Алфа Кентаури

Алфа Кентаури

Стивен Хокинг, Јури Милнер и Марк Цукерберг го предводат одборот на директори за новата иницијатива наречена Breakthrough Starshot, чија технологија еден ден може да се искористи за да се достигне соседната ѕвезда на Земјата. Алфа Кентаури. Покрај тоа што е релативно „лесна“ цел, бидејќи е една од најблиските ѕвезди до Сонцето, астрономите ги набљудуваа нашите ѕвездени соседи за можни планети слични на Земјата. Алфа Кентаур е нашата најблиска ѕвезда, но кога зборуваме за вселената, таа не е толку блиску. Оддалечен е повеќе од 4 светлосни години, или 25 милијарди милји. Проблемот е што патувањето во вселената, како што го знаеме, е многу бавно. Ако најбрзо движечкото вселенско летало „Војаџер“ ја напушти нашата планета со брзина од 11 милји во секунда кога луѓето првпат ја напуштија Африка, до сега ќе стигнеше до Алфа Кентаур.

Во оваа статија ви кажуваме сè што треба да знаете за Алфа Кентаур, неговите карактеристики и важност.

Системот Алфа Кентаури

алфа кентаури и планети

Таа е најблиската ѕвезда до Сонцето и е видлива само на јужната хемисфера. Таа е трета најсветла ѕвезда на Земјата и се состои од неколку ѕвезди кои изгледаат како една светлосна точка. Најблиските ѕвездени соседи до Сонцето се три ѕвезди во системот Алфа Кентаур.

Двете главни ѕвезди се Алфа Кентаури А и Б, кои формираат двоен пар. Тие се во просек 4,3 светлосни години од Земјата.. Третата ѕвезда е Проксима Кентаури. Алфа Кентаури А и Б се среќаваат на секои 80 години во заедничка барицентрична орбита. Просечното растојание меѓу нив е околу 11 астрономски единици (AU или AU), приближно исто растојание што го наоѓаме помеѓу Сонцето и Уран. Проксима Кентаур е една петтина од светлосна година или 13.000 AU од другите две ѕвезди, растојание што некои астрономи се прашуваат дали треба да се смета за дел од истиот систем.

Алфа Кентаур А е четвртата најсветла ѕвезда гледана од Земјата, но комбинираната светлина од Алфа Кентаур А и Б е малку поголема, па во таа смисла таа е третата најсветла ѕвезда видлива на небото на Земјата. Жолтата ѕвезда Алфа Кентаур А е ист тип на ѕвезда како и нашето сонце, но малку поголема. Поради неговата близина до Земјата, изгледа светло на нашето небо. Неговата површинска температура е за неколку степени Келвин поладна од онаа на нашето Сонце, но неговиот поголем дијаметар и вкупната површина го прават околу 1,6 пати посветлен од Сонцето.

Најмалиот член на системот, портокаловиот Алфа Кентаур Б, е малку помал од нашето сонце и има спектрален тип на К2. Поради својата поладна температура и само половина од осветленоста на Сонцето, Алфа Кентаур Б ќе блесне самостојно како 21-ва најсветла ѕвезда на нашето небо. Овие двајца тие се најсветлите компоненти на системот, кои орбитираат околу заеднички центар на гравитација на секои 80 години. Орбитите се многу елипсовидни, со просечно растојание помеѓу двете ѕвезди е околу 11 АЕ, или растојанието Земја-Сонце.

Локација и ѕвезди на Алфа Кентаури

ѕвезди и орбити

Овој ѕвезден систем е еден од најблиските ѕвездени системи до Сонцето, на околу 4,37 светлосни години од Сонцето, што е еквивалентно на да речеме 41.300 милиони километри.

Ѕвездите што ја сочинуваат Алфа Кентаури се три:

  • Проксима Кентаури: оваа ѕвезда согорува гориво побавно, па може да постои подолго. Во август 2016 година, беше објавено откритието на планета со големина на Земјата која орбитира околу зоната на живеење околу Проксима Кентаури, планета наречена Проксима б. Проксима Кентаур беше откриена во 1915 година од шкотскиот астроном Роберт Инес.
  • Алфа Кентаур А: Тоа е портокалова ѕвезда од К-тип која припаѓа на двоен ѕвезден систем. Тој е светол, голем и се верува дека е постар од сонцето. Се класифицира како жолто џуџе. Има ротација од 22 дена.
  • Алфа Кентаур Б: Таа е ѕвезда многу слична на нашата најголема ѕвезда, Сонцето, од спектрален тип G и ротира во орбита од околу 80 години. Се верува дека тој е роден во исто време со А.

Научниците и астрономите пронајдоа спротивставени докази за постоење на двојни планети поврзани со Земјата во Алфа Кентаур. Наодите се тесно поврзани со откривањето на егзопланетата Алфа Кентаур Б во 2012 година. Оваа планета има карактеристики слични на Земјата. Постоењето на егзопланети ни кажува дека мора да има повеќе планети кои орбитираат во истиот систем.

Дали може да има живот?

ѕвезденото јато

Потенцијалот на овој систем да биде домаќин на светови кои носат животи отсекогаш ги заинтригирал научниците, но Таму никогаш не биле пронајдени познати егзопланети, делумно затоа што е премногу блиску за астрономите да набљудуваат планетарни објекти во регионот. Но, во трудот објавен во средата во Nature Communications, меѓународен тим астрономи идентификуваше светли термички потписи на зоната погодна за живеење на Алфа Кентаур А, благодарение на многу големиот телескоп на Европската јужна опсерваторија (ESO). Чили.

Сигналот е набавен како дел од проектот Регионален блиску до Земјата (NEAR) на Алфа центар, кој беше дониран од ЕСО и Иницијативата за астрономија за набљудување на пробивот. со донација од приближно 2,8 милиони евра. Вториот, поддржан од рускиот милијардер Јури Милнер, бара карпести планети со големина на Земјата околу Алфа Кентаур и други ѕвездени системи на 20 светлосни години од нас.

NEAR овозможува неколку надградби на чилеанскиот телескоп, вклучително и термички хронограф, кој ја блокира ѕвездената светлина и бара топлински потписи од планетарните објекти додека тие ја рефлектираат ѕвездената светлина. По анализа на 100 часа податоци, пронајдени сигнали околу Алфа Кентаур А.

Планетата за која станува збор не е ни именувана, ниту пак е потврдено нејзиното постоење. Новиот сигнал сугерира дека станува збор за големината на Нептун, што значи дека не зборуваме за планета слична на Земјата, туку за голема топка жежок гас пет до седум пати поголема од Земјата. Во хипотетичкиот случај дека имал живот, може да се појави во форма на микроби суспендирани во облаците. Сигналот може да биде предизвикан и од нешто друго, како облак од врела космичка прашина, подалечни објекти во позадина или заскитани фотони.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за Алфа Кентаур и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)