Беспилотни летала од областа на метеорологијата

Беспилотни летала

Беспилотните летала се авиони без екипаж што се произведуваат и тестираат во многу области, како што се слободно време или професионална употреба. Неодамна започнавме да слушаме за временски беспилотни летала, и се повеќе и повеќе луѓе одлучуваат да купат еден.

Овие „авиони“ можат да бидат, покрај тоа што се многу забавни за хобистот, корисно при проучување на метеоролошките појави олеснување и подобрување прогноза за снежни врнежи, торнада или земјотреси.

Дрон

Употреба на домашни беспилотни летала

Метеоролошкиот дрон за приватна употреба може да се користи и за фотографирање и за видео во сончеви денови. За жал во магливите денови од безбедносни причини нема да можеме да го користиме, бидејќи може да се изгуби или да предизвика некоја штета.

Барања што важат во Шпанија

Во оваа земја не постои закон што точно ни кажува кога и каде можеме да го користиме нашиот дрон. Но, тие не прават да исполниме одредени барања и кога го купуваме и кога го користиме. Имено:

  • Има повеќе од 18 години
  • Дронот мора да има ознака за идентификација
  • Максималното растојание на кое можете да летате е 500 метри (иако се препорачува да не надминувате 120 метри за да не се судрат со авиони)
  • За оние кои тежат помеѓу 2 и 25 кг, растојанието ќе биде означено

Сепак, мора да се има предвид дека, за да се избегнат проблеми, потребно е тоа да избегнеме употреба во населени места, аеродроми, трговски центри и воопшто во оние места каде што може да има голема концентрација на луѓе или каде што може да се изгуби нашиот дрон.

Овие мали авиони можат да направат да имаме одлични моменти и да уживаме во времето на посебен начин ако се користат правилно. Но, има уште нешто друго што сакам да ти го кажам ...

Проект за крилја

Проект за крилја

Проект за крилја - Сиднеј утро Хералд

Овие уреди можат да бидат многу важни кога станува збор за спасување животи. Самиот Гугл го претстави својот посебен дрон кој би бил одговорен, во блиска иднина и доколку сите тестови бидат успешни, од дистрибуирајте материјал и потребни лекови на оние што остануваат изолирани по елементарна непогода. Познато е како Проект за крилја, која во принцип требаше да биде предодредена да стане воздушна амбуланта, носејќи им дефибрилатори итно на жртвите кои имаа срцев удар. Но, по последниот тест во Австралија, експертите видоа како беспилотните летала лесно пристапуваат до оддалечените области на континентот.

Изненадувачки е, нели?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.