

Меѓу главните карактеристики што ги наоѓаме со овие предмети е тоа што тие се лансираат со ракети. Ракетите не се ништо повеќе од секое возило како ракета, вселенски брод или авион што го придвижува сателитот нагоре. Тие се програмирани да следат рута според утврденото. Тие треба да ја исполнат главната функција или задача, како што се набудување на облаците, на пример. Повеќето вештачки сателити тоа орбитираат околу нашата планета и остануваат околу неа постојано ротирајќи. Од друга страна, имаме сателити кои се испраќаат до други планети или небесни тела што мора да се следат за да се добијат информации и мониторинг.

Употреби на вештачки сателити

Постојат неколку основни типови на вештачки сателити кои кружат околу Земјата: геостационарни сателити и поларни сателити. Овие се главните според нивната употреба. Ако сакаме да направиме мапа и да добиеме специфични информации за Земјата или другите планети, овие сателити се користат. На пример, глобалниот систем за позиционирање познат како GPS се добива благодарение на мрежата на вештачки сателити кои кружат околу планетата Земја. Оваа група сателити ја одредува локацијата и позицијата на објектот на планетата преку телекомуникациски системи. Овие системи вклучуваат и телевизија и мобилни телефони.

Меѓу употребите што ги наоѓаме за вештачки сателити се научни и применети цели. Некои примери на научна употреба се проучување на вселената, сончево зрачење, планети итн. Други примери на применета употреба е метеоролошко набудување, воена шпионажа, далечинско набудување и телекомуникации, меѓу другите.

Мора да се земе предвид дека растојанијата на кои се наоѓаат геостационарните и поларните сателити се различни. Некои се на растојание од 240 километри, додека други се на дневни растојанија до 36.200 километри. Секој вид сателит ќе има предности и други недостатоци во зависност од неговата употреба. Повеќето сателити што се движат околу Земјата остануваат во опсег од 800 километри и патуваат со брзина од околу 27,400 километри на час. Брзата брзина што ја движат е неопходна за гравитацијата да не ги повлече надолу.

Овие вештачки сателити се состојат од два основни дела: антената и напојувањето. Антената е задолжена за испраќање и примање на предметните информации. Изворот на енергија може да биде и батерии и соларни панели. Овие се неопходни за машината да продолжи да работи.

Видови вештачки сателити

Како што споменавме претходно, постојат два основни типа на сателити кои кружат околу Земјата. Тие се како што следува:

  • Геостационарен: Тие се оние што се движат во правец исток-запад над Екваторот. Тие ја следат насоката и брзината на ротација на Земјата.
  • Поларна: Тие се нарекуваат така затоа што патуваат од еден до друг пол во правец север-југ.

Во рамките на овие два основни типа имаме некои видови сателити кои се одговорни за набудување и откривање на карактеристиките на атмосферата, океаните и копнените маси. Тие се сметаат со името на еколошки сателити. Тие можат да бидат поделени во некои типови како се геосинхрони и хелиосинхрони. Првите се оние кои кружат околу планетата со иста брзина како и ротацијата на Земјата. Секундите се оние што минуваат секој ден во исто време на одредена точка на планетата. Повеќето сателити што се користат во телекомуникациите за временска прогноза се геосинхрони.

Вселенски остатоци и влијанија

Не можеме да негираме дека вештачките сателити далеку го подобриле човечкиот живот. Сепак, сателит може да се распадне во атмосферата кога ќе се врати. Откако го завршивте неговиот корисен век или ги собравте сите потребни податоци, имате неколку опции. Може да се врати и да се распадне во атмосферата или може да стане ѓубре од вселената бидејќи останува околу окото околу небесно тело за да не се користи. Во случај во кој сателит е низок, тој има тенденција да се распаѓа влегувајќи во атмосферата во различни делови.

Големиот број на вештачки сателити кои ја напаѓаат планетата без никаква корисност е одличен. Затоа, овој сет сателити се нарекува вселенско ѓубре. Вештачки сателити кои можат да се стават во орбитата се од суштинско значење за животот во општеството. Ова предизвикува позитивно влијание врз човечкото суштество. Благодарение на ова, можеме да истражуваме други планети, да откриваме метеорити, да го набудуваме животот на Земјата и да добиеме информации за климатските варијабли на одредена точка на планетата.

Од економска и комуникациска гледна точка, тие се користат и за примање телевизиски, радио, интернет и телефонски сигнали. Денес не можевме да живееме без нив.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за вештачките сателити.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.