Атмосферски феномени

атмосферски појави

Знаеме дека од сите слоеви на атмосферата има само атмосферски феномени во тропосферата. На атмосферски појави Тие се случуваат низ целиот свет и зависат од количината на сончево зрачење, степенот на наклон на сончевите зраци, атмосферскиот притисок, режимот на ветерот, температурата и многу други варијабли.

Во оваа статија ќе ви кажеме кои се главните атмосферски појави што постојат и кои се нивните карактеристики.

Атмосферски феномени

облаци и атмосферски појави

Бури, торнада и урагани

Тие се силни атмосферски нарушувања, придружени со ветер, грмежи и молња и силен дожд. Тие произведуваат вертикално развиени облаци, таканаречени кумулонимбусни облаци. Се состои од ниско ниво на многу топол и доволно влажен воздух или ладен воздух на голема надморска височина (понекогаш и двете).

Дождот се јавува кога облаците се собираат за да формираат поголеми и поголеми капки вода, кои ветерот ги блокира во воздухот. Кога овие облаци стануваат многу тешки, водата паѓа поради гравитацијата и ќе предизвика дожд, што се дефинира како капе или врнежи од капки вода поради кондензација на водена пареа во атмосферата.

Торнадото одговара на мала депресија или бура, но со голем интензитет, што доведува до видлив вртло наречен Оџак што паѓа од мајчин облак од невреме. Со името на циклон, ураган или тајфун, во зависност од областа, се нарекува центар на многу изразени ниски притисоци, со силни ветрови и дождови. Обично се јавува помеѓу 8º и 15º ширина Север и Југ и се движи кон запад.

Дијаметарот на торнада може да варира од неколку метри или десетици метри до стотици метри. Ветерот генериран во торнадо може да стане многу силен. Притисокот значително паѓа однадвор кон центарот на торнадото, предизвикувајќи воздухот околу вртлогот да се вшмука во внатрешната зона со низок притисок, каде што зоната со низок притисок брзо се шири и лади, обично во форма на капка, формирајќи типична инка што може да се забележи. Нискиот внатрешен притисок на вртлогот ќе собере остатоци, како што се честички од нечистотија или други честички, кои ќе се носат со себе и ќе летаат по својот пат, правејќи торнадото да изгледа темно.

Град и снег

Градот започнува со силен ветер и температурата е многу ниска, силните ветрови потоа влечат големи капки вода, при замрзнување може да се појави град или град што може да достигне до неколку сантиметри во дијаметар. Се дефинира како цврст врнеж формиран од сферични, конусни или биконвексни ледени честички под сопствената тежина.

Кога температурата е под 0ºC, снегулките почнуваат да паѓаат. Овие снегулки се составени од ситни ледени кристали и нивната стапка на пад е многу мала.

Атмосферски феномени според видот на облакот

формирање облак

Топол воздух што се искачува на највисоко ниво во атмосферата постепено се лади со зголемувањето, предизвикувајќи водена пареа да се кондензира во ситни капки, формирајќи облаци.

Облаците се едни од најчестите атмосферски феномени и обично се највидливи. На појавата на овој феномен влијаат голем број термодинамички фактори, кои во основа се поврзани со влажноста, притисокот и температурата, но тоа не го елиминира фактот дека при утврдување на нејзината важност. Феноменот има одреден степен на субјективност поради неговата физичка природа и директно дејство. При поставување на стандарди за различни видови облаци и нивниот изглед, главниот елемент на проценка е нивното набудување од земја или преку сателити.

Постојат 3 главни типа на облаци според нивната форма и последици:

  • Цирус: Тие се облаци кои се појавуваат на голема висина; тие се тенки, нежни, со влакнеста структура; често пердувести и секогаш бели.
  • Кумулусни облаци: Тие се облаци кои секогаш се појавуваат како индивидуални облачни маси, со рамна основа и често се развиваат во форма на вертикални куполи, чија структура наликува на структурата на карфиолот, тие се класични облаци, светло бели во областите изложени на Сонцето и сиви темни во оние во сенка.
  • Страти: Тие се облаци кои се протегаат во форма на слој, покривајќи го целиот, или голем дел од небото. Типот на слојот генерално се состои од континуиран облачен слој што може да претстави некои пукнатини, но во кој присуството на одделни облачни единици не може да се разликува, односно тие се униформни брегови на облаци што носат дожд и врнеж, многу распространети и со униформа структура. Нимбус: (ниски облаци, темно сиви врнежливи облаци).

Други атмосферски појави

виножито по дождот

Атмосферските феномени не вклучуваат само врнежи и елементи кои се поврзани со облаците. Да видиме кои се другите видови на атмосферски феномени:

Виножито

Тоа е една од најпознатите и најубавите појави што се случуваат на небото. Тие се јавуваат кога врне, кога капките дожд делуваат како огледала, расфрлаат светлина во сите правци, се распаѓаат и формираат виножита. Ова е формирано од лакот формиран од сончевите зраци што ја погодуваат капката вода и растера под агол од 138 XNUMX степени. Светлината влегува во капката, потоа се повлекува, потоа се преместува на другиот крај на капката и се рефлектира од нејзината внатрешна површина и, конечно, се прекршува во распаднато светло како што излегува од падот. Виножитото обично трае 3 часа и секогаш се гледа во спротивна насока од сонцето.

Аурорас

Аурорите се феномени што се јавуваат на географските широчини близу до магнетните пол на Земјата, бидејќи тие се произведени од интеракцијата на магнетните полови на земјата и честичките што ги носи сончевиот ветер. Кога честичките ќе стигнат до земјата, тие се судираат со молекулите во горната атмосфера, возбудувајќи ги (јонизирајќи ги), факт што ја создава добро познатата аурора. Во зависност од хемисферата во која се наоѓаат, тие се нарекуваат северни или јужни аурори. Обично, поларната светлина може да се види само на географски широчини над 65 ° (на пр. Алјаска, Канада), но за време на периоди на активна соларна активност (како што се сончеви бури), може да се види дури и од ниски географски широчини околу 40 °. Овие феномени можат да траат околу еден час и, доколку се активни, можат да траат цела ноќ.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за главните атмосферски појави што постојат и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.