Еверест

Хималаи

Кога зборуваме за највисокиот врв на земјата, лесно е да се запамети името на Еверест. Тоа е место кое служи не само како референца на највисоката точка на земјата, туку и како точка на средба и авантура за сите оние алпинисти и loversубители на природата. Целиот планински масив каде се наоѓа Еверест се нарекува Хималаи. Естетиката има различни имиња во зависност од областа каде што сме. За Непалците името е Сагармати, Кинезите го знаат како Zhūmùlǎngmǎ Fēng, а Тибетанците го нарекле Chomolungma.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, потекло и важност на Еверест.

клучните карактеристики

вечен

Иако се ставаат бројки, постои одредена конфузија во врска со реалната висина на овој врв. Она што е вистина и се знае со сигурност е дека тоа е највисоката точка на нашата планета. Сепак, не е најголемата или највисоката планина од сите, бидејќи морските планини можеме да ги разгледаме според нивната надморска височина. На пример, Мауна Кеа е вулканска планина која се мери повеќе од 10000 метри висока од својата основа и се наоѓа на морското дно.

Како што споменавме претходно, врвот на Еверест е дел од Хималаите и се наоѓа во Југоисточна Азија, помеѓу индискиот потконтинент и остатокот од Азија. Се издига на висина од 8.850 метри надморска височина и се покрива приближна површина од 594,400 квадратни километри. Постојат луѓе кои наликуваат на овој планински венец на пирамида со 3 лица. Воздухот што е во највисокиот дел од овој планински масив нема кислород бидејќи е во границите на тропосферата. Покрај тоа, станува предизвик за сите алпинисти, бидејќи областа честопати е погодувана од силни ветрови и придружена со замрзнување на времето.

Самитот не е ништо повеќе од карпест врв опкружен со многу тврд снег кој беше опкружен со друг слој снег што може да се намалува или зголемува со текот на годините. Сè зависи од температурите и глацијалниот циклус. Ако стапката на акумулација на снег е поголема од абразијата, глечерот ќе продолжи да расте. Знаеме дека во месецот септември врвот е нешто повисок отколку во месецот мај. Ова одговара на она што го спомнавме за глацијалниот циклус.

Време на Еверест

гнев

Температурата е исто така нешто што не е константно. Обично варира со годишните времиња. На почетокот на годината можат да достигнат достигнуваат температури од -36 степени, додека во лето достигнува -19 степени.

За време на сезоната на монсуните, која е помеѓу месеците јуни до септември, се јавуваат интензивни бури со ветрови со брзина до 285 км на час. Исто така, треба да се спомене дека во овој момент атмосферскиот притисок е 30% помал од оној на нивото на морето. Овие се една од атмосферските променливи кои влијаат и на сите алпинисти при нивното приближување кон врвот.

Неколку метри под овој самит се наоѓа областа позната како „зона на смртта“. Ова име се должи на фактот дека недостатокот на кислород и многу ниските температури во областа предизвикаа неколку смртни случаи на планинари.

Ако го анализираме профилот на тропосферата во висина, ќе видиме дека температурата се намалува како што напредуваме во надморска височина. Истото важи и за атмосферскиот притисок. Така, кога ќе ги достигнеме највисоките слоеви на Хималаите имаме многу ниски температури и многу ниски притисоци. Овие услови на животната средина предизвикуваат зголемување на снежната и ледената покривка. Од друга страна, како што се спуштаме во надморска височина, и температурата, притисокот се зголемуваат и количината на снег се намалува. Така можеме подобро да ја разгледаме карпата со која се формира планинскиот венец.

Формација Еверест

Врв Еверест

Еверест е составен од неколку преклопени слоеви на седиментни и метаморфни карпи кои се скоро трајно покриени со мраз и снег, особено во повисоките слоеви. Овие карпи се применуваат повеќе години. Зборувањето за формирање на овој врв нè тера да зборуваме за целото формирање на Хималаите. Се враќаме назад за време на доцниот палеозојски и раниот мезозоик, каде супер континентот познат како Пангеа беше единственото парче земја на целата планета.

Пред околу 180 милиони години површината на овој континент започна да се фрагментира како резултат на внатрешните движења на планетата. Се појавија две големи копнени маси кои беа именувани како Лаурасија и Гондвана. Од оваа перспектива, ние гледаме како индискиот потконтинент бил одделен од Азија. Почна да се движи кон север се додека не се судри со Азија и предизвика помошта на Индија да се одведе. Потонувањето на едниот штетник под другиот главно се должеше на разликите во притисокот и температурата и поради тоа предизвика преклопување на земјината кора и формирање на опсегот на Хималаите. Ние знаеме дека Еверест Старо е околу 60 милиони години.

Флора и фауна

Тоа не е само атракција за алпинисти и авантуристи, туку е и лулка на голем биодиверзитет. Бидејќи во највисокиот дел на Еверест има намалување на температурата и атмосферскиот притисок, се спречува сместување на многу животински и растителни видови. Само некои животни можат да останат на површината, но со големи ограничувања. Пример за ова се јаките. Тие се животни кои имаат големи бели дробови што им овозможуваат да преживеат на места до 6.000 метри надморска височина. Од друга страна, постојат некои видови птици како што се црвено-фактурната грутка што може да лета висока и до 8.000 метри.

Некои од животните кои можат да преживеат на овие места се црвените панди, хималајските црни мечки, снежниот леопард, некои видови пајаци, мршојадци и некои пики. Вторите одат само да се засолнат во планините во одредени периоди од годината.

Што се однесува до флората, таа е помалку разновидна до точка на некои карпи може да забележиме мов, иако од високи 4876 метри, можете да најдете само некои лишаи и растенија кои формираат перници. Над 5600 метри надморска височина воопшто нема вегетација.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Еверест и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.