Ветровите на Шпанија: Трамонтана, Леванте и Пониенте

Ветер преку култура

Ветер Луѓето обично не го сакаат тоа многу, но од суштинско значење е растенијата да се шират, бродовите да се движат и да се појават метеоролошки појави толку импресивни како торнада или урагани. Денес се користи и како извор на енергија, така што нејзината важност е само зголемена.

Шпанија е земја која има многу изразена орографија. Опкружен е со Атлантскиот Океан и Средоземното Море, поради што се разликуваат многу видови ветер. Најпознати се Леванте, Трамонтана и Пониенте. Сигурно некогаш сте чуле за нив, но Дали знаеме кои се нивните карактеристики и како влијаат на нас?

Што е ветер и како се произведува?

Ветер

Пред да влезете во оваа тема, важно е да знаете што е ветер и како се произведува. Ветерот е само еден воздушна струја што се јавува во атмосферата поради ротацијата и преводот на планетата.

На ова мора да се додаде дека сончевото зрачење не е исто низ целиот свет, така Се создаваат разлики во притисокот што предизвикуваат топол воздух, кој има тенденција да се крева, да ги помести воздушните маси генерирање ветер. Во зависност од неговиот интензитет, тоа ќе зборува за ветрови, урагани или торнада.

Најнапредната алатка со која можете да ја измерите брзината на ветерот е анемометар, што исто така ни помага да ги предвидиме временските услови.

Во Шпанија има 3 вида ветрови кои се најпознати. Да ги видиме карактеристиките на секоја од нив.

Леванте Ветер

Леванте Ветер

Ова е ветер што се раѓа во централниот Медитеран, но тој достигнува најголема брзина (100 км на час) при преминување на Гибралтарскиот теснец. Тој е одговорен за фактот дека брегот на Андалузија Атлантикот има прилично сува клима и дека на источното лице на Карпата на Гибралтар врнежите се значителни.

Се јавува во кој било месец од годината, но е најчест помеѓу мај и октомври. Поради неговиот интензитет, многу е вообичаено бродовите да не можат да ги напуштат пристаништата Тангер, Алгесирас и Сеута, бидејќи Гибралтарскиот теснец е еден вид природна инка која се спротивставува на поминувањето на ветрот. Така, Леванте зголемете ја брзината правејќи ја навигацијата невозможна.

Ако зборуваме за температури, тие се разумно високи, особено во летните месеци кога регистрираат помеѓу 35 и 42 andС во многу делови на Андалузија, како што се Хуелва или Кадиз. И тоа е дека кога Леванте ја преминува цела источна Андалузија, губи влага и се прегрее при достигнување на запад, предизвикувајќи зголемување на влажноста на околината.

Ветер од Трамонтана

Сиера де Трамонтана

Ова е ветер што го „познавам лично“. Неговото име потекнува од латински, што значи подалеку од планините. Се одвива на северо-исток од полуостровот, помеѓу Балеарските острови и Каталонија. Тоа е студен ветер од север кој ја зголемува својата брзина на југо-запад од францускиот централен масив и на Пиринеите. Може да погоди ленти до 200 километар на час.

Во Мајорка имаме Сиера де Трамонтана (Трамонтан на Мајоркан), што е планински венец лоциран помеѓу северот и југозападот на островот. Во Хрватска, поточно на островот Крес, најсеверниот дел на островот е познат како „трамонтана“.

Времето е малку постудено од останатите, така флората и фауната се многу различни. Јасен пример е дека во многу точки на Сиера де Трамунтана, каде што ветерот дува со многу поголема сила, можеме да ја најдеме единствената разновидност на јавор што живее на Балеарските острови: Acer opalus 'Garnatense'. Ова дрво живее само во умерена клима, со мразови до -4 ° C. Единственото место во архипелагот каде се забележуваат толку ниски температури е токму во Сиера.

Особеност на овој ветер е тоа што, кога дува, небото е обично интензивно сина боја muy бонито.

Западен ветер
Средоземно Море

Пониенте доаѓа од запад и се одвива во центарот на полуостровот. Возете ги атлантските бури кон полуостровот. Тоа е студен и влажен ветер кој обично остава врнежи. Се разликуваат два вида: западен Медитеран и Атлантик.

Медитерански запад

Ова е ветер што ја зголемува температурата и ја намалува влажноста во текот на летото и предизвикува паѓање на живата во термометарот во текот на зимата. Така, Мурсија има највисока температура во земјата: ниту повеќе ниту помалку од 47'2ºС на 4 јуни 1994 година.

Атлантик запад

Ова е многу влажен ветер што дува студено од Атлантскиот океан. Обично не дува повеќе од 50 км на час и температурите не надминуваат 30ºC за време на централното време на летните денови.

Како што можете да видите, секој вид ветер има свои карактеристики. Дали ги знаевте


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   полиња dijo

  Зошто се најпознатите ветрови во Шпанија?

 2.   енергија0 dijo

  Главно поради нивната фреквенција и просечна брзина, бидејќи тие дуваат многу денови во годината и со голема просечна брзина, покрај тоа што ги шират широките географски области. Ел Сиерзо исто така може да биде вклучен меѓу најпознатите.

 3.   Татјана dijo

  Леле! Не знаев ништо за оваа тема. Многу добро објаснето. Ви благодариме за лекцијата.

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Татјана.
   Драго ни е што ви се виде интересно.
   Поздрав. 🙂

 4.   тупапиксилуо dijo

  Ви благодарам многу, ми помогна многу повеќе да ослабам и да не дишам толку тешко