Важноста на одбележувањето на Светскиот ден на океаните

светски ден на океаните да се потенцира неговата глобална важност

Денес 8 јуни е Светски ден на океаните. Океаните се основа на животот на нашата планета и затоа ние посветуваме еден ден да направиме апел и потсетник за нивната важност. Зачувувањето, заштитувањето и одржувањето во добра состојба е од витално значење, како за животот што се развива во нив, така и за нас.

Покрај тоа, за метеорологијата и климатологијата ширум светот, океаните имаат големо влијание, како што ќе видиме подоцна, бидејќи тие се оние што условуваат многу метеоролошки појави, зголемување или намалување на температурата, итн. Дали сакате да знаете зошто го славиме Светскиот ден на океаните?

Важноста на океаните за животот на планетата

океаните имаат голема важност за животот на планетата

Бидејќи океаните покриваат две третини од површината на планетата, нејзината важност е релативно голема, бидејќи во голема мера влијае на светските екосистеми и атмосферата. Океаните генерираат голем дел од кислородот што го дишеме и, пред сè, апсорбира голема количина на емисии на јаглерод што ги испуштаме во атмосферата. Покрај тоа, тие нудат храна и хранливи материи и на живите суштества што ја населуваат и на нас, тие се важни регулатори на глобалната клима и се економски витални за многу земји во светот за туризам, риболов и други поморски ресурси како што се нафтата.

За жал, ова витално значење на океаните за живот на планетата, предизвикува луѓето да го искористат неконтролирано, што предизвикува премногу силен притисок што доведува до преголема експлоатација и деградација на нив. Зборуваме за човечки притисоци како што се прекумерен риболов, нелегален риболов, неодржливи практики на аквакултура, уништување на морски живеалишта со тралирање или загадување, воведување на инвазивни видови кои ги уништуваат и раселуваат домородните, вишок загадување , климатски промени и закиселување на океаните што предизвикува сериозни штети.

Зошто го славиме Светскиот ден на океаните?

светскиот ден на океаните се слави на 8 јуни

Ја именувавме важноста на океаните за целиот живот на планетата и тоа е она што сакаме да го зачуваме и заштитиме за сè да продолжи да функционира како што треба. Го славиме Светскиот ден на океаните за да се сеќаваме на сите основната улога што ја играат океаните во нашите животи и во таа на скоро сите живи суштества на планетата. Потсетете ги дека токму океаните создаваат најголем дел од кислородот што го дишеме. Исто така, се прави обид да се информира јавноста за влијанијата што ги имаат нашите активности врз нив и со тоа да се подигне свеста и да се сензибилизира граѓанинот.

Од друга страна, таа се обидува да го мобилизира и обедини светското население за да постигне поодржливо управување со океаните и заедно да ги прослави убавината, богатството и потенцијалот што ги имаат.

Колку се важни океаните во метеорологијата и климатологијата?

океаните имаат големо влијание врз климата на планетата

Океаните се детерминанти на многу метеоролошки појави низ целата планета и влијаат на климата. Големите маси вода во океаните разменуваат топлина со атмосферата и ги регулираат температурите низ целиот свет. Тоа е поток познат како подвижна лента или поток Термохалин оној што ги регулира температурите со поместување на топлината што ја добива во Пацификот и Индискиот Океан сè додека не го достигне и разлади Антарктикот.

Исто така, влијае на формирање урагани и торнада, суши или поплави во одредени области на планетата. Да се ​​потсетиме на познатите феномени на „Ел Нињо"И"Девојката„Кои се условени од ветровите што ги движат масите вода во Тихиот океан. Овие феномени предизвикуваат сериозни тропски бури на некои места како Перу и екстремни суши на други места како Индија. Покрај тоа, тие исто така активираат глобално зголемување на просечните температури и промените во моделите на врнежи.

Како што можете да видите, океаните се наш живот, затоа мора да ги зачуваме и да ги одржуваме во добра состојба, така што и ние и живите суштества што го населуваме и климата на планетата остануваат стабилни и во добра состојба.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.