Бури во Атлантикот

зголемени бури во Атлантикот

Поради климатските промени и зголемувањето на глобалните просечни температури имаме различни промени во атмосферските и океанските модели. Во овој случај, Атлантскиот океан предупредува на промените што ги претрпува поради климатските промени. На бури во Атлантикот тие се зголемуваат а со нив и формирање на урагани и ветрови од ураганска сила.

Во оваа статија ќе ви кажеме кои од нив се причина за зголемување на бурите во Атлантикот и кои се последиците од климатските промени во се потропилизираниот Атлантски Океан.

Бури во Атлантикот

бури во Атлантикот

Атлантскиот океан предупредува. Ова е резиме на промените во атмосферската динамика забележани во последниве години кои влијаат на северот на Макаронезија, област која ги опфаќа Азорските Острови, Канарските Острови, Мадеира и пустинските острови и југозападниот дел од Пиринејскиот Полуостров. Сè укажува на тоа дека климата во регионот станува тропска.

Од историското пристигнување во 2005 година на тропската бура Делта на Канарските Острови, бројот на тропски циклони што минуваат низ овие региони значително се зголеми во последните 15 години. Овие циклони се области со тешка клима со низок притисок и не го покажуваат типичното однесување на бури од средна географска ширина или екстратропски циклони на кои сме навикнати во овој дел од планетата. Наместо тоа, тие покажуваат карактеристики повеќе слични на типичните тропски циклони кои вообичаено влијаат на Карибите од другата страна на Атлантикот.

Всушност, овие феномени се повеќе наликуваат на тропски циклони по структура и природа. Толку многу што американскиот национален центар за урагани го зголеми истражувањето и мониторингот на нашиот слив во последниве години, и именуваше незабележителна група од овие појави.

Зголемено невреме во Атлантикот

циклон во јужниот дел на Атлантикот

Погоре споменатата аномалија е зголемена во последните пет години. Имаме неколку забележителни примери:

 • Ураганот Алекс (2016) Се случи на југот на Азорските Острови, на приближно 1.000 километри од Канарските Острови. Со максимални одржливи ветрови од 140 километри на час, тој достигнува статус на ураган и плови на необичен начин преку Северниот Атлантик. Тој стана првиот ураган што се формира во јануари од 1938 година.
 • Ураганот Офелија (2017), првиот ураган Сафир-Симпсон од трета категорија во источниот Атлантик од почетокот на евиденцијата (3). Офелија постигна максимални одржливи ветрови од повеќе од 1851 километри на час.
 • Ураганот Лесли (2018), првиот ураган што пристигна толку блиску до полуостровот брег (100 км). Ја погоди Португалија во зори со ветрови до 190 километри на час.
 • Ураганот Пабло (2019), најблискиот ураган некогаш формиран во Европа.
 • Како и нејзината последна плима, тропската бура Тета им се закани на Канарските Острови, на само 300 километри од целосното влијание на островите.

Покрај овие случаи, долг е списокот што ги придружува бидејќи се крајно аномални и ги зафаќаат горенаведените области. На овој начин, фреквенцијата е зголемена на еднаш годишно во последните пет години, а дури и повеќе од еднаш во последните две години. Пред 2005 година, фреквенцијата беше една на секои три или четири години, без да претставува значителна опасност од влијание.

Аномалии во сезоната 2020

тропски циклони

Оваа реткост е во согласност со она што се случува за време на сезоната на урагани од јуни до ноември оваа година. Предвидувањата веќе укажуваат на многу активна сезона која кулминира со 30 циклони, што е вистински рекорд. Тоа значи да се именуваат со грчката азбука, надвор од историската сезона од 2005 година.

Од друга страна, сезоната се карактеризира и со големи активни урагани од категорија 3 или повисока. Всушност, таа се приклучува на првите четири сезони за прв пат откако започнаа евиденцијата (1851 година). најмалку еден ураган од петта категорија се формирал во пет последователни сезони. Последново е многу конзистентно со проекциите за климатските промени, најинтензивните урагани се пропорционално посилни и почести.

Студии за климатски промени

Треба да се има предвид дека зголемувањето на бурите во Атлантикот и тропализацијата на овој дел од светот имаат врска со ефектите од климатските промени. Одговорот е да, но потребни се повеќе истражувања.. Од една страна, мораме да ја знаеме врската со набљудуваните настани, а во Шпанија сè уште немаме технички капацитет да спроведеме ваков тип на оперативни студии за атрибуција што се вршат во други земји. Она што можеме да го воспоставиме е врска заснована на студии за идните проекции на климатските сценарија кои претпоставуваат дека овие феномени почесто се случуваат во нашите сливови.

Ова е местото каде што можеме да изградиме односи, иако се потребни повеќе истражувања за да се идентификуваат и дополнително да се усовршат спецификите на овие идни настани со цел да се подобри планирањето за адаптација на очекуваните климатски промени. Иако е точно дека е можно тоа никогаш не достигнувајте повисоки интензитети како што е категорија 3 или повисокаУраганите и малите тропски бури се исто така предмет на особена загриженост поради нивното големо влијание врз брегот на САД и мора да се додаде дека во Шпанија не бевме целосно подготвени за тоа.

Друга карактеристика што треба да се земе предвид е тоа што тие претставуваат поголема неизвесност во нивните прогнози. За разлика од тропските предели, каде циклонските патеки се под влијание на попредвидливи фактори, бидејќи овие циклони почнуваат да се приближуваат до нашите средни географски широчини, тие почнуваат да бидат под влијание на помалку предвидливи фактори, зголемувајќи ја неизвесноста. Друг важен аспект е потенцијалот за најголемо влијание кога ќе почнат да еволуираат во бури со средна географска ширина, транзиција позната како екстратропска транзиција, што може да ги натера да го прошират својот опсег.

Конечно, важно е да се земе предвид и можната несигурност во трендовите својствени за феноменот за кој зборуваме. Додека сите овие промени секогаш се разгледуваат во однос на историските записи од 1851 година, всушност од 1966 година овие записи може да се смета навистина исто толку цврсти и споредливи како оние од нашата сегашна ера, бидејќи тоа е почеток на она што е можно. Набљудувајте ги со сателити. Затоа, ова секогаш треба да се има на ум кога се анализираат трендовите забележани кај тропските циклони и урагани.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за причините за зголемување на бурите во Атлантикот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.