Астролаб

астролаб

Постојат многу инструменти кои се развиени низ историјата за да научат повеќе, да го зголемат набудувањето и истражувањето и, на крајот, да го подобрат знаењето за една тема. Размислувајќи за античките времиња, мора да видите дека порано немаше толку многу капацитети за да се создаде инструмент како сега, па затоа е навистина голем подвиг да се создадат. За набудување на небото и неговото со constвездија, мораше да се измисли инструмент за да помогне во потрагата по нив. За ова астролаб.

Во оваа статија ќе објасниме што е астролаб, како се користи и какви видови има.

Што е астролаб

Што е астролаб

За да добиете идеја за тоа каква технологија била порано и сега, треба само да помислите дека веројатно илјадници и илјадници луѓе живееле кога е измислена астролабата, но не ни знаеле за нејзиното постоење. Ова е затоа што медиумите не беа порано развиени како денес.

Астролабот е пронаоѓач на starвезди за да ја зголеми потрагата по соelвездијата на небото. Со минувањето на цивилизациите, се повеќе се интересираше за знаењето за соelвездијата и нивните значења.

Класичните астролаби се изградени со месинг и имале дијаметар од само 15 до 20 см. Иако имаше доста видови на астролаби, некои поголеми, а други помали, сите тие задржаа слични карактеристики.

Телото на астролабот има матер, кој е диск со дупки во центарот. Благодарение на прстен можете да ги видите степени на географска ширина. Во централниот дел имаме тапанчето, врежано со кругови што ја означуваат висината. Тие исто така ја имаат мрежата, што е исечен диск што се користи за набудување на тапанчето под него. На советите можете да го видите бројот на претставени везди. Над пајакот го имаме индексот што укажува на theвездата што ја гледаме. Алидадата е да видиме колку е оддалечена theвездата што е пронајдена.

Неговото работење е навистина комплексно за многу корисници. Само за да се справам со тоа, беа потребни прирачници на стотици страници. Целта е само забележи ја starвездата и знај ја нејзината позиција. Служел и како инструмент за навигација за да се добијат информации за времето и географската ширина во која се наоѓале морнарите.

работа

работа

Астролабот работи така што е проекција на небесна сфера која има дипломиран обем. Има игла што ротира околу пресек каде што ја поправате предметната starвезда. Целта на астролабот е да може да ја измери аголната висина на која theвездата е над предметите на хоризонтот. Нормално, за да го користиме овој инструмент, ние се фокусираме на theвездата преку сламата и друга личност е таа што го чита бројот на низата на скалата на која е дипломирана. Ова значи дека една личност не може да користи ваков вид на инструмент, бидејќи кога ќе ја тргнеме главата за да погледнеме во ознаката, ќе се движиме од местото каде што ја гледаме theвездата.

Друга функција што има овој уред е да се измери географската ширина. За да го направите ова, ние мора да препознаеме една од theвездите на небото и нејзината деклинација. Овој пад го добиваме преку некои табели. Needе ни треба компас и астролаб. За да ја измериме географската ширина, ние користиме математичка формула која ќе варира ако се наоѓаме на северната или на јужната хемисфера. Ако сме на северната хемисфера, ќе треба да ја додадеме просечната висина на theвездата и деклинацијата и ќе одземеме 90 степени. Ако се наоѓаме на јужната хемисфера, ќе ја додадеме само средната висина на theвездата и нејзината деклинација без да одземеме ништо.

Видови на астролаб

Како што споменавме претходно, овие инструменти беа создадени во различни типови, во зависност од тоа кој го користел. Тие исто така беа модифицирани бидејќи се прилагодуваа на ситуациите во секој момент. Неговото откритие дозволено постојано излегоа нови техники и материјали за да се подобри набудувањето и, пак, други инструменти повеќе еволуирани отколку што беа создадени првите.

Toе анализираме како главните видови на астролаб се слични и како тие се разликуваат. Овие имале различни видови на производство и материјали. Сепак, ќе видите дека сите тие имаат големо влијание врз технологијата што ја користиме денес и како таа го олесни проучувањето на theвездите.

Планисферична астролаба

Планисферична астролаба

Овој модел е создаден со цел да може да се анализираат theвездите на една географска ширина. Тоа е да се каже, ги познаваат сите theвезди кои се наоѓаат во одредена географска ширина. За да се користи, податоците и различните рамнини на инструментот беа прилагодени за да можат да се најдат theвездите. Ако сакате да извршите друг вид на набудување, требаше повторно да ги прилагодите сите податоци и да започнете од нула.

Тоа беше наједноставниот инструмент за употреба, но оној со најмногу ограничувања, бидејќи можевте да ги познавате само theвездите на една географска ширина. Со текот на времето тие издадоа други пософистицирани модели кои ја подобрија леснотијата на работа.

Универзална астролаба

Универзална астролаба

Овој модел еволуираше во однос на претходниот. Исто така, служеше да се знаат сите информации за сите географски широчини во исто време. Ова во голема мера го подобри квалитетот на набудувањето и на информациите добиени преку него. Тоа е најсложениот уред за употреба и на многу научници им требаше премногу време да научат како да ги користат. Откако ќе се контролира неговото работење, може да даде одлични информации.

Морнар астролаб

Морнар астролаб

Овој инструмент не бил користен само за да се види што има на небото, туку и за да се ориентираат морнарите на отворено море. Гледајќи дека оваа алатка имаше голем потенцијал да ги води бродовите низ морето, беше развиена верзија поприлагодена на морето. Беше доста корисно да се знаат позициите и географската ширина на која се наоѓаат. Како да е систем за навигација, но многу примитивен.

Единствениот проблем што го претстави беше дека е тешко да се справи и бара долго учење.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за астролабот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.