Антиматерија

Судир на материја и антиматерија

Кога ќе го слушнете зборот антиматерија Се чини како нешто типично за филм. Сепак, тоа е нешто сосема реално и ние дури го испуштаме во нашето тело. Антиматеријата стана многу важна за науката бидејќи ни помага да разбереме многу аспекти на универзумот, неговото формирање и еволуција. Покрај тоа, објаснува многу појави што се случуваат во реалноста.

Дали сакате да знаете што е антиматерија и зошто е толку важен? Тука ви објаснивме сè.

Што е антиматерија

Честички антиматерија

Антиматеријата произлегува од една од оние огромни равенки кои имаат јазик што можат да го дешифрираат само одличните физичари и математичари. Овие равенки изгледаат како нешто што не е во ред и дека, нормално, после толку равенки, нормално е дека има некоја грешка. Сепак, ова е потполно точно и антиматеријата е реална.

Тоа е супстанца составена од позната како античестички. Овие честички се исти како оние што ги знаеме, но со тотално спротивно електрично полнење. На пример, античестичката на електронот чиј полнеж е негативен е позитрон. Тоа е еднаков елемент со ист состав, но со позитивен полнеж. Ова е толку едноставно и кој сака да го направи покомплициран, греши.

Овие супстанции на честички и честички одат во парови. Кога двајцата ќе се судрат, тие се уништуваат едни со други и исчезнуваат целосно. Под резултат на овој судир, се формира блесок на светлина. Се смета дека самите честички кои немаат полнења, како што се неутрините, се свои античестички.

Постојат некои теории што мислат на овие честички под името Мајорана и произлегува дека честичките од темната материја може да бидат и честички од Мајорана, што значи дека тие самите се нејзини античестички и честички во исто време.

Равенка на Дирак

Што е антиматерија

Како што разговаравме, антиматеријата произлегува од математичките студии и долгите физички равенки. Физичарот Пол Дирак, го проучувал сето тоа во 1930 година. Тој се обиде да ги обедини најважните физички струи во една: специјалната релативност и квантната механика. Овие две струи обединети во единствена теоретска рамка можат многу да помогнат во разбирањето на универзумот.

Денес ова го знаеме како равенка на Дирак. Ова е прилично едноставна равенка, но која ги совлада сите тогашни научници. Равенката предвиде нешто што се чини невозможно, честички со негативна енергија. Равенките на Дирак велат дека честичките можат да имаат помала енергија од одмор. Тоа е, тие би можеле да имаат помалку енергија отколку што имаат кога не прават апсолутно ништо. Оваа изјава беше потешко да ја разберат физичарите. Како може да имате помалку енергија отколку што имате, без да правите ништо, ако веќе не правите ништо сами?

Од ова беше можно да се открие дека честичките имаат негативна енергија. Сето ова ја активираше реалноста во која има море од честички кои имаат негативна енергија и кои не беа откриени од физиката. Кога нормална честичка ќе скокне од пониско ниво на енергија на повисоко, тоа остава јаз во пониското ниво на енергија од кое потекнува. Сега, ако честичката има негативен полнеж, дупката може да има негативно наелектризирана дупка или, што е исто, позитивен полнеж, односно позитрон. Така се роди концептот на античестички.

Каде се наоѓа антиматеријата?

Карактеристики на антиматеријата

Првите антиматерија честички откриени беа оние од космичките зраци со помош на облачна комора. Овие фотоапарати се користат за откривање на честички.Тие испуштаат гас што се јонизира по преминувањето на честичките, па можете да ја знаете патеката што ја имаат. Научникот Карл Д. Андерсон можеше да користи магнетно поле, така што, Кога честичката ќе помине низ комората, патеката ќе се свитка за нејзиниот електричен полнеж. На овој начин се постигна честичката да оди на едната, а античестичката на другата страна.

Подоцна, откриени се антипротони и антинеутрони, и оттогаш откритијата се сè поголеми. Антиматеријата станува сè попозната. Нашата планета постојано се бомбардира со античестички кои се дел од космичките зраци. Она што е најблиску до нас е она што влијае на нас.

Можеме да кажеме дека ние самите испуштаме антиматерија поради составот на телото. На пример, ако јадеме банана, поради распаѓање на калиум -40, ќе формира позитрон на секои 75 минути. Ова значи дека ако, во нашето тело, најдеме калиум -40, тоа ќе биде дека ние самите сме извор на античестички.

За што е

Антиматерија

Сигурно ќе речете што е користа да знаете дека постои антиматерија. Па, благодарение на неа, имаме многу подобрувања во областа на медицината. На пример, тоа е широко користен во томографија со емисии на позитрони. Овие честички се користат за да можат да произведат некои слики од човечкото тело со висока резолуција. Овие слики се многу корисни во инспекциите за да се знае дали имаме тумор што се шири или неговиот степен на еволуција. Исто така се изучува употребата на антипротони за третман на карцином.

Во иднина, антиматеријата може да послужи како ветувачки елемент во производството на енергија. Кога материјата и антиматеријата ќе се уништат, тие оставаат добра форма на енергија во форма на светлина. Само еден грам антиматерија ќе ослободи енергија еквивалентна на нуклеарна бомба. Ова е целосно страшно.

Проблемот денес со експлоатацијата на антиматерија за енергија е неговото складирање. Тоа е нешто што сме многу далеку од решавање. Секој грам антиматерија ќе му требаат околу 25.000 трилиони киловат часови енергија.

Исто така, служи за објаснување зошто постоиме. Првично, според теорија на голема експлозија, потеклото и на материјата и на антиматеријата мора да се случиле преку образец на тотална симетрија. Да беше ова, ќе исчезнавме веќе. Затоа, потребно е да има најмалку уште 1 честичка материја за секоја антиматерија.

Се надевам дека оваа информација ги разјасни вашите сомнежи во врска со антиматеријата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.