Арктур

арктур

Во пролетните и раните летни ноќи, секој набљудувач на северната хемисфера на Земјата ќе забележи светла ѕвезда на небото, високо: истакната портокалова, често помешана за Марс. Е Арктур, најсветлата ѕвезда во соѕвездието Чизми. Познато е дека е најсветлата ѕвезда на целиот небесен север.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за Арктур, неговите карактеристики и куриозитети.

Арктур, најсветлата ѕвезда на целиот небесен север

Арктурска ѕвезда

Тие проценуваат дека Арктур ​​е џиновска ѕвезда која предупредува што ќе се случи со Сонцето за околу 5 милијарди години. Огромната големина на Арктур ​​е резултат на внатрешната ротација на ѕвездата, што е резултат на нејзината напредна возраст. 90% од ѕвездите што ги гледаме на небото треба да се грижат само да направат една работа: го претвора водородот во хелиум. Кога ѕвездите го прават тоа, астрономите велат дека се во „зоната на главната низа“. Сонцето го прави токму тоа. Иако температурата на површината на сонцето е помала од 6.000 степени Целзиусови (или 5.770 келвини поточно), неговата јадро температура достигнува 40 милиони степени, што се должи на реакцијата на нуклеарна фузија. Јадрото расте малку по малку, акумулирајќи хелиум во него.

Ако чекаме 5 милијарди години, внатрешниот регион на сонцето, најтоплиот регион, ќе порасне доволно голем за да го прошири надворешниот слој како балон со топол воздух. Топлиот воздух или гас ќе заземат поголем волумен и сонцето ќе се претвори во црвена џиновска ѕвезда. Со оглед на неговата маса, Арктур ​​зазема огромен волумен. Неговата густина е помала од 0,0005 густина на сонцето.

Промената на бојата на ѕвездата што се шири се должи на фактот што јадрото сега е принудено да загрее поголема површина, што е како комета која се обидува да се загрее сто пати со истиот горилник. Затоа, температурата на површината се намалува и ѕвездите стануваат црвени. Црвената светлина одговара на намалување на температурата на површината за приближно 4000 Келвини или помалку. Поточно, температурата на површината на Арктур ​​е 4.290 степени Келвини. Спектарот на Арктур ​​е различен од Сонцето, но многу сличен на спектарот на сончевата дамка. Сончевите дамки се „ладни“ области на Сонцето, па ова потврдува дека Арктур ​​е релативно студена ѕвезда.

Карактеристики на Арктурус

со constвездија

Кога ѕвездата се шири многу брзо, притисокот од стискање на јадрото ќе даде малку, а потоа центарот на ѕвездата привремено ќе се „затвори“. Сепак, светлината од Арктур ​​беше посветла од очекуваното. Некои луѓе се обложуваат дека ова значи дека јадрото сега исто така се „реактивира“ со спојување на хелиум во јаглерод. Па, со овој преседан, веќе знаеме зошто Арктур ​​е толку надуен: топлината премногу го надува. Арктур ​​е речиси 30 пати поголем од Сонцето и, чудно, неговата маса е речиси иста како Астро Реј. Други проценуваат дека нивниот квалитет е зголемен само за 50%.

Теоретски, ѕвезда што произведува јаглерод од хелиум во реакција на нуклеарна фузија тешко дека ќе покаже магнетна активност како сонцето, но Арктур ​​ќе испушта меки рендгенски зраци. што покажува дека има суптилна круна управувана од магнетизам.

Вонземска ѕвезда

ѕвезда и комета

Арктур ​​му припаѓа на ореолот на Млечниот Пат. Ѕвездите во ореолот не се движат во рамнината на Млечниот Пат како сонцето, но нивните орбити се во многу наклонета рамнина со хаотични траектории. Ова може да го објасни неговото брзо движење на небото. Сонцето ја следи ротацијата на Млечниот Пат, додека Арктур ​​не. Некој истакна дека Арктур ​​можеби дошол од друга галаксија и се судрил со Млечниот Пат пред повеќе од 5 милијарди години. Најмалку 52 други ѕвезди се чини дека се во орбити слични на Арктур. Тие се познати како „групата Арктурус“.

Секој ден, Арктур ​​е се поблиску до нашиот Сончев систем, но не се приближува. Моментално се приближува до околу 5 километри во секунда. Пред половина милион години, таа беше ѕвезда со шеста величина која беше речиси невидлива, сега се движи кон Девица со брзина поголема од 120 километри во секунда.

Чизми, Ел Бојеро, е лесно пронаоѓање северно соѕвездие, водено од најсветлата ѕвезда во соѕвездието Голема Мечка. Повеќето секој може да ја препознае формата на тавата нацртана помеѓу 'рбетот и опашката на Големата Мечка. Рачката на оваа тава е насочена во правец на Арктур. Таа е најсветлата ѕвезда во таа насока. Некои фанатици на „Њу Ејџ“ веруваат дека постојат Арктурици, технолошки напредна вонземска раса. Меѓутоа, ако постоеше планетарен систем кој орбитира околу оваа ѕвезда, таа одамна ќе беше откриена.

Некоја историја

Арктур ​​ја загрева земјата како пламен од свеќа на растојание од 8 километри. Но, да не заборавиме дека е на речиси 40 светлосни години од нас. Ако го замениме сонцето со Арктур, нашите очи ќе го видат 113 пати посветло и нашата кожа брзо ќе се загрее. Ако се направи со инфрацрвено зрачење, ќе видиме дека е 215 пати посветло од сонцето. Споредувајќи ја неговата вкупна сјајност со неговата привидна сјајност (магнитуда), се проценува дека е оддалечена 37 светлосни години од Земјата. Ако температурата на површината е поврзана со количината на глобално зрачење што ја генерира, се проценува дека дијаметарот мора да биде 36 милиони километри, што е 26 пати поголемо од Сонцето.

Арктур ​​е првата ѕвезда која се наоѓа во текот на денот со помош на телескоп. Успешниот астроном бил Жан Батист Морен, кој користел мал телескоп за прекршување во 1635 година. Можеме да го повториме експериментот многу внимателно, избегнувајќи по секоја цена да го насочиме телескопот блиску до сонцето. Наведениот датум за обид за оваа операција е октомври.

Кога станува збор за заднинските ѕвезди, движењето на Арктур ​​е извонредно - лак од 2,29 инчи годишно. Меѓу најсветлите ѕвезди само Алфа Кентаури се движи побрзо. Првиот што го забележал движењето на Арктур ​​бил Едмонд Хали во 1718 година. Постојат две работи кои предизвикуваат ѕвездата да покаже значително самодвижење: нејзината вистинска голема брзина во однос на околината и нејзината близина до нашиот Сончев систем. Arcturus ги исполнува двата од овие услови.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за Арктурус и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.