Скај Мигел

скрши го Мигел

Знаеме дека метеорологијата може да стане непредвидлива бидејќи е резултат на флуктуација на мноштво варијабли кои ги менуваат своите вредности за кратко време. Еден од резултатите на овие промени во животната средина беше скрши го Мигел. И тоа е дека во месец јуни 2019 година се случи експлозивна циклогенеза од најчудните и најчудните. Тоа беше длабока бура и претрпе експлозивен процес на циклогенеза на ниски географски широчини. Ова е нешто што не е видено порано и многумина го поврзуваа со климатските промени.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, потекло и последици од бурата Мигел.

клучните карактеристики

експлозивна циклогенеза

Повеќето метеоролози и синоптичари не веруваа во она што ни претстои на почетокот на јуни 2019 година. Длабока бура требаше да се формира на северо-запад од Пиринејскиот полуостров во исто време кога ќе претрпеше процес на експлозивна циклогенеза. Тоа е многу невообичаена појава не само во времето на годината во која се случи, туку и во географските ширини на кои се наоѓа нашиот полуостров.

Овие структури и притисок на продлабочување на животниот процес се повеќе типични за студените зимски месеци и на повисоки географски широчини или во средината на Атлантскиот океан. Мора да се земе предвид дека формирањето на бури обично се одвива во зима бидејќи метеоролошките променливи мораат да земат одредени вредности за да се појават. Можеме да кажеме дека периодот на подлабоко формирање на бура и процеси на циклогенеза се поактивни и поинтензивни во текот на зимата на северната хемисфера.

Повремено, формирање на бури може да се појави и во пролетните и есенските месеци, но ретко во лето. Ова е една од причините зошто бурниот Мигел беше толку непредвидлив и curубопитен. Причините или факторите на најдлабоките бури и процесите на циклогенеза се доста активни и интензивни во текот на зимските периоди на северната хемисфера.

Предизвикувачи на бура Мигел

формирање на бура

Да видиме кои се факторите што ја предизвикаа бурата Мигел и зошто тие се случија во овој период од годината. Авионскиот поток во висина е главниот двигател на атлантските бури бидејќи е поинтензивен и понизок на соодветната географска ширина со Северниот Атлантски Океан. Термичките контрасти помеѓу тропската или суптропската топла маса заедно со студената поларна воздушна маса е најизразена во студените месеци. Мора да се земе предвид дека овие термички контрасти заедно со интензитетот на поларниот млаз предизвикуваат многу поголем ефект на депресија што генерира значителна бура.

Секундарните загуби што се формираат на оваа област со силен термички градиент се нешто побројни во текот на зимските месеци. Ова исто така предизвикува варирање на температурите. Друг можен фактор на бурата Мигел е испуштање на ладен поларен воздух што обично се поврзува со интензивните влезови на млаз и може да носи вградени бранови што можат да претрпат формирање на низок притисок и циклогенеза.

Постојат и други секундарни фактори кои можат да ги фаворизираат процесите на циклогенезата во зима, иако во овој случај не е толку важно. Циклогенезата е формирање на циклони главно предизвикани од пад на атмосферскиот притисок. Кога станува збор за експлозивна циклогенеза, тоа се однесува на брутален пад на атмосферскиот притисок, што резултира во бура со голем интензитет. И циклогенезата и млазниот поток се главните фактори за развој, одржување и продлабочување на бурите.

Формирање на бура Мигел

го мати Мигел од сателит

Оваа бура е формирана под присуство на типични состојки на циклогенезата и брзото продлабочување. Интензивна максимална висина на ветерот, поларен млаз и пад на пониските нивоа се наоѓаа во област со силен термички контраст, позната како бароклиничка зона во пониски слоеви.

До почетокот на јуни може да се види дека млазниот поток е доста интензивен и географската ширина е намалена. Од друга страна, придружната студена ерупција е исто така многу изразена и е во контраст со постоечката топла воздушна маса што се должи на инертен и пасивен суптропски антициклон. Резултат на сето ова е зголемувањето на топлинскиот градиент под оската на млазот. Тоа е, силна бароклиничност. Долниот секундарен дел во пониските слоеви кои беа во областа на силен термички градиент е оној што претрпува процес на експлозивна циклогенеза.

Целата оваа ситуација беше аномална и во нејзината форма и во нејзиниот интензитет. Од оваа причина, слабата Мигел е единствена ретка. За ова, прикажани се стандардизирани мапи за аномалија кои ни покажуваат степен на абнормалност што млазниот поток може да го претстави и неговиот интензитет. Авионот е главниот протагонист на целата оваа ситуација. Ова е затоа што ако авионот интензивно доаѓа од највисоките нивоа, на ниски географски широчини може да се случи брзина на ветер до 150-200 км / ч. Исто така, не беше многу нормално ладниот заден воздух што го водеше поларниот млаз и што ја направи бароклиниката уште поголема во областа каде што беше формирана бурата Мигел.

Заклучоци на оваа чудна појава

Сквал Мигел беше редок феномен што ги остави синоптичарите и синоптичарите со чуден вкус во устата. Можеме да кажеме дека формирањето и продлабочувањето на потеклото се ретки елементи во однос на претходниците, но исто така се ретки во овој тип на годишно време. Заклучено е дека тој бил само многу интензивен со бароклиничка зона во најниските слоеви за местото и датумот во кој се наоѓавме.

Сите овие причини направија бурата Мигел да влезе во историјата како една од најретките откако е забележано времето. Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за бурата Мигел, нејзините карактеристики и нејзиното формирање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)