CAMPI FLEGREI: Најголемиот Супервулкан во Европа, се буди

На северозапад од Неапол, го наоѓаме супервулканот Кампи Флегреј. На крајот на 2016 година меѓународен тим геолози објави алармантна студија. Иако е без активност скоро 500 години, последен пат беше во 1538 година, Кампи Флегреи покажува знаци дека се буди. За луѓето кои не знаат што е супервулкан, тој е поголем вулкан од нормалниот, но неговиот капацитет за уништување е огромен. Всушност, во Европа, планината Флегреј е вулканот со најголеми пропорции.

Калдерата на вулканот е формирана пред 39.000 200.000 години, и е најголемата ерупција во последните XNUMX XNUMX години.. Некои корелираат, иако не е сигурно и има многу повеќе теории настрана, врска помеѓу ерупцијата на Камп де Флегреј и истребувањето на хомо-неандерталецот. Супервулкан како Кампи де Флегреј не е кој било друг, вулкани толку големи што можат да се срушат сами на себе, создавајќи големи региони на кратери, гејзери, хидротермална активност и сулфурна киселина. Вулканот Јелоустоун во САД е добар пример.

Како е тоа и кои биле посветени на неговото проучување?

лава ерупција на вулкан

Кампи Флегреи се состои од 24 кратери и цела низа вулкански градби (повеќето потопени во Средоземното Море). 200.000 години, долго пред да се формира сегашната калдера, вулканот избувна. Студија објавена во 2010 година од експерти од Универзитетот во Чикаго потврдува дека овој настан довел до нуклеарна зима. Бидејќи пепелта ја блокира сончевата светлина со години наназад, се проценува дека за време на ерупцијата, на површината се издигнале над 3,7 трилиони литри стопена карпа. Испуштајќи масовно количество сулфурна киселина во атмосферата.

Како што беше наведено во тоа време, useузепе де Натале, од италијанскиот Национален институт за геофизика и вулканологија, дека овие феномени се единствените навистина споредливи со ефектите што може да има падот на голем метеорит.

вулкан кампи флегреи Неапол

Редондел Рохо, област со дијаметар од околу 12 км. Yellowолтата рунда е Везув

Површината што ја зафаќа не е класична на вулкан, како што е Везув, лоциран многу близу до Кампи Флегреј. Но, тој е расфрлан, со многу кратери, како што можеме да видиме на сликата. Исто така додајте го тоа Везув, покажува знаци на поголема активност и притисок. Можеме да ги набудуваме кружниот тек, копнената површина и оној што го зафаќа во Средоземното море.

До пред неколку месеци, тимот на вулканолози од Националниот институт за геофизика, предводен од ovanовани Кјодини, во нивната студија изјавија дека притисокот на вулканот ја достигнува својата критична точка. Можеби ништо не се случува. Овие типови на вулкани немаат мерлив централен конус и подземната магма во него има тенденција да зафаќа поголема површина. Но, ова го покажуваат знаците на различните котли. Како што е наведено, нејзините ефекти можат да влијаат на 500.000 луѓе кои живеат во оваа област.

Како што минуваат годините, активноста и притисокот се зголемуваат

вулкан кампи флегреи

Во текот на последната деценија, Кампи Флегреи доживеа низа настани. Наведете го тоа гасовите се зголемуваат на површината со сè поголема брзина. Италијанските власти го зголеми нивото на тревога во 2012 година од зелена на жолта. Што значи дека од мирен, некој почнува да ја следи активноста. Дали нивните жители треба да се евакуираат? Не. Според Кјодини, ќе мора да почекаме да видиме како сè ќе се развива и какво ќе биде однесувањето на котелот. Но осип е да се предвиди кога ќе избувне, ако одлучите да го сторите тоа. За сега, да, постојат јасни докази за активност што не била евидентирана. Ефектите што би ги повлече ерупцијата е да бидат многу внимателни кон евентуалните настани.

Ние ќе продолжиме да се радуваме на претстојните настани. Се надеваме дека вестите не одат подалеку од кажувањето дека во последниве години има малку повеќе активност од нормалното. Инаку, нивото на катастрофализација што може да го достигне, можеме да го замислиме само преку зборовите на експерти кои ги проучувале нејзините ефекти во минатото.

Offgridweb


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.