Невреме бркачи. Сакам да бидам бркач на бури

Ураганот Изабел од 2003 година од ИСС. Невреме бркачи

Од многу рана возраст Ме фасцинираше метеорологијата и невремето. Се сеќавам кога за прв пат видов Твистер, филм каде што се ... добро затоа што халуцинирав гледајќи ги оние луѓе што го зедоа автомобилот и наместо да бегаат, тие тргнаа како стрела кон центарот на торнадото. Зошто торнадото секогаш ги фаќаше оние што се обидоа да побегнат, но не и оние што ќе го ловат? Тоа е една од најголемите непознати филмови.

Би го гледал тој филм и би помислил, Сакам да бидам ловец на бури. Бидејќи децата сакаат да бидат лекари, пожарникари и астронаути. Сега тие се стремат да бидат државни службеници, но никој не сака да биде археолог како Индијана onesонс или метеоролог за да ги предвиди големите катастрофи на земјата. Одете на окото на ураган, избегајте од вулкан што избувнува, предвидете цунами или земјотрес од големи размери. И штета е, романсата се губи.

Што ако се вратиме во реалниот живот? Дали има бркачи на невреме? Што прават, што студирале? каде можам да ги најдам?Што ако сакам да бидам вистински ловец на торнадо? Во Шпанија немаме урагани или торнада од пропорциите на Американци, иако имаме добри бури за проучување. Како што ќе видите, не е сè што го ризикува вашиот живот за да стигнете до окото на ураганот. Предвидување, анализа на податоци игра многу важна работа главната од повеќето бркачи на невреме.

Ловци на бури во реалниот живот

Малку се „лудите“ кои скокаат во бури со своите автомобили како во филмовите, но има и такви. Луѓето сакаат Ворен Фајдли, „Специјализиран“ за преживување при катастрофи. Или тимот од серијата Discovery, Storm Chasers, од кои 3 починаа не многу одамна. Бидејќи во реалниот живот, ако одите на F5, можете да умрете.

Познати ловџии

Првиот признат бркач на невреме беше Дејвид Ходли. Тој започна да лови бури во Северна Дакота во 1956 година, тој беше првиот што го искористи на систематски начин податоци за метеоролошка станица и аеродром. За сето ова, тој се смета за пионер во оваа дисциплина и беше основач на списанието Storm Track, меѓу многу други работи.

Во 1972 година, Универзитетот во Оклахома заедно со NSSL (Национална лабораторија за тешки бури) го започнаа Проектот за пресретнување на торнада, што беше првата активност за лов на бури спонзорирана од институцијата. Оттука, активноста започна да станува популарна меѓу списанијата, публикациите, филмовите и неодамнешната серија на Discovery Channel.

Доминатор, доминатор, е возилото што се користи во серијата откривачи на бура

Доминаторот

Ви оставам видео што ме импресионираше, од некои бркачи на бура што го следат торнадото opоплин од категоријата EF5

https://www.youtube.com/watch?v=IIYgbcmSdNM

„Лов“ на бура значи возење илјадници милји, во кое било време, и ризикување на вашиот живот. Не е нормално. Иако со ова мојот детски сон исчезнува

Останатите ловци се големи ентузијасти за метеорологијаМожеби навивачи на ова прашање, но веќе понормални луѓе, фотографи, физичари, инженери, метеоролози или аматери кои ги истураат своите животи во проучување и набудување на бури. Многумина се посветени на предвидување, а други на анализа на добиените податоци. На крајот, бркачите на бури уживаат во невремето, метеоролозите. Торнадото е многу тешко да се види, тоа е како глазура на тортата, но малкумина можат да се пофалат дека го гледаат, а помалку се обидуваат да го следат.

Површина и сезона на торнадо

Најчесто време за торнада е во мај и јуни во големите американски рамнини и поконкретно во област (голема област) наречена Алејата на торнадо а тоа се фокусира на Тексас, Оклахома, Канзас и Небраска

Област на улицата Тронадос

 

Фотографии и видеа од спектакуларни бури.

Тука имате импресивна супер ќелија (Изворни слики) Габриел Галаз)

Импресивно нели?, Секој пат кога зборуваат сега толку позната експлозивна циклогенеза, Замислувам дека пристигнува бура од овие, да се види вакво нешто ќе биде вистински сон, иако да, среде природата што не предизвикува материјална или лична штета на луѓето.

Како да се биде метеоролог во Шпанија

Можете да бидете аматер или да се приближите многу до светот на метеорологијата, со „официјални“ студии. Да бидете метеоролог во Шпанија, пред да студирате физички науки и да специјализирате за метеорологија, иако нема официјален наслов. Во Шпанија нема сопствена кариера за оваа активност. Сега можете да пристапите

Но, ништо подобро објаснето отколку во Блог на Малдонадо ????

Универзитетот, според тоа, не доделува титула метеоролог. Можете само да го сторите тоа, во согласност со правилата утврдени од Светската метеоролошка организација, Државната агенција за метеорологија во која има три тела на службени лица, кои бараат различни степени да се определат, со спротивставување, на местата повикани во BOE за влез во исто.

1) Супериорен корпус на државни метеоролози (степен: доктор или дипломиран, архитект или супериорен инженер).
2) Дипломи за државна метеорологија на Корпус (квалификација: универзитетска диплома, инженер или технички архитект, професионална обука од трет степен или еквивалентно).
3) Државен наб Obsудувачки корпус за метеорологија (квалификација: повисока диплома, професионална обука од втор степен или еквивалентно).

Јас се фокусирам на првиот поради просторот. Опозицијата се состои од следниве вежби:

а) Пишан одговор на прашалник на прашања од наставниот план за физика, метеорологија и климатологија.
б) Решение во писмена форма за проблеми поврзани со дневниот ред.
в) Резолуција на практична вежба за случаи од метеоролошка и / или климатолошка природа.
г) Усна одбрана на јавна сесија на евиденцијата за обука на апликантот.
д) Полагање писмени и усни тестови на англиски јазик (задолжително) и други странци и народни јазици (по избор).

И тука го оставаме овој преглед на професија без многу иднина, иако неверојатно привлечна. Зборувам за бркачот на невремето, секако дека не сум метеоролог.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хаиме алехандро dijo

  Ја сакам идејата да бркам бури, уште од првиот пат кога ги гледав програмите на ТВ за оваа активност, знаев дека тоа е она што сакав да го сторам и би сакал да учествувам со тебе.

 2.   Лукас Хејс dijo

  Сакам сè што има врска со природата, уште од дете сакав секогаш да бидам бркач на бури, денес имам 20 години и сè уште не можам да го исполнам тој сон. Од што се плашам од торнадо? Јас сум подготвен и подготвен затоа што тоа е она за што сум страстен