Алергија на влажност

кивање

Алергијата на влага е подтип на алергија на горниот и долниот респираторен тракт предизвикана од вдишување на спори на габи во воздухот и бара висока влажност за да преживее и да се репродуцира. Сите луѓе се изложени на мувла, но некои луѓе имаат непропорционален одговор од нивниот имунолошки систем, кој се манифестира како респираторни симптоми. На алергија на влага Тоа е причина за многу респираторни проблеми, кои главно ги погодуваат децата и постарите лица. Тие се третата најчеста причина за алергиски респираторни заболувања и повеќето луѓе се алергични во текот на годината.

Поради оваа причина, ќе ја посветиме оваа статија да ви кажеме кои се главните симптоми на алергија на влажност, како да ја спречите и кои аспекти да ги земете предвид.

Што се печурките?

печурки

Општо земено, зборуваме наизменично за габи и печурки и веруваме дека постојат две категории: јастиви и отровни. Сепак, габите се многу посебни и разновидни организми, додека печурките се само плодови или плодни тела на одредени габи. Ако се споредиме со растенијата, габата е дрвото, а габата е нејзиниот плод.

Габите се разновидна и хетерогена група на организми чија сложена класификација е регулирана со научна студија наречена микологија. Можеме да истакнеме низа карактеристики заеднички за овие организми:

 • Нивните клетки имаат јадро, каде што се наоѓаат хромозомите, односно тие се еукариоти.
 • Иако некои видови, како што е квасецот, имаат едно јадро, тие се генерално повеќејадрени.
 • Понекогаш телото, исто така наречено талус, е едноклеточно со неколку јадра; другпат се дели на неколку клетки (хифи), кои се филаментозни и се нарекуваат мицелиум.
 • Бактериите може да немаат ѕидови (голи) или може да се направени од хитин или целулоза.
 • Тие се размножуваат со спори (како алги), кои можат да бидат стационарни или мобилни, сексуални или асексуални. Нивната големина се движи помеѓу 2-3 µm и 500 µm, со просек од 2-10 µm. Во многу случаи, спорите се произведуваат микроскопски, иако во други тоа не е случај. Всушност, како што споменавме погоре, габите не се ништо повеќе од платформи за растурање спори во околината.
 • За разлика од растенијата, тие немаат хлорофил и се хранат со апсорпција на хранливи материи од околината.
 • Познати се околу 500.000 видови габи, иако може да има меѓу 1 и 1,5 милиони од нив.
 • Огромното мнозинство на габи се сапрофитни и ја разградуваат мртвата материја. Илјадници предизвикуваат паразитски и растителни болести, десетици видови предизвикуваат човечка инфекција (габични заболувања), а само неколку (можеби помалку од 50) предизвикуваат алергиски заболувања. За сите опишани карактеристики, овие микроби во моментов се сметаат за поблиски до животните (животни) отколку до растенијата (растенија), иако тие се класифицирани во посебно царство наречено габи.

Места каде што имате алергии на влажност

алергија на влажност дома

Надвор од куќата

 • скапани лисја (шума, стаклена градина, компост)
 • Пасишта, тревници, сено, слама, житарки и брашно (косење, косење, берба и работа во штали, штали, мелници, пекари)
 • Бура од прав

Внатре во куќата

 • Летна куќа, затворени поголемиот дел од годината
 • Влажна визба или визба
 • лошо проветрена бања
 • Тапети и фриз на влажни ѕидови
 • Дамки од вода (црни дамки) на ѕидот
 • Прозорски рамки со забележлива кондензација
 • Влага текстилни материјали
 • складирана храна
 • Навлажнувачи и системи за климатизација

Влажното време го фаворизира растот на габите, додека сончево, ветровито време го фаворизира ширењето на спорите; снегот во голема мера ги намалува двата фактори. Во топла и влажна клима, габите се присутни во изобилство во текот на годината. Во умерените региони, спорите на габите достигнуваат највисоки концентрации кон крајот на летото.

Концентрацијата на спори во воздухот варира во голема мера (200-1.000.000/m3 воздух); може да ја надмине количината на полен во атмосферата помеѓу 100 и 1000 пати, во голема мера зависи од температурата, влажноста и условите на протокот на воздух.

Бројот на спори е генерално помал во затворен простор отколку на отворено. Куќните спори доаѓаат од можните фокуси на надворешен и внатрешен раст. Бидејќи габите се способни да се распаѓаат, разградуваат и користат целулоза, скроб и органска материја, нивното присуство го фаворизира нивниот раст (штали, штали, оранжерии, силоси, магацини за храна итн.).

Во затворени простории, каде што влагата е главна детерминанта за растот на габите, често се користи терминот алергија на влага. Како општо правило, пациентите кај кои е дијагностицирана габична алергија треба да се советуваат да ги избегнуваат сите затворени места каде што можете да го почувствувате типичниот мирис на мувлосана.

Габите кои растат во навлажнувачи или филтри на системот за климатизација можат лесно да се рашират низ куќата и зградата, поради што се сметаат за една од главните причини за синдромот на болна зграда, иако подобро се нарекува синдром на болна зграда болна.

Како да се открие алергија на влажност

алергија на влага

Ако живееме во простор каде што се акумулира влажност или мувла, можеме да развиеме алергии на оваа средина. За да откриете дали е тоа така, набљудувањето е вашиот најдобар сојузник. Ако ги искусите следните симптоми секој пат кога влегувате во просторија со висока влажност, може да имате алергија на мувла:

 • Pчешање на носот и очите
 • Црвенило на очите и/или носот
 • Назална конгестија
 • Солзи
 • Често и континуирано кивање во некои случаи

Бидејќи алергијата на влага не е секогаш лесно да се избегне бидејќи нема да бидеме во средина што можеме да ја контролираме цело време, важно е да посетите лекар за да ја потврдите дијагнозата и да го добиете препорачаниот третман. Ова е особено важно кога посетуваме области или простори со висока влажност.

Постојат неколку работи што можете да ги направите дома за да ви помогнат ефикасно да ги избегнете алергиите на влага:

 • Инсталирајте одвлажнувачи на различни места во вашиот домОвие ќе ви помогнат да ја контролирате влажноста во вашата околина.
 • Секогаш одржувајте ги местата склони кон влага, како што се бањите или подрумот од вашиот дом, добро проветрени.
 • Вршете правилно одржување на климатизацијата и греењето на вашиот дом, особено чистење на филтрите за да се избегне таложење на честички кои можат да предизвикаат алергии.
 • Најдобро е да избегнувате одгледување растенија во затворен простор. Доколку ги имате, важно е да спречите формирање на габи на нивните лисја и стебла, бидејќи тие можат да предизвикаат алергии.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за алергија на влажност и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.