Буџетите за борба против климатските промени опаѓаат за 16%

Контаминација

Човештвото мора да се соочи со неколку важни предизвици за да успее. Сите ќе слушнавме барем еднаш за нив: сиромаштија, масовна миграција, недостаток на вода или климатски промени. Начинот на работа, за една земја да напредува мора да има пари; Без него, нема да можете да ги заштитите бреговите кога ќе се покачи нивото на морето или да ги преземете потребните мерки за да спречите високи температури и недостаток на ресурси да ви наштетат.

Соочени со оваа ситуација, шпанската влада ги намали буџетите за борба против климатските промени за 16%, од 62,98 милиони во 2016 година на 52,76 милиони оваа година 2017 година, како што објавија од Министерството за земјоделство и риболов до весникот Ла Vanguardia.

Разликата од 10,22 милиони се должи на фактот дека проценката на приходите од аукцијата премина од 50 милиони евра во 2016 година на 40 милиони евра поради намалување на цената на правата за емисија на пазарот. Очигледно, Министерството е поддржано од дел од приходот што го добива од аукциите што мора да го плаќаат големи компании кои се предмет на системот за трговија со емисии. Тие мора да ги купат правата на овие емисии, кои имаат цена од 5 евра за тон СО2.

Каде ќе одат тие пари? Планот за промовирање на животната средина (ПИМА) -Адапта, Националната агенција за паркови ќе земе 1,5 милиони евра; Генералниот директорат на бреговите 2,55 милиони, а Генералниот директорат за вода, кој веќе има 18,9 милиони, ќе земе уште 4,9 милиони. Покрај тоа, 34 милиони ќе бидат наменети за прилагодување кон климатските промени оваа година, во споредба со 32 милиони во 2016 година.

Средоземно Море

Сепак, се очекува земјата подобро да се прилагоди на климатските промени, развивајќи стратешки планови со цел да се спречи влошување на состојбата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.